Foto: Tairo Lutter
Toimetas Martin Šmutov 9. mai 2013 11:25
Taasavaldame 2011. aastal ilmunud artikli, sest täna selgus Eesti Ekspress loost, et Evelin Ilves on lasknud riigil osta 70 000 euro ehk 1,1 miljoni krooni eest riideid, ehteid ja kingi.

USA toonase saadiku ettekanne aastast 2006 kirjeldab kokkusaamist praeguse president Toomas Hendrik Ilvesega, kes enda sõnul ei olnud presidendiks saamisest just vaimustatud.

"Nii, arvan, et te tahate teada, miks ma seda ametit tahan. Nojah, ma ei tahagi seda," vahendab Postimees suursaadik Aldona Wosi allkirjastatud ettekandes kujutatud Ilvese sõnu.

WikiLeaksi dokumentides sisalduva Ameerika saatkonna ja Washingtonis asuva välisministeeriumi kirjavahetuses ei ole Ilvese iseloomujoonte kirjeldamisel värvidega kokku hoitud, teda on kirjeldatud kui arrogantset, jultunut ja upsakat, kuid ka peenekombelist ja intellektuaalset.

Saatkonna sõnul soovis Ilves presidendivalimistel kandideerida peamiselt seetõttu, et põlgas toonast "kolhoosiesimehe mentaliteediga" president Arnolt Rüütlit, kuigi "ei olnud huvitatud end riigi nimel siduma kolmandat korda vaesusega sarnaneva eluga, eriti töökoha eest, mil on nii napilt võimu kui Eesti presidendil".

USA saatkonna 2006. aasta juunis saadetud ettekandes seisab, et presidendiks saades kavatseb Ilves kasutada oma mõjuvõimu selliste poliitikute ohjeldamiseks nagu Edgar Savisaar, keda ta peab odavaks populistiks, ja Villu Reiljan, keda ta selgelt põlgab.

Riigipea Toomas Hendrik Ilves ei kommenteeri WikiLeaksi dokumentides sisalduvaid väiteid justkui oleks ta Edgar Savisaart odavaks populistiks nimetanud ning Arnold Rüütlit põlanud.

Presidendi kantseleist öeldakse, et riigipea ei pea õigeks kommenteerida teise riigi diplomaatidelt varastatud memosid.

"Samas on ta (Ilves) lisanud, et kunagistest pikkadest jutuajamistest esile toodud üksikuid laused ja lausekatked on kirja pandud viisil, mis ilmselt tundus kirjutajale huvitav, kuid ei anna edasi vestluste ülejäänud osasid ega neid ümbritsevaid asjaolusid ning nii on hinnangud ja sõnastused inimeste või sündmuste kohta memode koostajate looming ja tõlgendus," märgib kantselei kõneisik Piret Pert.

Samal teemal

Kommentaarid  (24)

Axter 23. mai 2013 08:21
Meenutagem, et just Ilves oli eestvedajaks katsele elektrijaamasid koos põlevkiviga maha sahkerdada. Aga ülesanne Villu Reiljan maha tampida on temal ja ta "aate"-kaaslastel vähemalt ajutiselt õnnestunud.
V.R.-l on muide täna 60. sünnipäev. Tänaseks peaks kõigil selge olema, et ta on tegelikult rahvuskangelane, sest just tema päästis elektrijaamad. Kõik süüdistused ja laim on selgelt väljaimetud ja hüpervõimendatud -- vaadakem, millised mastaabid rahadega manipuleerimisel on tänastele suurematele parteidele tavapärased läbi aegade .
MA 11. mai 2013 16:52
Ei tahaks nendest enam midagi kuulda ega näha, häbiväärne lugu.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS