ÕED SIIRI JA VIIVI: Möödunud suvel hakkasid nad Saaremaal Salme küla rahvale silma oma alkoholilembusega. Foto: Tairo Lutter
Kristiina Tilk 11. mai 2013 08:00
Poes õdedega trehvanud Salme küla elanik: "Kõige rohkem osteti erinevaid veine, aga ära ei öeldud ka viinast."

Saaremaalt on mandrilegi jõudnud jutud, et õed Viivi ja Siiri Sõnajalg on kimpus viinakuradiga. "Mõnikord olid nad poes juba hommikul enne kümmet ja küsisid alkoholi," räägivad külaelanikud mullusest suvest. Õdede sõnul on see kahetsusväärne lehekülg nende elust pöördumatult seljataha jäetud.

Ka Kuressaare inimene kinnitab, et nägi eelmisel aastal niimõnelgi korral Sõnajalgade naispere sealses kaubanduskeskuses veinipudeleid täis ostukäruga ringi liikumas.

Sel aastal vendade Oleg ja Andres Sõnajalgade kaasasid Salme külapoes veel nähtud ei ole. Üks kohalikest, end Aireks nimetada paluv naine oletab, et põhjuseks võib olla see, et suvi ei ole veel alanud ja Sõnajalad Saaremaale jõudnud.

"Mina ühte meestest nägin mõnda aega tagasi. Oli selline vaikne ja viisakas," seletab teine naine, Mall vahele.

"Ma arvan, et naistele on karm viinakeeld peale pandud. Ostsid ikka liitrite kaupa alkoholi kokku. Ja mehed tulid siis seda kraami järgmisel hommikul poodi tagasi tooma," räägib Mall.

Tühjad või täis pudelid? "Ikka täitsa täis olid. Nad tegid vist poes kokkuleppe, et saavad tagasi müüa. Ja müüjatele öeldi seda ka, et isegi kui naised tulevad alkoholi järele, siis ei tohi seda neile mitte mingil juhul müüa. Hull värk täitsa," teatab Aire.

Kellaajast ei hoolinud

Ehkki härrad Andres ja Oleg Sõnajalg pannud kohalike sõnul poes karmi keelu oma kaasadele alkoholi mitte müüa, käinud nad ikka proovimas, et ehk õnnestub.

"Alkoholiriiulist ei saanud nad ilma sealt midagi haaramata või peatumata mitte kunagi mööduda. Mitte kunagi," vangutab Aire pead.

Mall lisab, et on näinud sedagi, kuidas õed juba varahommikul poodi sisenenud ning palunud, et ehk ikka saaks enne kümmet juba midagi: "See, et nad on Sõnajalad, ei tähenda, et neile reeglid ei kehti. Selles mõttes on meil siin külas asjad paigas."

Purjus või kaine peaga? "On ette tulnud nii seda kui teist. Oleme neid siin igasuguses olekus näinud. Aga kui inimesel ikka neelud alkoholi järgi käivad, pole midagi parata," teatab Aire.

Lemmikmark? "Kõige rohkem osteti igasuguseid erinevaid veine, aga ära ei öeldud ka viinast. Eks nad ostsid päris palju neid kahte ikka segamini ka," räägib Mall.

Arvamusi seinast seina

Poeseinale nõjatuv Marten vehib hoogsalt kätega ja ütleb, et teab Sõnajalgasid väga hästi. Pidavat tema sõnade kohaselt lausa "omad joped" olema.

"Me ei kutsugi neid siin Sõnajalgadeks. Panime neile uue nime. See on see, noh see..." ei suuda Marten hüüdnime siiski meenutada.

"Aga jaa, helikopteriga sõidavad siin ja käivad tihti poes ka. Väga sõbralikud inimesed on. Mis nad poest ostavad, mina ei tea. Ostku, mis tahavad," lööb Marten käega, süütab sigareti ja lisab, et ei ole neid juba ammu saarel näinud. Õdede alkoholilembuse kohta ta pajatada ei oska.

On näha, et perekond Sõnajalgasid Saaremaal kas armastatakse või vihatakse, kuid külmaks ei jäta nad kedagi. Igaüks teab midagi rääkida.

"Mind nad muidu ei häiri, aga tead, kui siin igasugused üritused on, nad tiirutavad oma helikopteriga. Midagi ei kuule siis. Aga seda õnneks tihti ette ei tule," räägib bussi ootav Juta.

Hetkel on Sõnajalgade kopteriplats tühi. Silt kirjaga "Eravaldus" keelab hoovi sisenemist. Soov mööda rannaäärt jalutada osutub esmapilgul võimatuks, sest aiad, mille taga lambad, on ehitatud merepiirini välja.

Teades, et randa ei tohi sulgeda, astume esimesest aiast üle. Kokku on neid neli, üks neist kuulub Sõnajalgade naaberperele, mille perenaine tuleb meid uudistama kahe suure koeraga.

"Kas te ei kartnud, et koerad kallale võivad tulla? Sõnajalad on mitu korda politsei kutsunud. Ütlevad, et nemad ei saa meie koertest mööda," pole silmanähtavalt ärritunud naine naabritest kuigi heal arvamusel.

Miks rand kinni on pandud? "Siin ei saa teistmoodi, muidu viib vesi aiad minema. Aga ega keegi ei keela randa tulla. Nemad ka ei keela," viipab naine käega Sõnajalgade maja suunas.

Sõnajalad tunnistavad probleemi ja kahetsevad

Viivi Sõnajala abikaasa Oleg ei lükka kuulujutte alkoholiga kimpus olemisest ümber ega ka kinnita: "Teate, see on selline isiklik teema. Ma ei soovi sellist laadi asju kommenteerida."

Mis puudutab aga merepiirini ehitatud aedasid, siis Olegi sõnul nemad oma aedadega randa sulgenud ei ole: "Meie kodu juures on üks kiviaed. See randa ei sulge. Tegime maja juures ümberehitusi, lammutasime mõned hooned ja ehitasime aia."

Aiad, mis suunduvad merepiirini, ei kuulu tema sõnul neile: "Meie kiviaed on ühendatud naabrite aiaga ja see on rannani. Aga midagi pahatahtlikku ei ole selles kohe kindlasti, ei," teatab Oleg.

"Meil oli tõesti selline probleem. Paar korda juhtus sedagi, et astusime üle piiri," ei salga Siiri Sõnajalg mullusuvist nõrkust alkoholi ees. Ta ütleb, et nad kahetsevad õega väga oma teguviisi ning lubab, et enam selline asi ei kordu: "Me saime oma veast aru ja kahetseme seda siiralt. Teame, et selline käitumine ei sobi kristliku eluviisiga mitte kuidagi kokku. Ja ma loodan, et inimesed andestavad meile."

"Ma tõesti luban, et seda, mis oli, enam mitte kunagi ei juhtu. Oleme nüüd head tüdrukud ja annaks jumal, et meid tehtu eest hukka ei mõisteta," usub Siiri pattude andeksandmisse.

Ta lisab, et nad on üheskoos Viiviga oma eluga edasi liikunud ning puhuvad uued tuuled. Hetkel on neil näiteks käsil lennunduse viimane eksam. Samuti valmistub pereansambel juunikuiseks esinemiseks.