Ilm ja loodus

Mis on pildil õigesti? Kõik! Lumi, puud ja hallpea-rähn 

Anete Kruusmägi , 4. mai 2013, 08:00
 Silver Kommusaar
“Kui ma tahan saada head linnupilti, pean ma väga hästi tundma lindude tegemisi,” räägib fotograaf Silver Kommusaar. Üsna tema kodukoha lähedal, Mooste valla metsades fotoaparaati püütud hallpea-rähn tõi Kommusaarele looduse aasta foto 2013 preemia.

“Kui sa võtad pildistamise objektiks kellegi, keda sa tunned ja keda oled jälginud, siis sa saadki natuke teistmoodi kaadreid,” teab Silver Kommusaar.

Tunnistades samas, et teinekord õnnestub ka mõni juhuslik pilt väga hästi – aga see on ikkagi juhus.

Kommusaarele looduse aasta foto konkursil preemia toonud võidutöö “Siin on keegi veel” valmimisel polnud jäetud midagi saatuse hooleks.

Kui linde tunda, ei ole Kommusaare sõnul neid keeruline pildile saada. Omad nõksud siin muidugi on.

“Alati on lihtsam pildistada seal, kus sa tihedalt käid. Linnud harjuvad sinuga ära ja ei karda enam,” ütleb ta.

Ka selle, peapreemia toonud hallpea-rähni puhul on tegu Kommusaare vana tuttavaga, keda piltniku kohalolu enam ei ehmata: “Ta ei lenda minema, vaid läheb teisele poole puud ja vaatab, kas sa oled veel seal või ei ole.”

Liikumatuks jäädes võib Kommusaare ütlust mööda linnule väga lähedale pääseda isegi ilma igasuguse varjeta. Õigemini – lind julgeb ise ligi lennata. Samas võtab kartlikul sulelisel inimesega harjumine üsna kaua aega.

Fotograaf usub, et hea pildi saamiseks oleneb palju ka kohast.

“Inimesed praktiliselt üldse ei käi nendes metsades,” kirjeldab Kommusaar paika, kus ta hallpea-rähni kenasti kaamera ette sai.

“Kui aga ise seal pidevalt liigud, siis nad harjuvad sellega, et sina oled ka seal.”

Hea pildi saamiseks on linnu bioloogia tundmise ja tema kannatliku passimise kõrval oluline tabada fotole kõik olulised detailid. Võidutöö tegemiseks kulus Kommusaarel kolm nädalat. Päris iga päev ta muidugi metsas ei käinud.

Pildistas terve hommikupooliku

Võidutööl kujutatud hetk on tabatud esimese lume ajal, mis juba maha jäi.

“Ma teadsin, et täna on hea päev – lumi on ilusasti puudel. Eks ma siis terve hommikupooliku seal pildistasin. Ega see lind ka seal kaua ei püsi, ainult teatud aja,” räägib piltnik võidufoto sünnist.

Pigem jahedaid ilmu nautivale Kommusaarele inspireerib, kui sajab vihma või lund.

“Mulle ei meeldi väga selged päevad,” tunnistab ta.

Vihm ja lumi annavad tema sõnul aga pildile atmosfääri ja hinge.

“See on see valguse küsimus. Tegelikult saab ka keset päeva huvitavat valgust. Aga tulemus sõltub ikka sellest, milline on parajasti ilm. Kui keset vihmasadu tuleb korraks päike välja, võib saabuda väga huvitav valgus.

Selgel päeval, mil päike paistab lagipähe, pole suurt midagi teha.”

Enamasti käib hobifotograaf Kommusaar pildistamas üksi. Just nimelt käib, sest looduses pildistamine tähendabki tema hinnangul lõviosas kõndimist: “Jalutan hommikuti, vaatan ja jätan asju meelde. Pildistama tulen siis, kui on selline ilm, mis mulle meeldib.”

Pildistamisega alustas Kommusaar 12aastasena.

“Ise ilmutasin, ise tegin. Vannitoas oli kõik üleval,” meenutab fotograaf aegu, kui pilditegemine eeldas pimiku omamist.

Praegu Kommusaar muidugi enam filmile ei pildista: “Tänapäeval on see muutunud peaaegu et ebapraktiliseks, loodusfotograafia juures see ennast ei õigusta.”

Silver Kommusaarele meeldivad hetked, kui loodus natuke möllab või tekitab niisama pisut kaost.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee