Maailm

ÜRO: Süürias toimuv on humanitaarkatastroof (3)

Toimetas Marge Sillaots, 19. aprill 2013 16:43
Foto: AP/Scanpix
Kaks aastat kestnud Süüria sõjas on hävinud tuhandeid kodusid, surnud tuhandeid inimesi, põgenenud veel sadu tuhandeid ning linnad jäänud varemetesse. Nüüd ütleb ÜRO, et Süürias toimuv on humanitaarkatastroof.

Süüria 22 miljonist inimesest veerand on pidanud riigisiseselt ümber asuma, 1,3 miljonit on põgenenud nii Türgisse, Liibanoni kui teistesse Lähis-Ida riikidesse, teatasid ÜRO kõrged ametnikud aruandes ÜRO Julgeolekunõukogule, paludes kõigilt 15 liikmesriigilt teha endast kõik olenev, et lõpetada "see brutaalne konflikt".

"Olukord Süürias on humanitaarkatastroof, kus tavalised inimesed maksavad kõrget hinda selle eest, et konflikti ei suudeta lõpetada. Mul ei ole vastust nende süürialastele, kellega olen rääkinud ja kes on küsinud, miks maailm neid on hüljanud," rääkis ÜRO humanitaarabijuht Valerie Amos Reutersi andmetel.

ÜRO andmetel on president Bashar al-Assadi valitsus suutnud liitlaste Hiina ja Venemaa abil blokeerida kõik katsed määrata al-Assadi valitsusele sanktsioonid.

Amose sõnul on konfliktis hukkunud üle 70 000 inimese, enim kannatavad just lapsed, kellel pole süüa, peavarju, keda vägistatakse või kes on saanud psüühilise trauma.

Käesoleva aasta lõpuks arvatakse riigist põgenenute arvuks 3,5 miljonit inimest, keda on rohkem kui suudetakse abistada.

Praegu on Süürias 6,8 miljonit inimest, kes vajavad kohest abi. Rahvusvahelistelt annetajatelt palutud 1,5 miljardist dollarist on kätte saadud vaid veidi alla poole.

Samal teemal

17.03.2013
Türgi on Süüria põgenike abistamisele kulutanud üle 700 miljoni dollari
06.03.2013
Stseen maailmalõpust: pilte sõjast räsitud Süüria linnast