Elu

Hannah: poleks arvanud, et ka seina on võimalik varastada! (56)

Katharina Toomemets, 25. aprill 2013, 06:58
 Heiki Laan
"Mind valdab hämming – ei oleks ette kujutanud, et ka seina on võimalik varastada. Selle peale annab ikka tulla," ütleb lauljatar Hannah selle kohta, et talle ja tema abikaasale Anderile kuuluvalt kinnistult varastati viinaköögi sein.

Lauljanna Hannahi mõisa viinaköögilt varastati tellissein

Möödunud pühapäeval sõitsid Hannah ja tema abikaasa Lääne-Virumaale Neerutisse, kus neile kuuluvad Neeruti mõis ja eraldi kinnistul ka viinaköök. Viimase juures avanes paarile uskumatu vaatepilt: rajatise juurde viisid värsked traktorijäljed ja punastest tellistest laotud kunagisel viinaköögil oli üks sein puudu.

"Hoone on restaureerimata, kuid sein oli enne vargust püsti. Lammutamine on olnud oskuslik, kive vigastamata on tehtud korralik lammutustöö," kirjeldab Hannah.

Samas oli ka tellisehunnik, mis ehk oli jäetud ootama äravedamisjärjekorda.

Mida võiks varas seinatellistega pihta hakata?

"Ei oska varga mõttemaailma kommenteerida. Antud kivid pärinevad eelmise sajandi algusest, väärtus on neil kindlasti," usub lauljatar.

Kohe võeti ühendust politseiga, kes sõitis kohale ja fikseeris olukorra.

Mõisa seisukord pole halvemaks läinud

Hannahile ja Anderile kuuluva Neeruti mõisa kohta kirjutati 2008. aastal, et see on varisemisohtlik ning omanikud ei suhtle ametnikega selle kordategemise teemal.

"Kirjutada võib ju kõike ja eks ta ole muidugi halvas seisukorras, aga enne tasuks natuke uurida ka ajalugu. Ei ole mõisa seisukord sugugi viimase üheksa aasta jooksul oluliselt halvemaks läinud, kui ta seda enne meie omandisse sattumist aastakümneid oli," ütleb Hannah.

"Muinas.ee lehel on digitaliseeritud dokumendid kõigile kättesaadavad. 1919. aasta maareformiga võeti mõisatelt ära maad, mis muutis mõisate ülalpidamise majanduslikult keeruliseks, kui mitte võimatuks. 1930. aastate märkmetes on mainitud, et mõisa seisukord on väga halb ning aknad puruks pekstud – need oleme asendanud puidust katete ja luukidega," lükkab Hannah ümber arvamuse, nagu poleks omanikud mõisas mitte midagi teinud.

"1965. aasta märkmetes on kirjas, et mõisa saalid olid täidetud viljaga, 1979. aasta dokumendis on kirjas, et mõisa seisukord on avariiline ja ebarahuldav ning söökla kasutajatel soovitatakse mitte teistesse ruumidesse siseneda, kuna need on varisemisohtlikud," valgustab ta.

Lähiajal on mõisaomanikel plaanis alustada ehitusprojekti.

"Kuna mõis on muinsuskaitse objekt, on ehituseks tarvis muinsuskaitse eriload ja projektid kooskõlastada," valgustab Hannah. Selle nimel on töötatud viimased kaks kuud. 4. mail tulevad mõisa ümbruses korrastustalgud.

"Oleme mõisa pargi talgupäevi korraldanud aastast 2005, igal kevadel ja suvel, ainult eelmisel aastal jäi vahele," ütleb lauljatar. "Registreerimine alles käib, kuid paarkümmend inimest on juba oma tulekust teada andnud."

Ööpäevaga 14 rüüstamisjuhtu

Enne möödunud pühapäeva käis Hannah viinaköögi juures kaks nädalat varem.

"Siis oli selle ümbruses veel paks lumekiht ning autoga sinna ligi ei saanud," mäletab ta.

Kahe nädala jooksul on lauljatar peale viinaköögi seina varguse puutunud kriminaalidega kokku ka oma kodutänaval Nõmmel. 13. aprilli hommikul leidis ta koduhoovist auto tuuleklaasi pooleksmurtud kojamehe. Tema auto oma see polnud, kuid lähemal uurimisel selgus, et kojameest oli kasutatud tema auto tagaluugi katkilöömiseks.

Pilt, mis avanes, oli üsna õudne: "Maja maja haaval nägin murtud peeglitega autosid, jalgadega läbi pekstud autokülgesid. Kaheksal autol puudusid peeglid, lumehangedes olid katkised autode osad, prügikastid ümber lükatud."

Hannah helistas politseisse ja sai teada, et möödunud öö ja päeva jooksul registreeriti sellel tänaval huligaanuste kohta 14 teadet.

Järgmisel ööl kordus kõik: 14. aprilli hommikul tervitasid elanikke taas rüüstatud autod ning katki oli pekstud ka Hannahil ja Anderil külas olnud sõbra auto. Kõige uskumatumana tundus aga asjaolu, et keegi ei näinud ega kuulnud rüüstamisi.

Sama päeva hommikul käisid lõhkujad läbi ka lauljatari kõrvaltänavast, kus keerati külili üks Subaru. Hannah ütleb, et nemad on politseile kogu teadaoleva info edastanud ja nüüd tuleb vaid oodata, kas ja kuidas asjad lahenevad.

Samal teemal

30. aprill 2013, 06:56
Hannahi viinaköögi seina vargus – 2000 eurot kahju

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee