Eesti uudised

Lapsevanemad nõuavad Keila vallavanemalt koolidirektori vallandamise tühistamist (100)

Mattias Tammet, 29. mai 2013 07:00
VALLAVANEM: Kalev Laast on valla kulgu juhtinud alla kahe aasta. Foto: Mati Hiis
"Härra vallavanem, kas te ikka saate aru, et 9. klass hakkas täna aktusel nutma?"

Laulasmaa kooli direktor sai esmaspäeval teada, et ta vabastatakse samal päeval ametist. Otsus tehti hoolimata koolist, lapsevanematest ja kogukonnast, kes on peaaegu ühehäälselt direktori poolt.

Mullu juunis kutsus Keila vallavanem Kalev Laast Laulasmaa kooli direktori enda juurde. Et kooliaasta oli lõppemas, eeldas direktor Reeli Simanson, et läheb andma aru lõppenud kooliaasta tulemustest. Simansonil oli õppeaasta selles koolis esimene. Ta oli võetud avaliku konkursiga tööle 2011. aasta augustis.

Pärast mõningast kooliteemalist vestlust tegi Laast Simansoni sõnul talle ettepaneku liituda nende valimisliiduga. Direktor keeldus, kuna soovis jääda apoliitiliseks. Laast küsis, mis juhtuks, kui sama ettepaneku paneks lauda opositsioon. Simansoni sõnul keelduks ta taas. See nähtavasti rahuldas vallavanemat.

Vallavanem näeb korruptsiooni

Täpselt kuu aja eest, tänavu 29. aprillil, kutsuti Simanson aga taas vallavanema jutule. Sedakorda esitati koolijuhile mitme tunni vältel süüdistusi, sealhulgas kooli rahavoogude üle kontrolli puuduses ja isegi korruptsioonis. Ka tegi vallavanem talle hoiatuse seoses koolitusega, kus Simanson tööajast käis. Vallavanema hinnangul ei olnud direktoril luba koolitusele minna, sest tegi selle jaoks avalduse liiga hilja.

Selle nädala esmaspäeval aga sai Simanson kätte vallavanema käskkirja. Temaga sõlmitud leping öeldi päevapealt üles. Põhjuseks lühidalt töökohustuste rikkumine ning usalduse kaotus. Kuid oli märgitud ka kahte Simansonile aprillis ette heidetut – korruptsiooni ja toiduraha ümberpaigutamist.

Samal päeval toimus kooli hoolekogu koosolek, millest võttis osa ka taandatud direktor, vallavanem koos vallasekretäriga ja ligi 100 lapsevanemat.

Kogukonnale oli direktori ametist tagandamine šokeeriv. Emotsionaalselt kirjeldati muu hulgas, kuidas lõpetavale 9. klassile oli otsus tulnud erilise šokina, kuna direktor on ühtlasi nende klassijuhataja.

"Härra vallavanem, kas te ikka saate aru, et 9. klass hakkas täna aktusel nutma?" küsis Laastilt õhtut juhtinud hoolekogu esimees Siiri Antsmäe. Vaidluste käigus leidis vallavanem end kiiresti vähemuses olevat. Vallandamise põhjuste lahkamise ajal viitas ta eelkõige sisejuurdlusele ja ka samal päeval esitatud vallandamiskäskkirjale. 9. klassi lõpetamisega lubas ta Simansonil siiski edasi tegeleda.

Endine direktor Simanson ütles Õhtulehele, et tema arvates on tema vallandamise taga nii püüd talle kätte maksta valimisliitu mitte astumise eest kui ka lootus saada lahti tüütust direktorist, kes ei soostunud kooli eest maksma arveid, mille õigsuses ta kahtles. Keila vallale kuuluv ettevõte AS Lahevesi on hoolekogu ja direktori sõnul koolile esitanud arveid, mille eest on küsitud enam raha kui pidanuks. Näiteks eelmisel aastal nõuti mai- ja juunikuu muruniitmise eest 1890 eurot ja märgiti, et niidetud pinda oli 75 000 ruutmeetrit. Kooli krundi pindala on küll 13 070 ruutmeetrit, kuid muru olevat niidetud kolm korda. Edasised arved esitati juba tunnihinna alusel.

AS Lahevesi asutati 2008. aastal ning selle omanik on Keila vald. Seda juhib kohalik võimukas poliitik ja ärimees Tiit Mae.

Ettevõtte palgalistel kohtadel töötavad nüüd vallavolikogu koalitsiooni liikmed Mart Arrak, Jüri Karisma ja Vladimir Shatov. Seetõttu oleneb koalitsiooniliikmete palk ja heaolu otseselt haldusettevõtte edust.

"Laulasmaa kooli juht muutus Tiit Maele vastumeelseks, kui ta hakkas liiga palju pärima Lahevee poolt esitatud arvete kohta, mis puudutasid kooli tehtud kulutusi," väitis üks valla elanik Õhtulehele.

Lapsevanemad, õpetajad ja hoolekogu palusid esmaspäeval vallavanemalt, et otsus direktor vallandada järgmisel päeval üle vaadataks ja ümber otsustataks. Ka Reeli Simanson ütles Õhtulehele, et on valmis tagasi tööle asuma, kui saab kindel olla, et vald tal selles ametis olemist keerulisemaks ei tee. Eile jäi otsus siiski teadaolevalt jõusse.

Õhtulehele ütles vallavanem, et uurib vastaspoole esitatud väiteid ja süüdistusi.

Vallavanema etteheited

1. süüdistus: "Korruptiivse õigusrikkumise tunnustega asjaolud"

Süüdistuse järgi ostis kool mööblit mitu korda direktori abikaasa firmalt, mis tekitas huvide konflikti. Direktori sõnul ei olnud tema enamiku otsuste tegemise juures osaline ning isegi kui olnuks, ei ole ta ametnik, mistõttu ei saaks teda selle süüdistuse eest vastutusele võtta.

Süüdistuse järgi erinesid kooli tegelik toiduraha kulu ning selle eest makstud raha üksteisest üle 1500 euro võrra, ning direktor peab vastutama majas toimuva eest. Direktori ja majandusjuhataja sõnul oli osalt tegu kasutatud arvutiprogrammi veaga ning pealegi on antud arvetele oma allkirja andnud ka vallavanem, kes peaks samuti selle eest vastutama. Seda arvestades küsis kooli hoolekogu vallavanemalt, et kui süüdistus peaks vett pidama, kas ta astub siis tagasi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee