Uudised

Sada päeva sütel  

26. juuni 1997, 00:00

Mart Siimanni juhitud vähemusvalitsusel täitus jaanipäeval ametisoleku sada päeva. Selle aja jooksul on peaministrit korralikult küpsetanud nii koalitsioon kui opositsioon.

Kõige ohtlikum oli peaministri jaoks tollisõda parlamendis, kus kavala ilme tõttu kass Basilio hüüdnime saanud Siimann pidi leidma kompromissi mässama hakkanud maasaadikute ja sihikindla opositsiooni nõudmiste vahel. Peaminister tuli võimatuna näiva ülesandega toime ning sai tasuks nähtud vaeva eest Riigikogult lisaeelarve.

Veel enne tollitariifi seaduse eelnõu arutamist Riigikogus teatasid Reformierakonna, Isamaaliidu ja Mõõdukate juhid avalikus kirjas peaministrile, et kui valitsus ei tagane katsetest maareformi põhimõtteid jõupositsioonilt muuta, ei saa opositsioonierakonnad jätkata temaga koostööd senistel alustel.

Need sündmused näitasid, kui nõrgalt on Eestis veel juurdunud tava, et uut peaministrit tema võimuloleku esimesel sajal päeval ei kritiseerita. Siimann tegi tuleproovi läbi ning saab nüüd rahulikult vähemalt sügiseni riiki valitseda. Palju kära teinud vastasrind hoidus Riigikogus pilli lõhki ajamast, sest suurem osa opositsioonist eelistas erakorralistele valimistele mõnusat suvepuhkust.

Peaminister Siimannile olid need sada päeva vaevalised, sest vähemusvalitsuse tegevust piirab häältejaotus Riigikogus. Siiski sobib Siimanni meeskonna kohta praegu ütlus: parem pool muna kui tühi koor. Vähemalt seni, kuni saab selgust Eesti pääsemise kohta Euroopa Liitu.

TOOMAS RAAG

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee