VÕRUMAA PISIKOOL: Lapsevanemate loodud Pikakannu koolis õpib 20 last. Sügisest on väikeses koolis tarkusi omandamas rohkem lapsi – praeguste plaanide järgi juba 22. Foto: Aldo Luud
Maarius Suviste 13. aprill 2013 09:04
Järgmisel nädalal lauldakse Tallinnas Jaani kirikus heategevuskontserdil Võrumaal asuva väikese Pikakannu kooli laste toetuseks. Üks eesmärk on ka leida õpilastele ristivanemaid.

Pikakannu kool on Võrumaa Lasva vallas, millele panid eelmisel aastal kodanikualgatuse korras aluse lapsevanemad – kuigi vald pani kooli kinni, avasid lapsevanemad selle erakoolina.

"Pikakannu koolil on seni läinud hästi: kõik need 20 last, kes sügisel alustasid, on saanud turvalises ja sõbralikus keskkonnas koolitarkusi omandada," ütleb kooli üks eestvedajaid Ave Tamra . Kevadel lõpetab VI klassi üks laps. Sügisel tuleb I klassi kolm last, seega on Pikakannu koolis uuest õppeaastast 22 õpilast.

"Jah, meid on tõesti vähe, kuid iga laps on Eesti riigis hindamatu väärtus. Me tahame seda väärtust hoida, pakkudes neile parimat lapsepõlve, mida suudame. Mida iga lapsevanem soovib – rahulikku ja turvalist," räägib Tamra. Ta lisab, et samuti töötavad huvikooli ringid ning kooli teatristuudio on võitnud mitmel konkursil auhinnalisi kohti.

Ave Tamra sõnul on haridus- ja teadusministeeriumiga sõlmitud leping ning kõik hariduskulud, mida Eestis rahastab riik, on koolile laekunud ning õpetajate palgamuret neil ei ole. Kõikide ülejäänud kuludega (pikapäevarühm, tugiteenused, huvikooli ringid, majandamiskulud, raamatukogu, väljasõidud) on koolipidajad hakkama saanud tänu lapsevanematele ning annetajatele.

"Meie tagasihoidlik plaan – leida peredele, kellele õppemaksu tasumine pole jõukohane, nii-öelda ristivanemad – leidis toetajaid," sõnab Tamra. Sügisel laekunud toetustega pidasid koolipidajad vastu peaaegu terve talve. Püsiannetajaid on praegu kaheksa, annetuste summad on 5–50 euroni kuus.

Järgmisel nädalal Tallinnas toimuva toetuskontserdi üks eesmärke on leida nii-öelda ristivanemaid. "Ristivanema toetus võib olla ükskõik kui väike. Hea, kui see laekuks iga kuu. Võib valida ka endale ühe pere või lapse, keda toetada, ning teha seda kuni lapse koolitee lõpuni. Ühel perel või lapsel võib olla ju mitu ristivanemat," lausub Tamra.

Heategevuskontsert "Päästame Pikakannu kooli" algab kolmapäeval, 17. aprillil Jaani kirikus kell 19. Teiste seas esinevad Tallinna Ülikooli Meeskoor, Jaak ja Mart Johanson, Kait Tamra jpt. Korraldajad lubavad ilusat ja isamaalist kontserti. Kogu piletitulu läheb Pikakannu kooli laste toetuseks. Lisainfot nii kontserdi kui ka kooli kohta leiab aadressilt www.pikakannu.ee.

Sel laupäeval tutvustavad Pikakannu kooli eestvedajad oma tegemisi ka messil "Maale elama", mis toimub Tallinna tehnikaülikoolis. "Ega meil pole ainult kool! Meil on ikka kogukond!" ütleb Ave Tamra.