Maailm

USA nädalaleht: NATO andmeil toetab 70% süürlastest president Assadi (10)

Tõnu Kalvet, 20. juuni 2013, 07:00
PARADOKS: Kaks aastat tagasi puhkenud ülestõusu julmalt maha suruma hakanud Süüria presidendi Bashar al-Assadi käed on kahtlemata verised. Ometi toetab NATO tellitud uuringu kohaselt teda 70% süürlastest. Nad kardavad, et mässulised võivad võimule tulles käituda veelgi verisemalt.Foto: Reuters/Scanpix
Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni (NATO) tellitud uuringu kohaselt toetab Süüria võime eesotsas president Bashar al- Assadiga 70% süürlastest, 20% on neutraalsed ja vaid 10% toetab mässulisi, teatas NATO allikaile viidates USA nädalaleht World Tribune.

Uuring näitas, et eriti hoogsalt on toetus võimudele kasvanud poole viimase aastaga. Kõige ilmekamalt kajastub see Süüria sunniitide suhtumise muutuses. Neid peeti kaua aega Süüria mässuliste suurimaks toetajaks, kuid al Qaeda ja teiste terrorirühmituste teod Süüria kodusõjas panid sunniite meelt muutma.

"Inimesed on sõjast surmani tüdinud ja vihkavad džihadiste rohkem kui president Bashar al-Assadi," kommenteeris uuringu tulemust üks selle andmetega tuttav lääne allikas. "Assad on sõda võitmas peamiselt tänu sellele, et inimesed teevad temaga mässajate vastu koostööd."

Sama isiku sõnul ei suhtu sunniidid Assadi küll hästi, kuid enamik tõmbub mässust tagasi. "Alles on jäänud peamiselt välismaa võitlejad, keda rahastavad Katar ja Saudi Araabia. Neid peavad sunniidid Assadist veel palju hullemaks," nentis ta.

NATO ei saanud sõjaolude tõttu viia Süürias läbi tavapärast uuringut ja tugines seetõttu Süürias tegutsevate, lääne rahastatavate aktivistide ja organisatsioonide hangitud ja esitatud andmeile.

Süüria sõja alguses oli suurem osa süürlasi veel osavõtmatu ja katsus vältida poole valikut. Mässuliste kuritegude aina tooremaks muutudes kaldus aga üha rohkem süürlasi toetama riigivõimu. Mässuliste võimu alt vabastatud alade elanikest paljud astusid kättemaksusoovist vabatahtlikult rahva omakaitse üksustesse.

Bashar al-Assadi seni suurimaks sisepoliitiliseks eduks peetakse mullu kurdidega saavutatud kokkulepet. Selle kohaselt said kurdid oma asualal autonoomia ja võtsid seal julgeoleku tagamise ning piiri valvamise enda kätte. See võimaldas Süüria kaitseväel suunata oma sealsed üksused riigi teistesse osadesse mässu maha suruma. Ajakirjanduse andmeil saavutas Bashar al-Assad toona kurdidega ka kokkuleppe, et nood astuvad vajadusel samme olukorra destabiliseerimiseks Türgis, peamiselt sealsel kurdide asualal.

Iisraelil tasub valmistuda Assadi võiduks, soovitas 10. juunil peetud pressikonverentsil Iisraeli luureminister Yuval Steinitz. Ta lisas, et on praeguse presidendi võitu uskunud alati ja et USA mullune hinnang, mille kohaselt langevat Assadi valitsus peagi, osutus valeks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee