Eesti uudised

Linnapeakandidaadid lükkasid valimiskarusselli käima (20)

Juhan Haravee, 26. aprill 2013 07:01
Foto: Tairo Lutter
Suuremate linnade ametlikud ja mitteametlikud parlamendierakondade linnapeakandidaadid lubavad värskeid tuuli ja kinnitavad, et võidu korral asuvad nad selles ametis ka tööle.

Tallinn – suurt duelli ei tule

Ühel pool on positsioonidele asunud praegune linnavõim ja teisel valdavalt kõik ülejäänud. Ennustajad aga panustavad taas Edgar Savisaarele, kes enda vastu suunatud etteheidete koormad meisterlikult oma valimisveduri kütuseks oskab moondada.

Linnajuht hoiab end tuure tõstvast valimisvõitlusest vähemalt esialgu peenetundeliselt kõrvale – milleks tõmmelda, ilm on ilus, näitajad normis. "Ärge rutake sündmustest ette," ütleb linnavalitsuse nõunik Liina Oja Savisaare eest rahustavalt. "Minu teada nimetab Keskerakond oma kandidaadi linnapea ametikohale alles suvel. Palun pöörduge oma küsimustega siis uuesti!"

Savisaare ühe jõulisema oponendina tuntud rahandusminister Jürgen Ligit on samuti üritatud linnapeamaratoni starti meelitada. "Mulle on Tallinna linnapeaks kandideerimise ettepanek mõni kuu tagasi tehtud, seega ei ole tegu reklaamitrikiga," ütleb Ligi. "Usun end praegusesse ametisse paremini sobivat ja tahaksin seda tööd teha seni, kuni selleks aega on antud."

Ligi lisab, et jätaks kergema südamega teiste teha linnapea töö, kui et lahkuks Eesti rahandusest. "Mina aga hoiaksin pöialt Laine Jänesele [Randjärvele] või Valdo Randperele, kes oleksid lausa head valikud," ütleb Ligi.

"Kui mind valitakse Reformierakonna Tallinna linnapea kandidaadiks ja valimistulemused võimaldavad luua koalitsiooni, kus Reformierakonnal on linnapea koht, siis olen valmis asuma sellele ametikohale kogu energiaga," tunnistab riigikogu aseesimees, Tartu linnapea kogemusega Randjärv. "Praegune Tallinna linna juhtimise stiil ei ole kohane ühele Euroopa riigi pealinnale. Samuti on kohatu erinevate kogukondade vastandamine, mida keskerakondlik linnavalitsus on aastaid teinud."

Sotsiaaldemokraatide kandidaat löödi erakonnasiseselt värskelt lukku eile, nende lipukandjana sööstab võitlusesse riigikogulane Andres Anvelt .

"Tallinna põhiliseks probleemiks on viimasel ajal olnud eemaldumine üha suuremast osast linna elanikest ja nende huvidest," annab Anvelt praeguse linnavõimu suunas tuld. "Linn ja tema eelarve on aina enam üle politiseeritud ja suunatud üha enam Keskerakonna võimu kindlustamisele ja riigile vastandumisele. Tallinn on muutunud praeguse linnapea juhtimisel linnriigiks, mis üritab kohaliku omavalitsuse eelarvega täita väikeriigi funktsioone."

IRLi ühe potentsiaalse linnapeakandidaadina välja käidud Sven Sester oma võimalustest Tallinna juhiks saada rääkida ei soovi, sest kandidaati polevat erakond veel kinnitanud. Ometi on temalgi praegusele linnapeale üht-teist sapist öelda. "Tallinna linna eelarve on Savisaare võimule tulekust saati kasvanud ligi 60 miljonit eurot, samas on linn tõsiselt hädas, et tagada inimestele elementaarseid teenuseid lasteaiakohadest teede korrashoiuni. Selle taustal on eriti küüniline, et linna propagandakulud on kasvanud sama aja jooksul ligi seitsmekordseks!"

Tartu vajab värsket Pilku

Tartu võimalikest linnapeakandidaatidest nõustus oma mõtteid jagama veel kinnitamata seisundit trotsiv riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna IRList.

"Tartu on seni suhteliselt hästi juhitud linn, kuid vajab selgelt uuemat ja värskemat pilku," väidab Tsahkna. "Probleemiks on see, et Tartu on jätkuvalt kõige pikemate lasteaiakohtade järjekorraga linn, kuigi just Tartu peaks olema kõige laste- ja peresõbralikum linn Eestis."

Praegusest tööst loobumine ei oleks Tsahknale kerge, kuna sotsiaalkomisjoni esimehena on tal palju ideid, mille teoks tegemine langeb just järgmise kahe aasta peale. "Samas olen Tartu patrioodina alati muretsenud oma linna käekäigu pärast ning seetõttu pean suureks väljakutseks selle arengule kaasa aidata. Juhul, kui minust saab linnapea kandidaat, siis kandideerin selge teadmisega, et valituks osutudes tulen Tartusse," lisab ta.

Narva – hea energia linn

Lahkele lubadusele vaatamata ei jõudnud oma seisukohta ära saata Narva suunal tõsiseid plaane hauduvate sotside linnapeakandidaat Jevgeni Ossinovski. Tema keskerakondlasest konkurent Vladimir Kuts aga kinnitab, et on tõepoolest linnapeakandidaat.

Heitmata senisele keskerakondlikule linnavõimule midagi ette, soovib kandidaat Kuts olla see, kes aitab linnaarengule kaasa seni käimata radadel. "Isegi laitmatult töötav süsteem nõuab mõnikord värskendamist ja uut noort jõudu," tõdeb Kuts. "Ma toetaks kohaliku rahvakogu loomist, millega võiks koostöös kohaliku volikoguga koostada igaks aastaks töökava, mis lähtuks rahvakogu poolt aktsepteeritud prioriteetidest."

Pärnus läheb lahinguks

"Praegune Pärnu linnapea on eelmisest kahtlemata palju parem, kuid ma loodan, et järgmiste valimistega läheb olukord veel paremaks," hindab Korobeinik Pärnu praegust linnajuhti. "Kõige positiivsem on minu arvates see, et linnavalitsus on hoidnud eelarvet tasakaalus. Probleemiks on aga see, et väga palju häid punkte koalitsioonileppest on jäänud täitmata. Juhtimine on liiga kinnine, kaasamist ei toimu ja koostöö riigiga on puudulik. Sellepärast jääb Pärnu olulistest investeeringutest ilma.

Mulle ei ole valimisvõidu korral riigikogust lahkumine probleemiks," kinnitab kodulinna kõrge ameti sihiks seadnud Korobeinik.

Krossi sõnul on praegune Pärnu linnavalitsus Keskerakonna valitsemisaastate keerulise pärandiga hästi toime tulnud. "Pärnu peaks tegutsema lokaalselt, ent mõtlema globaalselt," ütleb Kross. "Seni piirdutakse pigem lokaalse mõtlemisega. Pärnul on suur potentsiaal saada rahvusvaheliseks linnaks. Selleks tuleb teadlikult tegutsema hakata."

Simson leiab, et praegune linnapea on keskendunud kuidagimoodi hakkamasaamisele, aga tema ametiajal pole olnud selget pilti, kuidas peatada Pärnu kahanemine. Kui pärnakad seda soovivad, on Simson nõus sügisest Pärnusse kolima ja seal linnapeana tööle hakkama, ühtlasi astuma ka samme, et linnatransport oleks pärnakatele tasuta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee