Eesti uudised

Rahutu öö Nõmmel – kanged mehed lõhkusid 12 autot ja keerasid ühe külili (28)

TEET TEDER, 27. aprill 2013, 08:00
TUUL? EI, PÄTID: Muidu nii rahuliku Nõmme elanikud on vihased, sest kahel ööl järjest käisid kaagid nende autosid lõhkumas. Ahto leidis oma auto lausa külili keeratuna. Foto: ERAKOGU
Rahu ja vaikusega harjunud nõmmelased pole harjunud hommikul avastama, et öösel on keegi nende vara kallal käinud. Nüüd on politsei juba kaks nädalat otsinud "kangelasi", kes lõhkusid 12 autot ja ühe külili keerasid.

Nõmme on politseistatistikat uskudes Tallinna rahulikem linnaosa Pirita järel. Eelmisel aastal registreeriti seal sulitempe ainult 329 korral, kesklinnas aga pandi neid toime 2132.

Ahtol on sellest teadmisest vähe kasu. Mees, kes kolis kesklinnast Nõmmele, jõudis mändide all elada kaks nädalat, kui leidis hommikul oma auto külilikeeratuna.

"Siit on ja siit on," näitab Ahto oma Subaru külge, kus kohati on värv maas ja kohati teravad sügavad mõlgid sees. "Mõtlesin, et Nõmme on rahulik kant. Kõige naljakam on see, et kesklinnas ei juhtunud midagi ja kui siia tulin, siis kohe," räägib Ahto iroonilise muigega oma autot silmitsedes.

Nähti noortekampa

"Ülemöödunud nädalavahetuse jooksul (12.–14. aprillini) on Nõmme tänavatel kahjustatud vähemalt 12 sõidukit," ütleb politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Helen Uldrich. "Peamiselt on seni kindlaks tegemata isikud lõhkunud autode küljepeegleid, kahelt sõidukilt on ära murtud ka kojamehed," loetleb ta. "Kõiki kannatanuid ei ole veel jõutud üle kuulata ja seetõttu on kahjusummat tervikuna raske prognoosida. Nii palju võib öelda, et mõne auto puhul on kahjuks märgitud kuni 1000 eurot."

Kuna menetlus on pooleli, ei saa Uldrich politsei tööst täpsemalt rääkida. "Erinevate tunnistajate sõnul on teada, et tegemist võis olla neljaliikmelise noortekambaga. Hetkel ei ole kedagi kahtlustatavana kinni peetud," paotab ta vaid.

Ei julge enam tänaval parkida

"Maja maja haaval nägin murtud peeglitega autosid, jalgadega läbi pekstud autokülgesid. Kaheksal autol puudusid peeglid, lumehangedes olid katkised autoosad, prügikastid ümber lükatud," kirjeldab Nõmmel elav lauljatar Hannah hommikul avanenud õudset pilti. Tema auto tagaluuk oli pooleksmurtud kojamehega katki löödud, kusjuures kojamees ei pärinenud tema autolt.

"Nad tulid Olevi tänavalt, sealt alustasid. Siis nad jõudsid Sõbra tänavale, siis lammutasid veel vahepeal ja minu auto oli viimane," räägib Ahto.

Politsei pressiesindaja Uldrichi sõnul lõhkusid kaagid autosid ka Kruusa tänaval. Nii Ahto kui Hannah ütlevad, et veidral kombel autode signalisatsiooni neil öödel kuulda polnud.

"Ta oli suhteliselt korralik, aga nüüd... Just need teravad mõlgid, neid on kõige hullem välja ajada," pahurdab Ahto, kes autot enam tänava äärde ei pargi, vaid sõidab sellega maja taha varjulisemasse kohta. "Tänaval ei julgegi enam hoida. Tegelikult otsin nüüd garaaži hoopis," räägib kortermajas elav mees, kuidas lõhkujad tema elukorraldust muutnud on.

Ei vedanud ka Ahto naabritel. Ühel BMWl kiskusid kurjad käed märgi küljest ja Volvol ning Lexusel lõhkusid ära peeglid.

"Selliseid autosid on Eestis viis tükki ja konkreetselt selle aasta masinat kaks," räägib Ahto oma 1995. aasta Subaru Viviost. "Ostsin ta projektiautoks, et korda ja ilusaks teha," vaatab ta oma väikest sõidukit kahetsusega.

"Nagu pronksiöö," meenutab Ahto kuue aasta tagust mürglit pealinnas, kui viimati autosid külili keerati. "Aga siis olid suuremad autot. See on täpselt paras väike ja ümberkeeramiseks väljakutsuv auto," arvab ta, miks just tema sõiduk jõu näitamiseks valiti.

Ohver palus pätil ühendust võtta ja... too võttiski

Ahto, kes hommikul oma Subaru ümberkeeratuna leidis, ei jäänud käed rüpes ainult politseile lootma ja püüdis ise kurjategijaid tabada.

Ta tegi autost pildid ja postitas need Facebooki-lehele koos kirjaga, milles soovitas pättidel temaga ühendust võtta.

"Võeti küll ühendust, aga kohale ei julgetud tulla," ütleb Ahto, et kontakt jäi suhteliselt kasinaks. "Põhimõtteliselt ütles, et mina olin see, kes auto kummuli keeras. Oli ilgelt kahju. Ütles, et ma ise ka ei tea, miks tegin, ja oligi kogu lugu. Aga ikkagi helistas ja mingi südametunnistus on olemas," leiab Ahto kaagis ka midagi kiiduväärset ja lisab, et andis helistaja telefoninumbri politseile. Korravalvuritel on juhtunust olemas videolint.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee