Eesti uudised

Evelin Ilvese isa: kogun veel pisut pensioni ja tulen siis Eestisse tagasi (140)

Teet Teder, 20. mai 2013 07:00
PEREPILT: Lembit tütarde Evelini ja Eilikega väimehe vastuvõtul. See oli esimene kord, kui presidendiproua isa Lembit riigipea vastuvõtule kutsuti. See oli kolm aastat tagasi.
Reede õhtul kell 5 mängivad Helsingi rahuliku Kontula rajooni kohalikud elanikud Bingot ja minigolfi. Lembit Inti, Evelin Ilvese isa, kes on Kontula üürikorteris elanud juba 1992. aastast, nende seas ei ole. Tema on saunas.

Soomes elav vanahärra käib tasuta toidu järjekorras, et seal vene keelt rääkida

Eesti presidendi äiapapast on meedias harva juttu, aga eelmisel nädalal ületas ta taas uudiskünnise, kui jäi silma Soome ajakirjale 7 Päivää sellega, et on sage külaline Helsingis Myllypuros tasuta toiduabi järjekorras.

Samal teemal

Õhtuleht käis härral külas, et näha, kuidas presidendi abikaasa pensionärist isal Soomes läheb.

Kuidas te oma päevi siin Soomes sisustate?

Kuna ma olen pensionil ja tööl ei ole, siis mul on omal üks asi käsil. Kaks aastat enne siia tulekut ma kaitsesin doktoritöö Moskvas, maaparandusmõju Eesti maastikule, ja nüüd mulle pakuti, et tee sellest tööst üks raamat. Sellealaseid uurimisi üldse Eestis ei tehta. Tookord pidid kõik väitekirjad olema venekeelsed, siis ma neid panen tasapisi eesti keelde ja täiendan. Aga vene keel hakkab rooste minema. Üks mõte, miks ma käin seal toidusabas – seal saab vene keelt rääkida. Meil on seal kujunenud selline seltskond, kellega saab vestelda ja kuna ma olen hästi kursis Soome seadusandlusega, siis ma saan nendele nõu anda. Niimoodi läheb.

Kord nädalas satute sinna?

Seal tegelikult jagatakse kolm korda nädalas, aga mina käin vähemalt korra nädalas.

Palju te pensioni saate?

Ma saan Eesti pensioni ja õnnestus Soomes tööd teha ja saan ka Soome pensioni, aga siin on selline lugu, et ma valmistusin juba Soomest lahkuma. (Istume Lembitu köögis ja härra küsib vahepeal, kas piim sobib kohvile. Koort tal ei ole.) Aga mis mind siin hoiab, Soome kehtestas 2011. aastal uue pensioniliigi – garantiipensioni. See on niimoodi, et seda makstakse kõigile, kodakondsusest hoolimata. Nõue on, et oled olnud Soomes vähemalt kolm aastat ja vanust vähemalt 65. Ma saan Eestist vanaduspensioni suhteliselt vähe, alla 300 ja Soome pensioni saan 150 eurot ja garantiipensioni makstakse nii, et 740 eurot täis tuleb. Aga seda makstakse ainult siis, kui oled Soomes. Kui ära lähed, siis kaasa võtta ei saa. Kui ma ära läheks momendil, siis 300st jääks ilma kohe. (Lembit näitabki, kuidas tal on elutoas hulk asju juba kokku pakitud.)

Ma kavandan siit ära minekut. Olen öelnud, et ma surmani ei jää siia. Tahtsin juba möödunud aastal, kui Eesti läks eurole üle, aga see garantiipension hoiab mind siin. Ma mõtlesin, et olen natuke veel, et saan koguda. Mul on Tartus elamine alles.

(Eestist pärit hästi kõlisevatest pitsidest pakub Lembit Minttu likööri. Mikrolaineahjus soojendas külakostiks lihapirukaid.)

Kuidas nii läks, et Soome ajakirja sattusite?

Ma ei oskagi seletada. Sellel ajakirjal on Soomes üldiselt halb kuulsus, see on hullem kui meie Kroonika. See on eranditult spetsialiseerunud seltskonnaklatšile ja neil on eraldi paparatso-osakond. Ükskord kirjutati Helsingin Sanomates, et nendel on nii võimsad fotograafid, kellel on köisredel ja nad võivad ronida magamistoa akna taha ja teha pilti.

See oli mulle täiesti ootamatu. Ilmselt keegi, kes seal korraldab seda toidujagamist, andis vihje. Ma ikka korra nädalas käin, mitte toidu pärast, aga ma elan üksinda aastaid ja siis näeb inimesi. Aga kui siis antakse ka midagi, miks mitte. Seal oleneb päevast, teinekord on väga rikkalik seal. Mul ei ole vaja poodi minnagi, kõike saab. Saab piimasaadusi ja leiba ja valmistoitu ja puuvilja ja juurvilja.

Kui kaua te olete käinud seal inimestega kohtumas?

Mis ma võin öelda, 5-6 aastat vähemalt. See on metroojaama taga ja järjekord paistab metroosse välja. Ma vaatasin, mis imelik järjekord see on ja siis üks tuttav rääkis, et seal on toidukraami järjekord ja seal on palju eestlasi. Et tule ka vaatama. Leiba saab seal nii palju, kui jõuad ära viia.

(Lembit pakub teise jala jaoks ka.)

Ausalt öelda olen jah. See tuli nii ootamatult ja kohe kallale ja küsima. Kõigepealt, et kas oled Evelini isa. Ütlesin, et olen. Miks te siin käite, Evelin on ju rikas naine Eestis, kas ta ei aita teid majanduslikult? Kohe selline küsimus. Ma ütlesin siis, et ega ma ei käi toidu pärast ja siis ta siin kirjutab (ajakiri Lembitu looga on köögilaual), et see ei ole usutav. Ta oli küsinud toitlustamise korraldajate käest ka, et vaevalt ta käib siin kohtumas, et inimesed on näljas siin. Ma ütlesin, et mina küll näljas ei ole. Ütlesin ka, et tule vaatama, mul on kaks külmkappi toitu täis. Võin teile ka näidata. (Lembit näitabki. Üks külmik on esikus, teine köögis – mõlemasse mahuks vaid peenike viiner või lapik pihv.) Siin on muidugi seda toitu, mis ma sealt saan, aga paremaid asju ma käin ikka ostmas.

Ma olen Evelinile ka rääkinud, et käin korra nädalas seal sellepärast, et inimestega kokku saada ja nii edasi. Ega see 700 eurot ei ole eriline suur raha. Väga paljud ei saa hakkama selle rahaga. Ma olen elu aeg teinud sporti, ei joo, ei suitseta, selle võrra ei ole lisakulusid. Arstimitele raha ei lähe. Võtan ainult ühe tableti hommikul, vererõhk on natuke tõusnud.

Kui palju te Evelini käike jälgite, mida ja kuidas ta teeb?

Üldiselt ma jälgin tema käike. Me saame peaaegu iga kord kokku ka, kui ma Eestis käin. Helistame teineteisele. Oleneb, kuidas tal ajaga ka on. Ta käib ju välisvisiitidel. Eelmine kord saime just kokku. Ta sai 20. aprillil 45aastaseks. Muide Hitleriga samal päeval (Lembit naerab). Ja siis ta kutsus mind Kadriorgu. Sellel päeval oli ta välisvisiidil Slovakkias. Ma helistasin talle sellel päeval ja kui ta tagasi tuli, siis helistas, et tule Kadriorgu, et lähme ja peame natukene sünnipäeva. Ta viis mind gurmeekohvikusse. Küsis, mis ma siit tahan, ma ütlesin, et telli ise, ma ei tea neid gurmeeasju.

Te olete kursis, kuidas tema kleitide ümber kära on käinud. (Tunnistan, et olen.) "Ringvaatesse" oli kutsutud rääkima presidendi kantselei juhataja. See rääkis ära ilusti, et ega Evelin ei saa ju endale neid rahasid midagi nõuda. Need on ette nähtud ja need esinduskleidid ei kuulu talle üldse, need antakse pärast muuseumisse ja ehted on kantselei omad. Ta saab teatud protsendi presidendi palgast, 1500 eurot. See on suur raha, aga selle raha eest kleiti ei saa ja kleidiraha on peale selle ette nähtud. Aga see kleit ei kuulu temale. Ta on ise ka nördinud. Ma helistasin talle, kui see kleidilugu oli, ta ütles, et täitsa hullumaja.

Mis te tänasest Eesti poliitikast arvate?

(Ohkab.) Ma olen jälginud riigikogu infotundi ja seal on näha, kuidas valitsev klann inimestesse suhtub. Eriti võigas on Ansipi ja Ligi esinemine. Natuke on Ansip tagasi tõmbunud. Enne oli nii, et kui sotsid või Keskerakond küsis, siis oli nii ülbe nende vastu ja nagu oleks lausa sõimanud kohe. Nüüd vähemalt püüab formaalselt viisakas olla. Aastaid tagasi ma kuulusin Keskerakonda, aga kui väimees sai presidendiks ja kirjutati Kesknädalas tema vastu igasugust jama, siis ma loobusin sellest. Olen toetanud sotse ja rohelisi. Reformi poolt ei ole hääletanud kunagi. Need on rikaste vereimejate partei.

Mulle meeldib Õhtuleht ja eriti arvamuskülg. Näiteks ma ütlesin väimehele ka – teie lehes on kirjutatud mitu korda, et praegune piirileping on seadusevastane. Ja see, et me loovutame Tartu rahuga antud territooriumi niisama Venemaale ära. Ma ütlesin väimehele, et sa oled pandud põhiseaduse valvuriks. Miks sa ei sekku. Ta sai minu peale vihaseks ja läks ära.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee