Eesti uudised

Anvelt Tamsalu juhtumist: politsei pidanuks tegutsema kohe, mitte lootma, et kõik laheneb (25)

Toimetas Marge Sillaots, 4. aprill 2013 23:32
Foto: Mati Hiis
TV3 saate "Kolmeraudne" külaliseks olnud riigikogulane ja endine kriminaalpolitseinik Andres Anvelt leidis Tamsalus toime pandud mõrva kommenteerides, et politsei pidanuks tegutsema koheselt, mitte jääma lootma, et kõik laheneb iseenesest.

Politsei reeglistiku kohaselt on politsei kohustatud tagama lähisuhtevägivalla puhul kannatanu turvalisuse ja blokeerima vägivalla, ütles Anvelt. "Iga kord, kui politseinik ei hinda olukorda maksimaalsel riskitasemel, peab alati mõtlema niimoodi, milline on kõige raskem stsenaarium ja selle järgi käituma."

Samal teemal

Anvelti sõnul sõltub reageerimine vahel ka sellest, kuidas politseinik suhtub isikusse ja muresse, kuigi Tamsalu juhtumi puhul kurvastab enim see, et tegu oli alaealise tüdrukuga. "Sellises olukorras mõelda, et küll kõik läheb hästi, on küll väga vale," lisas ta.

Kogu maailmas on lähisuhtevägivallale reageerimine politseile kõige ohtlikum, ent alati tuleb Anvelti sõnul reageerida, kuna vägivald võib edasi kanduda ning kui vägivallatsejat kohe "rajalt maha ei võeta", võib kannatanu astuda järgmisel päeval jaoskonda ja hakata rääkima hoopis teist juttu. "Antud juhul tundub, et kas on see rutiin, või ütleksin isegi et juhtimiskriis."

Saatejuht Mihkel Raua küsimusele, kuivõrd sõltub taoliste juhtumite puhul sotsiaalsetest põhjustest, vastas Anvelt, et tema senine praktika, nii politseiniku kui poliitikuna, on näidanud, et olukord erineb üle Eesti suuresti. Näiteks kui ka sotsiaalkeskus teab kohalikke riskiperesid, ei ole nad teadlikud, kes on konstaabel. See näitab Anvelti hinnangul seda, et niigi väikeses riigis on koostöö erinevate ametkondade vahel olematu. Politsei saab probleemidest teada tihti alles siis, kui kuritegu on juba toime pandud.

Endine kriminaalpolitseinik sõnas, et politseinikud teevad tööd hingega, kuid mõnes kohas unustatakse ära, et vahel on võimalik tegutseda seaduse piires minimaalselt ja teisel juhul maksimaalselt. Motivatsioon tegutseda oleneb suuresti ka rahast ning üldisest moraalist – kui juhtkonnal on ükskõik, on ka alluvatel ükskõik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee