Eesti uudised

PARADOKS: Liivi lahest püütud kala maksab Kuressaare turul rohkem kui Ukrainas (15)

Toimetas Sander Silm, 17. aprill 2013, 19:19
Foto: Raigo Pajula/Postimees
Iga päev veavad kalalaevad Liivi lahest Saaremaa sadamatesse sadu tonne kilu ja räime, millest umbes 95 protsenti läheb ekspordiks, aga kui Ukrainas müüakse meie kala kilohinnaga 80 eurosenti, tuleb sadamast paari kilomeetri kaugusel turul ja kauplustes selle eest välja käia kaks eurot.

Eesti kalurid võivad tänavu merest välja püüda 50 000 tonni räime ja kilu, vahendas ERR uudisteportaal "Aktuaalset kaamerat".

"Enamjaolt külmutatakse ja viiakse välja. Ega Eesti turg nii lühikese aja jooksul ei suuda vastu võtta nii tohutut kala hulka. Ma julgen pakkuda, et kindlasti on see üle 90 protsendi, päris suur kogus," ütles Eesti kalurite liidu juhatuse esimees Mart Undrest eksporditava kala kogust hinnates.

Pisut kurbnaljakas on aga fakt, et kui Kuressaare turul maksab sadamatesse toodud kala kaks eurot kilo ja kauplustes veelgi enam, siis täpselt seesama kala maksab külmutatult tuhatkonna kilomeetri kaugusel Ukraina turgudel ainult 80 eurosenti.

"Eks siin on väike paradigma, mis tuleb välja koguselistest erinevustest. Eesti piires nende väikeste koguste logistiline jaotamine on kulukas ja järelikult teeb see ka kala omahinna kallimaks. Kui ostetakse sadade tonnidega, siis on võimalik seda turul ka odavama marginaaliga müüa," selgitas Undrest.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee