Eesti uudised

Joobe tõttu õigel ajal avastamata jäänud insult võttis mehelt elu (27)

Arvo Uustalu, 13. aprill 2013, 08:03
 Aldo Luud
Politseinikul tekkis 1. aprilli hommikul kahtlus, et eelmisel õhtul kainenema toodud mehe tervisega ei ole kõik korras. Kohale kutsutud arstid arvasid teisiti – ega mehel ikka midagi viga ei ole. Purjus. Hiljem tuli välja, et mees sai insuldi ja lõpuks suri.

Tapa politseipatrull kutsuti 30. märtsil kella 20 ajal Pikale tänavale, kus kondiitriäri ees lamas näivalt alkoholijoobes mees. Meedikud olid juba seal ees, vaatasid mehe üle, patrullile anti kiirabikaart ja lamaja viidi Tapa konstaablijaoskonda.

Seal tuvastati mehel tõesti alkoholijoove ning ta pandi kainenema. Mis põhjusel mees tänaval lamas, seda politsei ei selgitanud, kuid arvestades kiirabi poolt vastuvõetud otsust, saata mees kainenema, järeldati, et kukkumise põhjus oli alkoholijoobest tingitud koordinatsioonihäire.

Politsei teatel on konstaablijaoskonna kainestuskambris ööpäevaringne valvekaameraga valve. Mees liigutas end, norskas – kõik märgid viitasid sellele, et ta magab.

Hommikul kella seitsme ajal valmistus politseinik teda kambrist välja laskma, kuid tundus, et mees pole tilkagi kainenenud. Ajab arusaamatut juttu ja tahab ikka uuesti pikali heita.

Politseinik arvas, et ehk ikkagi on kõige põhjuseks mitte joove vaid mingi tervisehäire.

Jälle kutsuti kohale kiirabi. Kes midagi halba ei tuvastanud.

Nüüd ei jäänud politseinik selle otsusega enam rahule ja pressiesindaja Mari Riina Risti sõnul nõudis, et mees viidaks haiglasse.

Kiirabi hakkaski teda Tallinna haiglasse tooma, kuid mees suri.

Tapa haiglalt eile kommentaari saada ei õnnestunud, kuid Õhtulehega rääkinud tapalane tõdeb, et alkoholi tarbinud inimesel on ehk tõesti raske insulti avastada ja esimesel korral ei pruukinud see õnnestuda. Kuid hommikul võinuks meedikutel tõesti punane lambike süttida. "Purjus mees saab ikka hommikuks kaineks," nendib ta.

Jõgeva haigla peaarst Peep Põdder ütleb juhtunut kõrvalseisjana kommenteerides, et tõepoolest on joobes inimese puhul kiirabil väga keeruline kohapeal insulti tuvastada.

"Kõige rohkem kardavadki purjus inimesele diagnoosi panna, sest alkohol varjutab sümptomid. Alkoholi tarbinud inimene ei ole sageli ka adekvaatne ja ei kurda. Alkohol varjutab valu isegi nõnda, et inimene võib mitte kurta, kui tal käeluu katki on," selgitab tohter. "Politseisse sattunud inimene rahuneb maha ja jääb magama. Probleem tekib, kui mööduvad teatud tunnid, aga inimene ei ole oma seisundist välja tulnud. Siis tuleb küsida, miks? Nõukogude ajal oli suuremates kainestusmajades ka arst, kes kainenejaid jälgis," räägib tohter.

Tapa juhtumit Õhtulehe veebis kommenteerinud Leena kirjutab, et tal on näide omast käest võtta. "Kümme aastat tagasi sai siis 61aastane abikaasa insuldi. Hommikul läksin teda äratama, ei saanud voodist üles, komberdas kööki, istus tugitooli ja vajus ära. Kutsusin kiirabi. Tulid. Küsisid: "Mitu päeva joote?" Abikaasa on seniajani invaliid," kirjutab ta.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee