Eesti uudised

Keskkonnainspektsioon tegi maausulistele kombetalitusel tehtud lõkke eest trahvi (29)

Toimetas Sander Silm, 14. juuni 2013 15:48
Maavalla koja vanema Ahto KaasikFoto: Arvo Meeks/Valgamaalane
Keskkonnainspektsioon määras teisipäeval Maausuliste Viru Kojale saja euro suuruse trahvi, kuna maausulised süütasid palvuse ajal hiies lõkke.

Maavalla Koja teatel viis Maausuliste Viru Koda eelmise aasta 28. oktoobri Virumaal Ebavere maastikukaitsealal asuval hiiemäel läbi hingedeaja püha ning oli sellest eelnevalt teavitanud ka avalikkust. Palvuse tarbeks süüdati mäe kaugemas eraldatud osas ajaloolisi tavasid järgides kaks väikest lõket. Sündmusest võtsid osa ka udmurdi ja mari omausuliste esindajad.

Kombetalitlusest osavõtjad märkasid eemal puude vahel luuravat punases jopes meest ning kohe pärast kombetalitusest osavõtjate lahkumist jõudis kohale keskkonnainspektor.

Järgnevatel päevadel nõudis maausulistelt toimunu kohta selgitusi Väike-Maarja vallavanem ja Keskkonnainspektsioon.

Maavalla koja vanema Ahto Kaasiku sõnul on juhtunu arusaamatu ning murettekitav.

"Mäletame veel, et nõukogude ajal luurasid jõulupühade ajal kirikute juures parteilased. See, et Eesti Vabariigis luuratakse põlisrahva hiiepaigas toimuvat palvust ning kõigist selgitustest hoolimata ajaloolise kombetalituse eest karistatakse, on vähemalt veider. Hiies käijaid jälitati ja karistati 17. sajandi nõiajahi päevil."

Kaasik tuletas meelde, et Eesti on ühinenud ÜRO põlisrahvaste õiguste deklaratsiooniga ning kiitnud heaks Rahvusvahelise Looduskaitseliidu looduslike pühapaikade haldamise juhendi. Need ja teised õigusaktid ja suunised tagavad põlisrahvale õiguse segamatult oma pühapaikades kombetalituste täitmiseks.

"Kombetalitused on osa meie kultuuripärandist ja põlisusundist. Hiites lõket süüdates oleme alati arvanud, et see on seadusekuulekas tegevus. Nüüd aga on selgunud, et peame edaspidi hakkama oma esivanemate ajalooliste tavade järgimise eest trahvi maksma", ütles Ahto Kaasik.

Keskkonnainspektsiooni pressiesindaja Leili Tuule väitel tehti lõket tehti Ebavere maastikukaitsealal, selleks mitteettenähtud kohas ning selleks puudus kaitseala valitseja ja maaomaniku (RMK) nõusolek.

"Keskkonnainspektsioon kontrollib looduskaitsenõuete täitmist ning sõltumata usulisest maailmavaatest kehtib looduskaitseseadus kõigile kaitsealal viibijatele ühtemoodi.Seega ei ole küsimus kombetalituse takistamises ega usulises tagakiusamises, nii nagu seda on praegu tõlgendatud ja esitatud, vaid keskkonnanõuete täitmises," ütles ta.

Ebavere mägi on üks väheseid heas seisukorras olevaid hiiepaiku, mida on aga Kaasiku sõnul kahjustanud Väike-Maarja valla rajatav spordikeskus. Mitmed hiiemäe nõlvad on viimase kümnekonna aasta jooksul rikutud ja seal kasvavad kaitsealused taimed hävitatud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee