Eesti uudised

Tallinn ja riik põrgatavad Stroomi metsa kordategemise kohustust (8)

Sven Harjo, 2. mai 2013, 06:59
PARK VÕI METS VÕI PARKMETS: Jaak Valgemäe sõnul saaks metsast parkmetsa õige lihtsate vahenditega ning kui asi korras, võiks linn ja riik edasi vaielda.  Stanislav Moškov
Meremeeste haigla ja Stroomi ranna vaheline riigimets jääb ka selleks suveks ilmselt rääma ja ohtlikuks, sest linn soovib seda endale, ja kuni asi pole otsustatud, suhtub ka riik ükskõikselt.

"Siin on kümneid ja kümneid puid, mis on iga hetk ümber kukkumas," näitab igapäevaselt metsatukas koeraga jalutav Jaak Valgemäe (73). "Lastakse lehte minna, siis ei paista välja. Ja kuni ametnikule puu kaela ei kuku, siis on kõik tema meelest korras. Kui suvaline inimene aga puuga pihta saab, tuleb sellest korralik kohtuasi."

Kui Tallinnas Paldiski maanteelt Lääne-Tallinna Keskhaigla juurest mere poole keerata, jääb kõnealune metsatukk teest paremale. Tegemist on reformimata riigimaaga, kuhu linn on rajanud valgustatud jooksuraja. "Meie hoiame ainult rada korras," ütleb Põhja-Tallinna linnamajanduse osakonna juhataja Magnus Kiis. "Kui mõni puu ähvardab rajale kukkuda, siis koristame selle ka ära."

Linnas, kuid riigimaal asuvaid metsi peaks hooldama Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK). Harjumaa metsaülema Andrus Kevvai sõnul tegeleb RMK asjaga jõudumööda. "Mullu korrastasime linna taotlusel seda veidi. Pinnas on pehme ja raske on ligi saada. Linn taotleb maad endale ja seetõttu pole me eriti pingutanud ka," räägib Kevvai, lisades, et RMK võib metsatukka siiski veel veidi korrastada eeldusel, et Tallinn selleks taotluse esitab.

Kui metsa alt langenud tüved ära koristada ja võtta maha ümber kukkuvad puud, oleks mitmel perel talveküte olemas. Aga Kevvai sõnul suvaline tegelane siiski metsatukka korrastama minna ei tohi. "Seal liigub palju inimesi ja tuleb tagada nende turvalisus," ütleb ta. "Me võime müüa sanitaarraie õigust. Päris nii see ei ole, et inimene lihtsalt läheb ning hakkab koristama ja langetama."

"Meie näeme seda kui parkmetsa, kus on valgustatud jooksurada ja mis peaks korras ja ohutu olema. Riik aga näeb selles tavalist metsa, kus puud vedelevadki maas ja kukuvad millal, kuhu ja kuidas juhtub," räägib Kiis. Metsatuka tulevikku näeb linn Kiisi sõnul looduskaitsealuse linnamaana. "Esmalt tuleks ta looduskaitse alla võtta ja siis munitsipaliseerida. Looduskaitse alla võtmine peaks tagama, et sinna ei hakataks kortermaju suruma."

8 KOMMENTAARI

k
kus siis need 5. mai 2013, 13:34
ärategijad jäid?
e
Selliseid hooldamata maid on Tallinnas palju. Nt. ka Sütiste parkmets. Riik ei hoolda, ütleb, et neil pole raha ja ressurssi, tegelegu sellega linn. J...
(loe edasi)
Loe kõiki (8)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee