Eelmisel nädalavahetusel kohtusid teiste hulgas Lapimaal Saariselkäs Taani peaminister Helle Thorning-Schmidt, Soome peaminister Jyrki Katainen, Soome väliskaubandus- ja Euroopa asjade minister Alexander Stubb, Eesti president Toomas Hendrik Ilves ja Läti peaminister Valdis Dombrovskis. Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Sander Silm 25. märts 2013 15:12
President Toomas Hendrik Ilves veetis eelmise nädalavahetuse Lapimaal Saariselkäs, kus ta osales Soome peaministri Jyrki Kataineni kutsel Euroopa liidrite kõrgetasemelisel mitteametlikul kohtumisel.

Presidendi kantselei teatel arutasid riigipead kolme päeva jooksul vabas õhkkonnas Euroopa Liidu tuleviku ja Euroopa majandusprobleeme.

Kuid mis vahe on ametlikul ja mitteametlikul tippkohtumisel?

Presidendi kantselei avalike suhete osakonna juhataja Piret Pert selgitas asja. "Riigipead ja valitsusjuhid, nagu ka näiteks ministrid, kohtuvad sageli kas kahepoolselt, regionaalselt või mõne organisatsiooni põhiselt. Sageli on need ametlikud kohtumised, kus langetatakse ka riikidele siduvaid otsuseid," rääkis ta.

Pert lisas, et mingite oluliste ja paljusid puudutavate teemade - näiteks Euroopa majandus- ja finantskriisi tagajärgede ületamine, Euroopa Liidu ja euroala tulevik - arutamiseks on kahe- või mitmepoolselt toimunud ka riigipeade ja valitsusjuhtide ja teiste poliitikute mitteametlikke kohtumisi, omavahelisi arutelusid.

"Need kohtumised on äärmiselt avameelsed ja avatud mõttevahetused. Seal ei tehta protokollaarseid reveransse, aga ei võeta vastu ka otsuseid," selgitas ta.

Nii saab Lapimaal toimunut nimetada Euroopa poliitiliste liidrite piiratud ringis mitteformaalseks kokkusaamisteks, mida võõrustasid Soome peaminister Jyrki Katainen ja Soome Euroopa-asjade minister Alexander Stubb.