Kommentaar

Priit Kutser: Reformierakond kaotaks tasuta ühistranspordi (71)

Priit Kutser, Põhja-Tallinna asevanem , 29. aprill 2013, 15:12
Reformierakonnale arusaadavatel põhjustel ei sobi maailmameedia tähelepanu köitnud, edukalt käivitunud ja pealinlaste poolehoiu pälvinud Tallinna tasuta ühistransport. Oravad tahaksid meie tasuta ühistranspordi Tallinna rahvalt hoopistükkis üldse ära võtta.

See on aga vaid üks paljudest põhjustest, miks Reformierakonna võimulepääsemine tõotaks Tallinna elanikele pigem halba. Vaesed saaksid vaesust juurde ja jõukad jõukust lisaks. Mõelgem parempoolse ideoloogia sisule, mis seisneb tugevama ellujäämises ja kus ei anta asu arusaamale riigist või linnast kui võrdõiguslikust kogukonnast, kus tuleks hea seista selle eest, et kõigil meil oleks siin hea elada. Tsentristliku maailmavaate kohaselt peab võitjaks olema aga Eesti ühiskond tervikuna, st ka nõrgemaid tuleb nö. ree peale aidata.

Keskerakond seisab tasuta ühistranspordi eest

Pole veel meelest läinud, millise südikusega parempoolsed parteid Tallinna tasuta ühistranspordi vastu seisid. Küll öeldi, et Tallinnal pole selleks raha, küll ähvardati muude linnateenuste märkimisväärse kallinemisega. Keskerakond juurutab aga põhimõtet, et iga maksumaksja saaks vähemalt oma kodukohas sõita selle eest tasu maksmata. Tallinlastel, pärnakatel või tartlastel on ju ometi õigus oma makstud maksude eest midagi rahakukrus tuntavat ka tagasi saada?

On fakt, et kui Reformierakond, IRL ja mõõdukad ehk tänased sotsiaaldemokraadid olid 2001. aastal Tallinnas võimul, müüsid nad maha varem linnale kuulunud ASi Tallinna Vesi. Veehinna tõusu on tallinlased nüüd omaenese nahal saanud korduvalt tunda. Mäletame ju, et Reformierakonna juhitud valitsus müüs maha ka Eesti Raudtee. Keskerakond tõi võimule saades selle eesti rahvale tagasi. Täna räägib Reformierakond ka juba Eesti Energia, Elektriraudtee, Eesti Loto ja teiste riigiettevõtete müüki panekust. Tahes-tahtmata tekib mulje, justnagu oravad tahaksidki riigiettevõtteid järjest erastada. Samas, selles pole ka ju midagi imelikku, sest printsiip, et riik on halb omanik, ongi osa parempoolsest maailmakaemusest.

Tasuta ühistransport tagasi tasuliseks

IRL ja Reformierakond hääletasid Tallinna volikogus tasuta ühistranspordi eelnõu vastu. Mullu märtsis kinnitas Tallinna volikogu Reformierakonna fraktsiooni aseesimees, et tema kodupartei kavatseb sellel aastal toimuvate kohalike valimiste järel võimule saades Tallinna ühistranspordi erastada ja teha lõpu ka Keskerakonna poolt sisse viidud tasuta ühistranspordile. Oravad räägivad, kuidas konkurents ja vaba turg lööks sõidupiletite hinnad alla ja tõstaks kvaliteeti. Seda ei ole aga kerge uskuda. Piisab heita pilk sellele, millist hinnatõusurallit on Eestis elekter vabal turul teinud.

Muide, eraettevõtte huvi ei ole pakkuda ühistransporditeenust linlastele soodsaima hinnaga. Äritegevus on suunatud ikkagi kasumi teenimisele. Seetõttu on väheusutav, et ühistransport saaks turumajandusreeglite kohaselt ja vabal turul edukalt funktsioneerida. Buss peab sõitma ka sinna, kus inimesi suurt ei elagi. Aga iga tallinlane on tallinlane ükskõik, kus ta pealinnas parajasti ka ei elaks. Seetõttu on täiesti tõenäoline, et kui Tallinna ühistransport maha müüa, hakkab pilet trammis, trollis või bussis vabalt lausa tänast taksosõiduhinda maksma.

71 KOMMENTAARI

i
inna 12. mai 2013, 19:03
Keskerakond on vähemalt saja positiivse teoga hakkama saanud. Vaadake TTV d ja lugege ajalehte Pealinn. Mina teen seda, samuti tunnetan igapäevasel ho...
(loe edasi)
a
Arvamus 7. mai 2013, 12:55
Oravapartei on koige vaenulikum oma rahva ja riigi suhtes.
Loe kõiki (71)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee