Kommentaar

Netikommentaar kui kanalisatsioon (27)

Ivo Rull, suhtekorrraldusfirma Rull & Rumm juhataja, 3. mai 2013, 07:00
Foto: Andres Varustin
Esmalt kurvastan neid, kes on kirjutanud või edaspidi kirjutavad mu meedias avaldatavate seisukohtade juurde anonüümseid sõnumeid. Ma ei saa neid kätte, kuna ei loe seda tüüpi tagasisidet enam ammu. Kunagi isegi lugesin oma artiklitele lisandunud netikommentaare, siis aga loobusin meelerahu huvides. Kui keegi tahab mu vaadete või tegevuse kohta midagi öelda, siis palun kirjutage meil, tehke sissekanne Facebooki, helistage või saatke SMS.

Suhtun anonüümsetesse netikommentaaridesse nagu kanalisatsiooni. See on ebameeldiv, aga paratamatult vajalik taristu. On neid, kes peavad seda ametikohustusena korras hoidma (minu kaastunne, moderaatorid!). Ja on neid, keda seal toimuv huvitab. Kui ummistub, tuleb paratamatult probleemiga tegelda. Oehh!

Pean netikommentaaride anonüümsust pigem kasulikuks kui kahjulikuks. Esiteks on hea, kui frustreeritud inimene saab oma pahameele kiirelt ja suhteliselt valutult maandada internetis. Selmet sõimata reaalselt elukaaslast, lüüa lemmiklooma või visata antipaatse poliitiku aknasse kivi. Loomulikult, kui lihtsalt pahur või kibestunud vingumine läheb veebis üle ropuks sõimuks või vägivalla õhutamiseks, tuleb sealgi sekkuda. Elementaarne on, et kanali haldaja sellised kommentaarid kustutab, nagu majaomanik peab seinalt maha nühkima sinna kritseldatud roppuse. Kui tegemist on aga sihipärase laimu, identideedi varguse või vaenu õhutamisega, rakendatakse vastavaid paragrahve karistusseadustikust.

Teiseks annavad anonüümsed netikommentaarid alalhoidlikumatele inimestele võimaluse väljendada vaateid, mida muidu mitmesugustel kaalutlustel ei julgetaks teha. Seega muutub osa "vaikivast enamusest" teatud määral ühiskondlikku arutellu kaasatuks. Nagu teame, kasutavad mõned era- ja ametkonnad anonüümsust ära avaliku arvamusega manipuleerimiseks. Ent siingi toimub tasapisi areng: ühelt IP-aadressilt tulevate kommentaaride markeerimine, IP-aadressi kasutajate avalikustamine, kommentaariumi avamine vaid end autentinud isikutele jms. Ning kahtlemata tuleb avalikustada ja taunida nähtust, kus anonüümsete kommentaaride kirjutamine muutub kellelegi maksumaksja raha eest tehtavaks "tööks".

Kolmandaks tuleb tõdeda, et kuulujuttude ja klatši levitamine on paraku inimloomusesse sügavalt juurdunud. Anonüümsed netikommentaarid on lihtsalt selle mitte kõige meeldivama inimloomuse tänapäevane väljendus. Nüüd peame õppima selle nähtuse digitaalse võimendusega koos elama.

Erinevalt suust suhu liikuvast kõlakast saab anonüümne internetipostitus märkimisväärselt suurema auditooriumi ning jääb enamasti veebiavarustesse rippuma aastakümneteks. Aga kui internetis uudiste ja arvamuste lugejad teadvustavad endale, et anonüümsed kommentaarid on justkui veevärgi juurde paratamatult kuuluv kanalisatsioon, pole erilist põhjust netikommentaaride ületähtsustamiseks. Annan endale samas aru, et paljud inimesed suhtuvad anonüümkommentaaridesse endiselt nagu Balzaci tegelane hertsog de Chaulieu. Tema ütles anonüümkirjade kohta, et "nendega toimime tavaliselt nii nagu nuhkidega: põlgame neid, aga kasutame ära".

Kakskümmend aastat tagasi ilmusid mõnede kiirelt värvi vahetanud poliitikute plakatitele kleepsud "See ju vana kommar!". Nüüd võiks hakata erakondades ja ametkondades toimetavaid palgalisi anonüümkommentaatoreid avalikustama märkusega: "See ju uus netikommar!"

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee