Maailm

Küsimus Euroopa Liitu kuulumisest lõhestab Briti peaministri parteid (1)

Tiina Tamman, London, 15. mai 2013, 07:00
SURVE ALL: Briti peaminister David Cameron leiab oma partei ridades üha suuremat vastuseisu. Foto: Reuters/Scanpix
Briti parlamendis on tänaseks määratud hääletus Euroopa Liidu küsimuses. Sadakonna konservatiivi poolt hääletusele pandav resolutsioon on protest eelmisel nädalal avaldatud valitsusplaanile, milles ei kajastunud ühtki viidet peaministri varasemale lubadusele panna Suurbritannia liikmelisus Euroopa Liidus rahvahääletusele.

Samas ei muuda ei resolutsioon ega hääletus tegelikult midagi – konservatiivide ridades on lihtsalt tekkinud tugev protestivaim parteijuhi ja peaministri David Cameroni vastu.

Ometi on Suurbritannias juba vastu võetud seadus, mille alusel peaks rahvahääletus tulema igal juhul, kui suhetes Euroopa Liiduga midagi muutub. Rahvas aga mäletab hästi, kui mitu peaministrit on juba murdnud lubadust korraldada rahvahääletus.

Praegune kriis konservatiivide ridades on ka reaktsioon kuu algul olnud kohalikele valimistele, kus teatavat edu saavutas Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP), mis propageerib Euroopa Liidust lahkulöömist.

Esmalt põhjendas Margaret Thatcheri ajal rahandusministriks olnud Nigel Lawson 7. mail ajalehes The Times avaldatud kirjutises, miks ta ise hääletaks Euroopa Liidust lahkumise poolt ja miks oleks lahkumine mõistlik riigile. Lawsoni sõnul on ainuüksi liikmemaks umbes kaheksa miljardit naelsterlingit aastas.

Hiljem on tuntud konservatiividest sama mõtet väljendanud veel kunagine peaministrikandidaat Michael Portillo, endine rahandusminister Norman Lamont, praegune haridusminister Michael Gove ja praegune kaitseminister Philip Hammond.

Protestijad tunnetavad, et partei kaotab rahva poolehoidu, ja soovivad seda tagasi võita, samas on protest peaminister David Cameroni üksnes ärritanud. Tema meelest on protestijad liiga vara alla andnud, veel enne, kui kõnelused Euroopa Liiduga on alatagi jõudnud.

Cameroni pooldajad on mures, et protestid lõhestavad parteid ja nõrgendavad peaministri autoriteeti. Margaret Thatcheri hiljutiste matuste järel mäletatakse hästi, et too naine ei kaotanud peaministritooli mitte valimistel, vaid oma partei sisetülide tagajärjel, samuti Euroopa Liidu küsimuses.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee