Eesti uudised

"Me pole Tarmot näinud juba kolm aastat" (30)

Arvo Uustalu, 4. mai 2013, 08:00
JUTUKAS MEES: Udrase Tartsi teatakse-tuntakse kui jutukat ärimeest, kes paraku Ostap Benderi kombel pahandustesse tikub sattuma. Kui Õhtulehe katsed mehega ühendust saada läksid üldiselt vett vedama, siis napilt enne lehe trükkiminekut saime vastuse: «Asun pärapõrgus, /---/, suhtlesin politseiga 29.04.2011, olen elus ja söön kartulikoori:)) Lugupidamisega Tarmo Udras.  Politsei
"Me pole Tarmot näinud juba kolm aastat. Tema tõttu oleme nüüd vallavaesed, aga laps jääb alati lapseks," ohkab Tartumaal elav eakas Maria, kelle märtsi lõpul kadunuks jäänud poeg mõni päev tagasi välja ilmus.

Vanemad ootavad neid kodust ilma jätnud poega pikisilmi külla

Aprilli lõpul andis politsei teada, et märtsis kadunud 43aastane Tarmo, keda ka ajakirjanduse kaudu taga otsiti, on üles leitud. Kalev Mark Kostabi maali omavoliliselt signeerinud ning kahte laulu raiutud Tarmo Udras andis endast lõpuks politseile teada, kuid viimati nägid vanemad oma poega kolm aastat tagasi.

Poja laen viis vanemate talu

Otsimisteates kirjutas politsei, et Tarmo on umbes 190 sentimeetrit pikk ja tugeva kehaehitusega. Tal on lühikesed helepruunid juuksed, kiilanevad oimukohad ja hallikassinised silmad. Teates seisis ka, et Tarmo võib alkoholi tarvitanuna muutuda agressiivseks.

Luunja vallas elavad Tarmo vanemad liiguvad ringi vaevaliselt, õues võtavad aeg-ajalt appi ka tugiraami.

"Teame-teame, selline valge peaga soliidne vanahärra," juhatatakse ajakirjanikule vanapaari juurde teed juba kümmekonna kilomeetri kauguselt.

Mõni kuu tagasi oma kaheksakümnendat sünnipäeva pidanud Arnold on äsjasest haiglas käigust hoolimata tõeline vana kooli džentelmen. Ka proua Maria on erudeeritud ja ajaga sammu käiv naine.

"Naaber luges Delfist, et poeg leiti üles. On temaga kõik korras?" küsib Maria ja tõdeb nukralt, et poja tegemistest tahaks ta meelsamini teada otse, mitte meedia vahendusel.

Politsei pressiesindaja Andres Sang ütleb, et Tarmo andis endast ise teada ja temaga on kõik korras. Muid täpsustusi politsei Õhtulehele ei andnud. Nii tuleb Marial ja Arnoldil leppida infoga, et politsei teatel on nende poeg elu ja tervise juures.

Tarmot tundev inimene tõdeb, et ega imelise väljailmumise läbi teinud mees telefoni võta. Ja tõesti, see on kas välja lülitatud või asub teeninduspiirkonnast väljas.

"Oleme nüüd otseses mõttes vallavaesed. Elame sotsiaalkorteris ja pensionist. Poeg võttis Pärnus maja ostuks laenu, meie olime käendajateks. Nagu paljud teisedki, jäi ka tema maksmisega hätta. Meie Tartu lähistel asunud maja hinnati 750 000-le kroonile. Me ei tea isegi seda, kas see võla ära kattis," räägib Maria.

Kodukootud Ostap Bender

Arnoldi südant kriibib kõige enam see, et vanemad käendajaks võtnud poeg lubas, käsi südamel, et tegu on formaalsusega, ja oma kodumajast kindlasti nad ilma ei jää. Tartu külje alla maale kolis toona veel parimas tööjõus linnapere sel ajal, kui sündis Tarmo. Oma kodumajast pidi vanapaar loobuma umbes kolm aastat tagasi ja nüüd elataksegi samuti Tartust mitte kaugel sotsiaalkorteris.

"Lapselaps käis meil oma emaga äsja külas, aga poega pole peale siia kolimist näinud," ütleb Maria.

Tarmo on koloriitne mees, kelle Tartu ajast on lausa kaks räpiaulu treitud. Maria ütleb, et eks tema poeg üks Eesti Ostap Bender ole. Mees, kes üritab siit ja sealt, kuid kelle lennukad mõtted ja projektid kokku kukkuma kipuvad.

Taga otsitav on mees varemgi olnud, ja mitte lihtsalt teadmata kadununa, vaid kahtlustatuna vargustes, dokumentide võltsimises ning kauba ja raha väljapetmistes. Tarmo tuttava teada osales mees skeemis, mis hangeldas autode ja muu kaubaga.

"Ta muutus ebastabiilseks ja seetõttu pidi ka tema eksnaine laste tervise huvides oma teed minema. Lisaks kõigele mängis ta kasiinodes maha suure summa raha. Minu teada ei jäänud ta lihtsalt kaduma, vaid teda otsiti ka taga, kuna ta oli mingi raha kelleltki ära võtnud," teab ema rääkida.

"Ega me ka siis rõõmsad olnud, kui pojast tehtud laulu raadios muudkui lasti," ütleb ema.

Kuidas Udras signeeris Kostabi maali

1992. aasta septembris käis kunstnik Mark Kalev Kostabi isiklikult Tartus oma maalinäitust avamas ja signeeris avašõul oma tööd. Pärast häppeningi järelevalveta jäetud pintslid ja värvid küpsetasid aga noorkunstnik Ants Jaanimägi peas kurja nalja. Ta ütles näitusele hiljem saabunud Tarmo Udrasele, et kõik külalised võivad mõnele meelepärasele maalile oma nime jäädvustada. Nii kirjutaski Udras esimese julge mehena maalile "Greenwich Avenue" kollase värviga "UDRAS 92". Kui kiri oli peaaegu valmis, tormas kohale turvateenistus. Poisid viidi politseisse. Kostabi pühkis aga lahusti ja lapiga vaid mõne minuti maalil püsinud kirja uue häppeningi käigus.

Udrase räpp
Üheksakümnendate aastate algul võis Tartu Raadio lainepikkustelt sageli kuulda Udrase räppi. Tarmo oli sel ajal nõnda kuum staar, et raadio- ja naljamees Erkki Kõlu tegi laulust koguni teise versiooni. Kõlu tõdeb, et meest võis ju toona koguni Tartu vaimuks kutsuda, kuid erinevalt tõelistest vaimudest oli too puhtalt meediaprodukt, kes tõusis staaritaevasse tänu temast tehtud lauludele ja Kostabi maali sodimisele. Kõlu mäletamist mööda osales räpi lindistamisel koguni Cool D. Tartu räppar tõdeb, et mäletab lugu, kuid polnud selle juures siiski mingi tegija.


Diskor Meelis Michelson ehk Mike Sun mäletab Udrase Tartsi laulu hästi.

"Selle laulis sisse sel ajal panganduses töötanud Raul, kes tegi räpi Tartsile sünnipäevaks. Eks seda laulu üksjagu pulli pärast lasti, aga Tartu Raadio soovisaadetes küsiti seda parasjagu. Keegi ei osanud arvata, et laulust selline hitt tuleb," muigab ta.


Laulu sõnad on säilinud tänu luuletaja Margus Konnula tänapäevafolkloori huvile, kuigi Contra pole Udrase räpi sõnade autor.

Elab Tartu linna sees ontlik mees
kõigi laste sõber see, kuid ta pole jõulumees
ta on Udras, Udrase Tarts, Tarmo Udras

Pole Tartu linnas sees
kenamat, targemat, paksemat meest
kui on Udras, Udrase Tarts, Tarmo Udras

Iga ennast austav pruut
kes pole juust, ei mõtle muust
kui õhtu käes, ta tahab meest
ta tahab Udrast, Udrase Tartsi, tahab Udrast

Udras hommikuti teeb
võimlemist on virk ja viks
peseb jalgu ajab habet
vot see on Udras, Udrase Tarts, tubli Udras

Mõni arvab et ta joob nagu loom
aga tegelikult lood on ju nii
et ta joob nagu Udras
Udrase Tarts, joob nagu Udras

Tarts on kuulikindel mees
ei põle tules upu vees
toitub tervislikult ja
läheb vara magama
Udrase Tarts, Udrase Tarts

30 KOMMENTAARI

k
K 5. mai 2013, 18:45
Hea, et inimene on elus. Teadsin teda nii 10a tagasi, siis oli küll sõbralik ja rahuliku loomuga.
i
IRW! 5. mai 2013, 12:40
Füüsilielt heas vormis! Rasvaladu pole küll füüsiline vorm!!!
Loe kõiki (30)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee