Eesti uudised

Eelnõu pikendab Eesti artistide helisalvestiste õiguste kaitset (2)

Toimetas Marge Sillaots, 10. aprill 2013, 15:21
Foto: Meelis Tomson
Riigikogus läbis esimese lugemise seaduseelnõu, millega pikendatakse helisalvestiste õiguste kaitset 70 aastani, andes sedasi parema ja õiglasema kaitse varases nooruses alustavatele esitajatele.

"Eelnõu illustreerivaid näiteid noortest ja andekatest artistidest ei pea otsima kaugelt. Kui maailmast leiame ereda näitena jätkuvalt aktiivse Rolling Stonesi, siis eelnõu puudutab otseselt ka Eesti artiste. Näiteks Ott Leplandi varasemad salvestatud esinemised toimusid juba siis, kui ta oli 8-aastane. Veelgi varem alustas Maarja-Liis Ilus, kes juba 4-aastaselt salvestas laule muusikafilmi "Õnneseen" jaoks. Seaduse jõustumisel saab Ott näiteks nõuda nimetatud salvestise eest autoritasu kuni 78. eluaastani ning Maarja-Liis kuni 74-aastaseks saamiseni ehk tänasega võrreldes 20 aasta jagu pikemalt," illustreeris justiitsminister Hanno Pevkur eelnõu mõju.

Ministri sõnul puudutab seadus lähitulevikus vanemaid salvestusi ehk mitmeid Eesti Raadiole kuuluvaid klippe, näiteks Eri Klasi 1964. aastal salvestatu. Nende puhul on mõju tunda kõige otsesemalt, kuna senini lubatud 50-aastane kaitsetähtaeg peaks lõppema käesoleval aastal ega kaitseks esitaja loomingut edaspidi.

Muudatus mõjutab nii põhiesitajaid, kes saavad oma esituse eest autoritasu, kui ka n-ö kõrvalesitajaid ehk stuudiomuusikuid, kes on oma ainuõigustest loobunud või selle ühekordse tasu eest üle andnud.

Esitajate sotsiaalsete vajaduste rahuldamiseks plaadifirmade ärilise tegevuse kontekstis hõlmavad direktiivi muudatused ka teatavaid täiendavaid meetmeid. Näiteks lisatakse esitajate ja fonogrammitootjate vahel sõlmitavatesse lepingutesse klausel, mis võimaldab esitajatel leping üles öelda ning edaspidi ise esitluse üle otsustada, kui fonogrammitootja ei soovi pärast esialgset 50-aastast kaitsetähtaega enam esitust avaldada.

Samas pikeneb kaitse 20 aasta võrra vaid nende esituste ja helisalvestiste puhul, mille esmane 50-aastane kaitsetähtaeg ei ole eelnõu aluseks olevas tähtaegade direktiivis sätestatud kuupäeva seisuga lõppenud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee