Avati Läänemere mängud

28. juuni 1997 00:00

TOIVO TUKK

Eile avati Vilniuses pidulikult teised Läänemere mängud, mis kestavad 6. juulini. Kavas on 29 ala, kusjuures kolmel spordialal selgitati medaliomanikud juba varem.

Esimestena olid aprillis võistlustules jäähokimängijad ja omapärasel turniiril, kus eri riike esindasid eri vanuseklassidesse kuuluvad mängijad, sai Eesti meeskond kolmanda koha.

Teine ala, kus Läänemeremaade paremaid selgitati, oli aerutamine. Trakais toimunud võistlustel osalesid seitsme riigi sportlased, Eestile tõi sealt mängude esimese kuldmedali ühesüstal Hain Helde, kes sai lisaks veel hõbemedali. Ühekanuul sai Kaspar Kõiv kaks viiendat kohta, naistest aga oli Kadri Hollo ühesüstal 9.

Enne mängude pidulikku avamist jõudsid paremusjärjestuse selgitada ka vehklejad. Meie epeevehklejaist oli seekord parim Maarika Võsu, kes sai hõbemedali, Alla Zuikovale kuulus pronks. Eesti meesvehklejad jäid medalita, parimana oli Viktor Zuikov neljas, Andrus Kajakule kuulus viies koht. Veel on alanud jõukatsumised meeste ja naiste korvpallis, sõudmises, jalgratturite trekisõidus, iluvõimlemises ja dartsis (nooleviskamine).

Eesti korvpallinaiskond alistas Leedu II naiskonna 68:52, kuid jäi alla Valgevenele 57:70. Mõnevõrra imelik on asjaolu, et Eesti on küll esindatud dartsis , kuid mitte meeste korvpallis.

Osalevad 11 riigi sportlased

Teistel Läänemere mängudel teevad kaasa 11 riigi sportlased, osavõtjate arv peaks küündima üle 2500. Mängude peaareeniks on Vilnius, kus viiakse läbi võistlused 14 spordialal, ülejäänud 15 ala on jaotatud kuue Leedu linna vahel.

Eesti teeb kaasa 25 alal ning meie spordiau läheb kaitsma 246 sportlast. Osa ei võeta meeste korvpallist, ragbist ning Laser-klassi purjeregatist. Juhendi kohaselt võinuks välja panna 388 sportlast, kaasas võiks olla 111 abilist.

Eesti koondis on Leedumaal väljas siiski küllalt nimekas rivistuses, vehklejad saatsid sinna esinduskoosseisu, judos löövad kaasa Indrek Pertelson, Martin Padar, vennad Budõlinid. Maanteeratturite koondisse kuuluvad Sigvard Kukk, Lauri Aus, Lauri Resik, Alges Maasikmets, jahilaskmises on väljas olümpialased Andrei Inešin, Urmas Saaliste ja Heiki Jaansalu. Ka maadluskoondises on olümpiamehed Valeri Nikitin ja Küllo Kõiv. Medaliheitluseks peaksid olema võimelised orienteerujad Sixten Sild, Külli Kaljus, Maret Vaher jt.

Käsipallimeeskonda on tulnud abistama eelmisel hooajal välisklubides mänginud Ahmed Porkveli, Jaanus Rätsep, Rein Suvi, kellele lisandub suur hulk kodumaal mänginud Eesti koondislasi.

Mängudest saab traditsioon

Kui esimesed Läänemere mängud Eestis läbi viidi ning nii mõnelgi alal konkurents oodatust hõredamaks jäi, leidus küllalt neid, kes kahtlesid taolise NSV Liidu rahvaste spartakiaadi meenutava mammutürituse otstarbekuses.

Vara veel öelda, kui edukaks kujuneb üritus Leedus, kuid tulevikku paistab Läänemere mängudel olevat, sest järgmise, 2001. aastal toimuva jõuproovi korraldamise vastu on juba ilmutanud huvi Rootsi linn Sundsvall.

Esimestel mängudel osalesid kümne riigi sportlased (tänavu on lisandunud Valgevene), 1177 sportlast selgitas siis medalivõitjaid 15 spordialal.

Medalite koguarvult oli edukaim riik Leedu, kelle sportlased võitsid 95 kuldset autasu, Venemaa sportlastele kuulus 90, Eestile 81, Lätile 80, Soomele 56, Saksamaale 39, Rootsile 37, Poolale 32, Norrale 3 ja Taanile 2 kulda.