Video on inglise keeles ja subtiitriteta.Foto: Viljar Voog
Viljar Voog 17. aprill 2013 12:26
President Toomas Hendrik Ilves ütles täna rahvusvahelise noortekonverentsi Baltic Youth to Buisness Forum avakõnes, et Eesti noored peaksid minema välismaale õppima, et mõista, kui hea elu tegelikult kodumaal on.

Tallinna Tehnikaülikoolis peetaval konverentsil sõnas president oma ingliskeelses avakõnes, mis on täispikkuses kuulatav ülevalasuvas videos, et tema arvates on Eesti viimase kahekümne aasta maailma suurimaid edulugusid. „22 aastat tagasi olime me tagurlik, tolmune ja tundmatu koht, millest oli Nõukogude liidu teerulliga üle sõidetud. Vähemalt seal, kus mina üles kasvasin, ei uskunud keegi, et on olemas Eesti nimeline riik, sest kaardi peal oli ainult NSVL."

Ilvese sõnul olid pärast iseseisvuse taastamist meil ees seisnud ülesanded suured ja kohati ka hirmuäratavad, ent Eesti on osanud kasvada suureks ja modernseks riigiks ja seda just tänu e-arengule rõhumisele.

„Miks ma räägin e-Eestist, ITst ja elektroonikast? Sest see on üks asi, mis lubab üle saada suurusest või pigem selle puudumisest," ütles president. „Kakskümmend aastat tagasi räägiti majandusest kui millestki suurest. Sul pidid olema suured masinad, et olla edukas. Aga siin Eestis oleme me olnud edukad just selle pärast, et me oleme väikesed. See sundis meid arendama tulevikutehnoloogiat ja -maailma," jätkas ta.

„Vaadates tulevikku, kus Eesti on praegu eesrinnas ja kuhu terve maailm liigub, siis kõik saab olema arvutitepõhine. Kui te tahate teada, kuhu suunas maailm liigub, siis te näete seda esmalt siin. Kõike, mis on siin juba kasutusel, loodetavasti näeme me 10-15 aasta pärast ka mujal Euroopas." arvab Ilves.

Et Eesti on tulevikumaa, siis on presidendil Eesti noortele ka sõnum: „Te ei tea, kui hea teie elu on! Sellepärast ma julgustan kõiki noori eestlasi välismaale õppima minema: nad tulevad tagasi ja saavad aru, kui hea neil siin on. Mujal sa ei saa mitte midagi läbi interneti teha!"