Eesti uudised

Loomakaistjad: Karjaküla karusloomafarmis rikutakse loomade pidamistingimusi 

Toimetas Sander Silm, 17. aprill 2013 22:08
Foto: Andrus Eesmaa/Järva Teataja
Baltikumi suurimas karusloomakasvanduses 2012. aastal salaja ülesvõetud videod paljastavad mitmeid karusloomade pidamistingimuste rikkumisi.

Liikumise Loomade Nimel avalikustatud videotes ja piltidel on näha Karjaküla farmi kitsastes tingimustes ning traatvõrest põrandal elavaid karusloomi, nende rohkeid vigastusi, haavu, näritud sabasid, silmatraumasid ja palju muid karusloomade pidamise nõuete eiramisi.

Samal teemal

"Hoolimata sellest, et tegu on šokeerivate leidude ja häirivate vaatepiltidega, pole neis kahjuks midagi uut," kinnitas liikumise Loomade Nimel esindaja Kristina Mering. "Äravahetamiseni sarnaseid kaadreid on võimalik näha samalaadsetes videouurimustes, mis on viidud läbi teistes Euroopa riikides, sealhulgas Soome ja Taani karusloomafarmides," selgitas Mering.

Tema sõnul annavad korduvad rikkumised selgelt märku, et probleem ei peitu üksikutes lohakates farmerites, vaid karusloomakasvatuse põhiolemuses - loomadele pole võimalik ega soovitagi tagada häid tingimusi, kui äriline kasum on põhiline eesmärk.

Liikumine Loomade Nimel usub, et metsloomade koht pole puuris ning farmikeskkond põhjustab neile füüsilisi kannatusi, suurt stressi ja vaimseid häireid. Liikumine peab vajalikuks avalikkust karusloomakasvatuse olukorrast teavitada, kuna suur osa tarbijatest pole karusnahatootmise tagamaadega kursis. Liikumine leiab, et karusloomakasvatuse puhul on tegu ajast ja arust loomade ärakasutamise vormiga, mille väljund ei ole inimese eluks hädavajalik.

Zooloog, Tallinna loomaaia teadussekretär ja euroopa naaritsa programmi juht Tiit Maran on filmitust tõsiselt häiritud. "Kui vaadata neid tingimusi, kui vähe seal liikumisruumi on - see loom ei saa liikuda, ta on metalli pea, tal on väikene pesakamber -, siis looma hoidmise seisukohast, kui meie loomaaias näitaksime näiteks sellist looma külastajatele, siis see kisa, mis lahti läheks, oleks hullumeelne," vahendas ERR uudisteportaal Marani öeldut Pealtnägijale.

Balti Karusnaha osanik ja tegevjuht Anatoli Mustonen ja tootmisjuht Marina Sinijärv väitsid esialgu, et video on võltsitud või filmitud mujal, siis hiljem väljapraagitud loomade kaarte võrreldes nad tunnistasid, et tegemist on siiski Balti Karusnaha loomadega.

Mustonen selgitas, et kui farmis on 150 000 looma, siis nende hulgas võib vigastatuid või surnuid ikka olla, need aga korjatakse iga päev välja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee