VÄGISTAMISOHVER: Kongo kodusõjas vägistatakse ÜRO andmetel iga kuu tuhatkond naist. Tegelikult võib ohvreid olla mitu korda rohkem. Foto: Reuters/Scanpix
Aadu Hiietamm 23. aprill 2013 06:56
Kongo Demokraatlikus Vabariigis, täpsemalt selle Kesk-Aafrikas asuva riigi idaosas on viimase 20 aasta jooksul hukkunud 5,4 miljonit inimest. Sajad tuhanded on sõja jalust põgenenud. Brutaalse sõjarelvana kasutatakse seal vägistamist ning ohvriks on naiste kõrval üha sagedamini ka mehed.

Belgia ülemvõimu alt 1960. aastal iseseisvunud Kongo Demokraatlik Vabariik kuulub maailma vaesemate riikide hulka. 70 miljoni elanikuga riigis on pärast iseseisvumist pea kogu aja käinud kodusõda ja sealsed inimesed on palju kannatanud.

Tuhatkond juhtumit kuus

Toore sõjarelvana kasutavad vaenupooled sageli vägistamist. ÜRO ekspertide hinnangul vägistatakse Kongos iga kuu tuhatkond naist. Viimasel ajal tuleb üha sagedamini teateid ka vägistatud meestest.

Ajaleht Bild tõi hiljuti ära Kongo kirdeosas Kivus elava Masika Matsuva kohutava loo. Veel paar aastat tagasi oli tema elu vaesusest hoolimata õnnelik. Masikal oli mees ja neli last.

Siis aga kuulis ta ühel päeval küla lähedal tulistamist. Erilist hirmu ta ei tundnud. Tavaliselt soovisid sõdurid vaid toitu ja vett. Seekord aga oli kõik teisiti. Mässulised ei soovinud vett, vaid verd. Nad tungisid majja ja ütlesid Masika Matsuva mehele: "Me tapame sinu ning seejärel vägistame naise ja tütred."

Mees tükeldati naise silme all

Kaks püssimeest viisid tütred endaga kaasa. Kaks hoidsid Masikat ja kaks tema meest kinni. Naise silme all raiusid nad mehel esmalt matšeetega ära näpud ja seejärel labajalad. Naine palus, et jõhkardid jätaksid talle mehest vähemalt ühe tüki, mida saaks maha matta.

Mässulised naersid, raiusid Masika mehelt peenise ja sundisid naist seda sööma. Nuttev Masika puikles vastu, kuid püsimehed soovitasid tal sõna kuulata. Vastasel korral ähvardati ka tütred tükkideks raiuda.

Edasi pidi naine oma tapetud mehe tükid kokku lükkama ja nende peale heitma. Seejärel vägistasid teda kokku 12 meest. Masika kaotas teadvuse. Meelemärkusele tuli ta haiglas, kuhu jäi mitmeks kuuks.

Koju pääsenuna leidis Masika eest 12- ja 14aastase tütre, kes olid jäänud vägistajatest rasedaks. Nooremad tütred, aastase ja viiese, olid mehe vanemad viinud enda juurde.

Tavamõistusele uskumatuna tunduva loo lõpetuseks lisas Masika, et pärast üleelatud põrgut on teda kodukülas veel neli korda vägistatud, kuid ta ei karda enam kedagi, sest midagi hullemat ju juhtuda ei saa.

Vägistatud mehed lõpetavad vaikimise

Laupäeval ajalehes Bild avaldatud loost selgub, et Kongo kodusõjas vägistatakse ka mehi. Sellest on seni veel vähe räägitud.

Teatavasti on homoseksuaalsus ja anaalseks paljudes Aafrika riikides tabu ning seetõttu on vägistamine meestele eriti alandav. Peetakse ju vägistatud meest homoseksuaaliks.

"Mina ja veel kolm meest viidi metsa, kus meid päevade kaupa vägistati," ütles 53aastane Mark. See juhtus 2010. aasta sügisel. Mässulised kasutasid seejuures ka pudeleid, keppe ja kruvikeerajaid.

Nüüd on Mark kehaliselt ja hingeliselt haige, kuid sotsiaaltöötajate julgustusel otsustas ta kõigest avalikult rääkida. Ta tegi seda Uganda pealinnas Kampalas konverentsil, kus peale vägistamisohvrite osalesid sotsiaaltöötajad, arstid ja eksperdid.

Sotsiaaltöötaja Salome Atim peab konverentsi läbimurdeks. Aastatepikkuse selgitustöö tulemusena teevad vägistamise üle elanud mehed lõpuks suu lahti. Nad on senistest hirmudest üle saamas ning juhtunust avalik rääkimine aitab vägistamisohvritel eluga edasi minna.

Kui tavaliselt süüdistatakse vägistamistes mässulisi, siis 40aastane Ida-Kongos elav Paul rääkis Kampala konverentsil, et teda vägistasid 2001. aastal korduvalt valitsusvägede sõdurid. Sellest saati on ta impotent.

"Minu ainus kuritegu oli see, et olin poliitiliselt aktiivne," lisas Paul.

Kongo kõrval kasutatakse vägistamist sõjarelvana ka paljudes teistes Aafrika riikides, näiteks Sudaanis ja Somaalias.