Eesti uudised

Mart Laari terav lahkumiskiri erakonnakaaslastele võimuliitu ei lagunda 

Juhan Haravee, 12. juuni 2013 07:00
Jättis kirja, läheb panka: praegust poliitilist olukorda peab poliitikast lahkuv Mart Laar magedaks ja kaalub erakonna lahkumist valitsuskoalitsioonist, hoidudes siiski vastavatest üleskutsetest. Foto: Arno Saar
"Omal algatusel vasakpöörde esilekutsumine seab küsimärgi alla paljud saavutatud väärtused, mida oleme tähtsaks pidanud," leiab IRLi esimees Urmas Reinsalu, kuigi lubab Mart Laari kirjast ajendatult kokku kutsuda erakonna laiendatud eestseisuse, et arutada edasist tegevust valitsuses.

Endisest peaministrist vastne keskpanga nõukogu esimees Mart Laar saatis üleeile erakonnakaaslastele mõtlemapaneva kirja. Avameelne vihje koalitsiooni lagunemise võimalusele ametit vahetava Laari kirjas mõjus kui mitte just plahvatuslikuna, siis tähelepanu köitvana igatahes. Kiri tekitas ka silmanähtavat ebamugavust Laari koduerakonna uue põlvkonna liidrites.

Eile keeldus Mart Laar oma usaldusisiku Rauno Veri vahendusel Õhtulehega kõneldes kirja eesmärke ja tagamaid kommenteerimast. Rauno Veri vahendas, et Laar ei soovi sel teemal pressiga suhelda.

Üleeile õhtul erakonnakaaslastele saadetud, kuid teadvalt ka avalikkusele mõeldud kirjas hindab Laar praeguse poliitilise olukorra Eestis otsesõnu magedaks, mille üle pole põhjust uhkust tunda. Reformierakond pakkuvat aga kõigile soovijaile seebiooperit, mille lõppu ei paista.

"Valitsuserakond pole suutnud muuta mitte ainult end naeruväärsemaks, vaid kahjuks on ebausaldusväärseks tehtud kogu Eesti poliitika," annab Laar hinnangu ja vihjab IRLi praegusele võimalusele ummikseis läbi raiuda ning koalitsioonist lahkuda. Samas küsib ta, kas ebastabiilsuse ja poliitilise kriisi õhutamine on ikka vastutustundlik tegevus, ja ning kahtleb, kas uus koalitsioon oleks parem kui praegune. Niisiis, kinnitab ta, pole kiri erakonnakaaslastele mõeldud üleskutsena IRLile kohe valitsuskoalitsioonist välja astuda. Kui erakond siiski leiab, et arutelu antud teemal on mõttekas, siis ei tohiks see Laari arvates manduda lehmakauplemiseks ehk oma koalitsioonipartnerile mingite uute taevast sinisemaks ja rohtu rohelisemaks muutvate ettepanekute väljamõtlemiseks. "Meie huvi pole siiski mitte mingi kildkonna – olgu see siis parem-, või vasakpoolne – edendamine, vaid Eesti riigi ja rahva huvid," sõnastab meie lähimineviku poliitika suurkuju oma läkituse lõpu.

IRLi esimees Urmas Reinsalu ei näe lahendust valitsuskriisis, vaid ära oleks vaja hoida poliitiliste skandaalide kandumine valitsuse töövõimele.

"Seetõttu pean otstarbekaks, et järgmise nädala algul koguneks IRLi laiendatud eestseisus, et arutada poliitilist olukorda ja meie tegevust valitsuses," räägib Reinsalu. "Kuid ma ei pea otstarbekaks püstitada poliitilist valikut IRLi jaoks selliselt, et arutada valitsusest lahkumist. Ka Mart rõhutab seda oma kirjas. Valitsuses uste paugutamine toob küll hetkelist populaarsust, kuid ei oleks vastutustundlik.

Vasakpööret ei tule

Omal algatusel vasakpöörde esilekutsumine seab küsimärgi alla paljud saavutatud väärtused, mida oleme tähtsaks pidanud," lisab Reinsalu.

IRLi aseesimees Margus Tsahkna täiendab teda: küsimus on selles, kas praegune koalitsioon on võimeline tegelema Eesti elu edasiviivate asjadega. Ja vastab ise: on küll.

Eesti Rahva Muuseumi direktor ja Mart Laari kauaaegne võitluskaaslane, IRList lahkunud Tõnis Lukas leiab, et Laar soovis oma kirjaga jõuliselt ära märkida oma lahkumist poliitilistest ametitest.

"Rüselemist on liiga palju hetkel, kui rahvas vajab vastust küsimusele, kas üldse on võimalik alles jääda," ütleb Lukas, et keskenduma peab just sellele fundamentaalsele küsimusele.

"Alatu avaldus" pakub mõtteainet

Reformierakonna juhatuse liige Jürgen Ligi on Laari avaldust kommenteerides nimetanud seda alatuks, pannes selle poliitikast lahkuva mehe eemaloleku ja teadmatuse arvele.

"Lähtun sellest, mida ütles Urmas Reinsalu, et Reformierakond on reageerinud valimispettusele kiirelt ja adekvaatselt," nendib Ligi, meenutades, et sama hinnangu sai IRLi esimees Mart Laar peaminister Andrus Ansipilt, kui mullu lahvatas IRLi elamislubade skandaal.

Kuid sotsiaaldemokraat Eiki Nestori arvates ei mõju Laari avaldus praeguse valitsuskoalitsiooni tervisele hästi. Kui Reformierakond on otsustanud, et olukord on nii hull, et malelaud tuleb segi lüüa, ei jää IRLil Nestori sõnul midagi targemat üle, kui eetilistel ajenditel lahkuda. "Ega igavesi valitsusi ole ja ükskord tuleb ka sellel valitsusel lõpp, aga ma ei usu, et see oleks lähinädalate küsimus. Sest kuhu IRLil ikka hetkel minna on," ütleb Nestor.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee