2007 | 12 402,28 eurot - 646 lapse ühe kuu toetusFoto: Tiina Kõrtsini
Teet Teder 10. mai 2013 06:58
Evelin Ilves on pisut üle kuue presidendi abikaasaks oldud aasta jooksul kulutanud kleitidele ja ehetele 70 000 eurot. Heategevuskampaania "Aitan lapsi" raames, mille patroon presidendiproua on, saanuks selle raha eest teatrisse viia üle 11 000 lapse.

Riigikogulane Marika Tuus-Laul: mõistus ei hakka peale, ma ei kujuta ettegi – see on prassimine

Heategevusprojekti "Aitan lapsi" eesmärgiks on koguda taara tagastamisest saadud annetusi selleks, et korraldada vähekindlustatud lastele teatrikülastusi. Taara annetajad on kampaaniaga kokku annetanud 116 200 eurot, mille eest on teatrisse pääsenud üle 19 000 lapse. Pääsme hinnaks lapse kohta teeb see umbes kuus eurot.

Evelin Ilvesele kantselei raha eest ostetud riiete ja ehete eest saaks teatrisse viia 11 696 last.

"70 000 eurot, seda annab ikka kulutada. Mõistus ei hakka peale, ma ei kujuta ettegi," otsib riigikogulane Marika Tuus-Laul sõnu kommenteerimiseks.

"See on prassimine. See on midagi sellist, mis üldse inimestele pähe ei mahu. Ükskõik, mille peale, aga ehted ja kleidid?" ei mahu presidendi abikaasaks olemise ajal tehtud kulutused riietele ja iluasjadele ka riigikogu liikme pähe.

Prassimine seaduslik

"Suurt inimest näitab see, kui sa oled tagasihoidlik ja edevus ei sobi absoluutselt," nahutab Tuus-Laul presidendiprouat.

"See on soliidsuse aste, kui sa proovid tagasihoidlik olla oma rahvaga koos." Tuus-Laul lisab, et tunneb Evelin Ilvese pärast lausa piinlikkust.

"Ta ei tunneta, mis elu elatakse. Ma olen tihti näinud väljasurnud külasid. Isad on Soomes, emad lastega ja vanaemad, kelle abikaasad on surnud. Ei ole raha ega midagi. See on igal sammul paista ja selline prassimine on piinlik ja riigile häbi."

Samas lubab seadus Evelin Ilvesele maksumaksja raha eest riideid, ehteid ja kingi osta. Vabariigi presidendi ametihüve seadus sätestab, et presidendi abikaasal on õigus saada hüvitist lähetuskulude ja muude põhjendatud kulutuste eest.

"Põhjendatud kulutusteks on presidendi kantselei pidanud riigi tähtpäevade ja visiitide ning välisvisiitidega seotud kulutusi presidendi abikaasa esindusriietele, kuna tegemist on Eesti esindamisega," selgitab presidendi nõunik Toomas Sildam.

Kuna seadusesse ei ole presidendi abikaasale hüvitatavate põhjendatud kulutuste suurust märgitud, ei saagi proua Ilvesele, kes tegelikult iga kuu saab riigilt 1515 eurot (Eesti keskmine palk kätte on 724,93 eurot) esinduskuludeks puhtalt kätte, midagi ette heita. Tegu on jokk-skeemiga.

"Ütlen ausalt, et tundub küll niimoodi," hindab riigikogu õiguskomisjoni aseesimees Kalle Laanet.

Marika Tuus-Laul oli riigikogus ka siis, kui vabariigi presidendi ametihüve seadust muudeti ja presidendi abikaasale hüvitise saamist lubati.

"Me ikka arvestasime kaine mõistusega. Kujutage ette, et mina ostaks kuluhüvitiste eest kleidi. Ma oleks järgmine päev Õhtulehes. Riiete peale ei tohiks kulutada, ma olen veendunud," ütleb Tuus-Laul.

Saadiku sõnul võiksid Evelin Ilvese kulud olla täpselt põhjendatud – mille eest ja mida. Tuus-Laul ei pea paljuks ka seda, kui presidendi abikaasa oma kulutusi riigikogulaste kombel tšekkidega tõendama hakkaks.

"Ministritel ei ole ka kohustust kulutusi põhjendada, aga võiks ju ka olla. Kui juba, siis olgu kõigil, aga presidendi abikaasal kindlasti, sest tal on need kulud väga suured. Ei pea ju rahvas üleval daami kleite."

Hiilguseta Ingrid Rüütel

Kui suure summa eest ostis kantselei ehteid, riideid ja kingi Ingrid Rüütlile ja Helle Merile, presidendi kantseleis enam ei mäletata.

"Rääkisin raamatupidamisega ja vanu aegu mäletavate inimestega. Pabereid enam tõesti ei ole, need ei kuulu igavesti säilitamisele. Ent alates 1992. aastast on hüvitatud presidendi abikaasa vähemalt osa esindusriiete maksumus," selgitab Sildam.

Sama mäletab ka Ingrid Rüütel.

"Minul eraldi mingeid esinduskulusid ei olnud. Abikaasal vist olid ja ju selle eest mingeid kleite tehti, aga mingeid ehteid muidugi iial ei ostetud ja riideid tehti ka suhteliselt tagasihoidlikult," meenutab ta.

"Minul mingisuguseid eraldi rahasid ei olnud ja minu teada ka mitte Helle Merel."

Ingrid Rüütel kinnitab, et nemad Arnoldiga ajasid kasinalt läbi.

"Nii nagu võimalused olid. Ma ei tulnud selle pealegi, et mul peaksid olema [esinduskulud], kuna neid ei olnud," märgib Ingrid Rüütel, et kõik sõidud ja esindamised said abikaasa kõrval suuremate kuludeta lahendatud.

"Erilist hiilgust ei tundnud, aga ei tulnud ka selle peale, et see peaks olema," sõnab ta, ent ei soovi Evelin Ilvese kleitidele ja ehetele kulutamist kommenteerida.

Indrek Tarand: mina astuks tagasi

Tarand: "Kui presidendi kantseleid oleks juhatanud mõni tugeva ametnikueetikaga isik, siis poleks selliseid arveid iialgi kantselei rahast tasutud. Diadeem olla Eesti vabariigi visiitkaart! Mida võiks tulevane president või tema abikaasa peale hakata mingi vana käevõru ja pükskostüümiga? Või on need juba liikunud eravaldustesse Ärma talus?

Teiseks on see kurb illustratsioon eesti rahva teatud osa iseloomustavast tõusiklikkusest. Kõige kurvem aga on, et niisuguste asjade tõttu läheb president Ilves ajalukku kui kõige lahjem riigipea, kelle ainsaks saavutuseks jääbki põhiseadusvälise "esileedi" institutsiooni tekitamine. Ma ise astuksin sedatüüpi väärtegutsemise ilmnedes presidendiametist tagasi."