Eesti uudised

Himmaste kool kaob: "Mu süda ei saa sellest aru ja mõistus tõrgub aru saamast." (26)

MAARIUS SUVISTE, 30. mai 2013, 07:00
ELUTÖÖ: 44 aastat Himmaste algkooli juhtinud Tiia Rammo tuli sellesse väikesesse armsasse kooli 20aastaselt. Kooli sulgemine on talle eriti raske just emotsionaalselt.  Aldo Luud
Järgmisel nädalal kõlab 23 õpilasega Himmaste algkoolis viimast korda koolikell. 1885. aastal ehitatud koolitare sulgemisega ei jää Põlvamaale enam ühtegi algkooli.

"See on raske, väga raske, ja ma usun, et see on nii inimlik ja mõistetav ka ilma suurte sõnadeta," ütleb kooli sulgemise kohta 44 aastat Himmaste algkooli juhtinud Tiia Rammo.

Himmaste kool asub Põlva vallas. Selle väärikas vanuses koolitare sulgemisest on räägitud aastaid. Ja nüüd see paraku juhtubki. Nagu ikka ja alati on sellistel puhkudel põhjuseks, et õpilasi on vähe ja raha on kah vähe.

Kooli sulgemisele eelnes juhtum, mida väga sageli ette ei tule. Nimelt teatasid kooli kolm õpetajat neljast, sealhulgas direktor, tänavu veebruaris vallavalitsusele soovist lõpetada sügisest töösuhe.

"Suhtun sellesse mõistvalt, sest õpetajad on inimesed, kes samuti vananevad, väsivad ning soovivad minna väljateenitud puhkusele," ütleb Rammo. Tema sõnul on kooli vaja noori tublisid õpetajaid ja ainult vanade lahkudes saavad nad asemele tulla. "Arvan, et õpetajate lahkumine võis mõjutada kooli sulgemise otsust, kuid ma pole selles kindel."

Himmaste kool on pikaajaliste traditsioonidega, seotud Hurtade suguvõsaga. Praegune koolitare ehitati 1885. aastal. On saatuse iroonia, et emakeelse kooli sulgemise otsus tuli just 14. märtsil, emakeelepäeval.

"Pärast maja uuendamist 1995. aastal ei ole siin nimetamisväärset remonti tehtud. Kas see investeering oleks nüüd üldse õigustatud?" küsib direktor. "Kuna vald on teinud investeeringu ja ehitanud viie kilomeetri kaugusele nii-öelda viimase sõna järgi igati ajakohase õpikeskkonna – Mammaste kooli –, siis on sulgemine ehk normaalne asjade kulg. Inimesena mu süda ei saa sellest olukorrast aru ja mõistus tõrgub aru saamast. Kõik see ei too raha, aga ilma selleta pole võimalik kooli pidada."

Himmaste algkooli sulgemisega ei jää Põlvamaale enam ühtegi traditsioonilist neljaklassilist algkooli. 48 aastat pedagoogilisel tööl olnud Rammo sõnul näitab see, et üks ajajärk koolide ajaloos Põlvamaal on otsa saanud, kuid: "Olen siin-seal jutuks teinud, et ühe niisuguse kooli võiks ikka igas maakonnas tulevaste põlvede tarvis näidiseks alles hoida," lausub elupõline pedagoog.

Järgmisel teisipäeval saab väärikas vanuses koolitares viimast korda lõputunnistuse 23 last. Muide, siin on olnud ka aegu, mil tunnistuse saab üle 50 õpilase.

Sügisest hakkavad Himmaste algkooli lapsed edasi õppima ümberkaudsetes koolides. Direktor ja kaks õpetajat jäävad pensionile. Üks õpetaja kandideerib õpetajaks Mammaste kooli.

See kõige viimane koolikell on tänavu eriliselt pidulik. Peale õpilaste ja lastevanemate tulevad veel vilistlased, endised õpetajad, külalised, külarahvas. Et nii suur hulk inimesi saali ära ei mahu, peetakse viimane aktus koolimaja õuel.

Kui muidu istuvad Himmaste koolis lõpuaktustel aukohal IV klassi lõpetajad, siis seekord istuvad aukohal kõik 23 õpilast.

Ja koolikell jääb ootama paremaid aegu.

Külas on koolitarkust antud 1766. aastast

Koolitarkust on Himmaste külas antud 1766. aastast. Praeguse Himmaste kooli asutamisajaks võiks lugeda 1820. aastat. Sealtpeale on teada kooli asukoht Lepa talutares ja õpetajad.

Esimeseks koolmeistriks Himmastes teatakse nimetada rahvaluuleteadlase Jakob Hurda vanaisa Jakob Hurta. Seega on Himmaste algkool Jakob Hurda asutatud kooli järglane.

Praegune koolitare on ehitatud 1885. aastal. Maja uuendati 1995. aastal ja aasta hiljem toodi sisse vesi, ehitati nüüdsiaegsed puhastusseadmed ning tualettruumid. Sellega said otsa Kitzbergi-aegse kooli mõnud, kus joogivesi ämbriga nurgas ja kergenduskambrid õues. 1998. aastal valmis maja teisel korrusel saal.

2005. aastal tunnistati Himmaste algkool vabariigi presidendi konkursi "Kaunis Eesti kodu 2005" võitjaks.

Lapsevanem: kooli sulgemine on paratamatus

"Mõnes mõttes on kooli sulgemine paratamatus," ütleb Himmaste kooli hoolekogu esimees ja Põlva vallavolikogu esimees Janno Rüütle. "Et see tuli sel aastal, siis kindlasti on mängus ka riigi käsi. Arvestades seda, et riigi antavast rahast oleks saanud sügisest rahastada ainult ühe õpetaja koha. Kui tõmmati kraanid kinni, siis ei ole mitte midagi teha."

"Tegelikult on Himmaste kooli sulgemine ääretult kurb. Teist nii koduse õpikeskkonnaga kooli ei leia. Kahju on ka lapsevanemate tööst, mis viimaste aastate jooksul on tehtud," lisab hoolekogu esimees.

Hiljuti vallavolikogu esimeheks valitud Janno Rüütle ütleb, et Himmaste kooli kinnipanemisest on kuluaarides räägitud aastaid. "Olgem ausad, ega vald ole siin viimase kümmekonna aasta jooksul tõsisemaid investeeringuid teinud. Alati on olnud teised tähtsamad objektid ja projektid. Ju siis sellel koolil on lastud tiksuda nii kaua, kui ta tiksub. Ja ühel hetkel lihtsalt ei ole enam võimalik edasi minna."

26 KOMMENTAARI

t
Tupsu 31. mai 2013, 12:12
Laulge nüüd veel ülistuslaule põlva valla ja linna ühinemise kohta. Ennustasin selle kooli kadumist kohe pärast seda edukat liitumisuudist, sest see o...
(loe edasi)
e
eks siis 31. mai 2013, 08:49
need,kes soovivad emotsiooni ajel säilitada minikoole,pakuksid välja rahastusmeetodi sellise luksuse pidamiseks.Samuti on mugav külakauplus.Kas olete ...
(loe edasi)
Loe kõiki (26)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee