MÄRULIPOLITSEI SAABUS: Paraku tulid politseinikud kohale alles siis, kui Redoine Faid oli juba kaugel. Foto: AFP/Scanpix
Tõnis Erilaid 15. aprill 2013 06:59
Kõik oli nagu mõnes põnevusfilmis: dünamiit paukus, hirmunud valvurid võeti pantvangi, üks põgemisel kasutatud autodest leiti põlenult. Nii pages Prantsusmaal Lille`i eeslinnavanglast Sequedinis riigi tuntuim kurjategija.

Laupäeva hommikul kella 8 paiku murdis läbi viie terasukse vabadusse Redoine Faid. Pagedes ühe teise järel, vabastas ta pantvangiks võetud neli valvurit ning kadus varastatud autoga riigiteele A25. Auto leiti hiljem vrakiks põlenult Lille’ist lõuna pool Ronchinis. Põgenik oli ilmselt sealt oma teed jätkanud teise autoga.

Õhku tõusnud otsingukopterid ei suutnud mehe jälgi leida. Kiiruga telesaatesse tõtanud prokurör Frederic Fevre teatas, et põgenenud on erakordselt ohtlik vang, kes on relvastatud ja kannab kaasas lõhkeainet.

Dünamiit taskurätikus?

Põgenemise jälil sõitis kohemaid Lille’i justiitsminister

Christiane Taubira, keda vanglaametnike ametiühing süüdistustega vastu võttis, kinnitades, et nende turvalisuse eest on liialt vähe hoolitsetud. "Me ei ole saanud piisavalt õpetust, kuidas kohelda eriti ohtlikke vange ja tagajärg on nüüd käes," ütles ametiühingujuht ajakirjanikele. Need neli valvurit, kelle Redoine Faid pantvangi võttis, pääsesid küll vigastamatult, kuid olid pärast vahejuhtumit sügavas šokis ja heitunud.

"Ma ei imesta, et Faid põgenes," ütles tema advokaat Jean-Louis Pelletier ajalehele Le Parisien. "Vangide peamine mõte ongi sellel, kuidas putku pääseda. Eriti kui vang on tema olukorras ja tal on nii ulatuslik toetajavõrgustik."

Pelletier on varem tuntust kogunud kui kõigi aegade kuulsaima Prantsuse kurjategija Jacques Mesrine’i kaitsja – Mesrine elust ja hukust on tehtud filmgi. Ta iseloomustab Faidi kui ülimalt intelligentset meest.

Redoine Faid kandis vanglakaristust raha- ja väärisesemeid vedavate autode jõhkrate röövide eest. Ühe sellise röövi ajal sai surma naispolitseinik.

Vangistas pangajuhi pere

Tal õnnestus aastaid takistamatult tegutseda – muu hulgas oli ta 1995. aastal pantvangi võtnud oma sünnikoha, Pariisi satelliitlinna Creil’ pangajuhi, tolle naise ja neli last. Pärast mitut juveelikaupluse röövi võttis ta pantvangi ka ühe Šveitsi politseiniku, kui oli põgenemas Saksamaale.

1998. aastal õnnestus ta lõpuks kohtu ette viia ja 30 (Le Figaro andmeil 20) aastaks vangi mõista. 2009. aastal vabastati Faid tingimisi, ja aasta hiljem ilmus tema elust kõnelev autobiograafiline "Röövel: suurejooneline banditism äärelinnades". Selles väitis mees, et ta on kõik oma vanad patud unustanud ja elab rahulikku kodanlase-elu. Inspiratsiooni oma röövideks saanud ta Hollywoodi filmidest. Ajakirjandus tegi Redoine Faidist lausa tähe.

Kuid vaid kolm päeva pärast esinemist telesaates (loomulikult röövide spetsialisti ja hukkamõistjana) teatati politsei suurejoonelisest operatsioonist: vahistati 27 inimest süüdistatuna röövikatses 2010. aastal ja 26aastase politseiniku Aurelie Fouquet’ mõrvas. Selle jõugu väidetaval juhil Redoine Faidil õnnestus politsei sätitud võrgust seekord pääseda, kuid saadi 2011. aasta suvel kätte ning saadeti kaheksaks aastaks uuesti vanglasse, kust ta nüüd pommide paukudes põgenes.

Lööming kurikuulsas Guantanamo türmis

Laupäeval algas lööming vangide ja valvurite vahel Guantanamo vanglas, kus Ühendriigid hoiavad ilma kohtuotsuseta terrorismis kahtlustatavaid. Lööminguks läks pärast seda, kui vanglat valvavad sõdurid keelasid kinnipeetavail omavahel suhelda ning hakkasid neid üksikkambritesse paigutama. Passiivne vastuhakk ja näljastreigid on kestnud Guantanamos juba nädalaid. Nüüd põhjendas sõjavägi sekkumisvajadust sellega, et vangid katsid kinni turvakaamerad ja aknad ning takistasid türmi normaalset tööd. Vangid ründasid sõdureid kõigi kättesaadavate vahenditega, sõjavägi vastas laskudega, mis ei olnud eluohtlikud, kinnitas vangla esindaja. Punane Rist on mures Guantanamol jätkuva näljastreigi pärast, kuid ei saa sekkuda.