Elu

"Cambridge’i ülikool oli mulle armastus esimesest silmapilgust." (7)

Katharina Toomemets, 23. märts 2013, 08:00
NOORELT TIPPU: Kadi-Liis asus mainekasse Cambridge’i ülikooli õppima veel enne, kui gümnaasium Eestis ametlikult selja taha jäi. Erakogu
"20aastaselt tundub kuidagi kummaline laps olla. Ja midagi imelist, mis imelapse tiitlit õigustaks, ma ju tegelikult ka otseselt korda saatnud pole," ütleb kodumaises meedias imelapseks tituleeritud Kadi-Liis Saar, kes juba kooliplikana pälvis üle-eestilise tähelepanu, kui tänu fenomenaalsele peastarvutamisoskusele võitis esimese "Talendijahi" saate.

Kuigi Kadi-Liis ise jääb üsna tagasihoidlikuks, räägib selgelt teist keelt see, mis ta korda on saatnud. 10. klassi tüdrukuna õppis ta korraga Tallinna kahes eliitkoolis, järgmisel õppeaastal läks Inglismaale, kus tegi ühe aastaga läbi kaheaastase gümnaasiumi, ja lõpetas lisaks Tallinna reaalkooli 11. klassi.

Sealt edasi viis tee maailma tippu kuuluvasse Cambridge’i ülikooli, kus ta lõpetas esimese kursuse enne, kui Eestis gümnaasiumiõpinguilegi riigieksamitega punkti jõudis panna.

Peale kõige selle on Kadi-Liis 20 korda tulnud Eesti noorte- ja korra isegi Suurbritannia omaealiste koolinoorte meistriks tennises. Ja muidugi 2007. aasta "Talendijahi" ülekaalukas võit.

"Pranglimise (aja peale peastarvutamine – K. T) võtmeks oli eelkõige kiire mõtlemis-, otsustamis- ja läbinägemisvõime, tennises saavutatu taga aga hulk tööd. Ja kuigi olen nüüdseks lapsekingadest välja kasvanud, on mul hea meel ja olen tänulik, et minu lapsepõlve tegemisi tähele pandi ja endiselt tunnustatakse. Tunnustust vajab iga inimene," ütleb ta.

Kadi-Liis õpib Cambride’i ülikoolis keemiainseneri ja biotehnoloogia erialal.

"Esimesel kahel aastal olid loengud kuuel päeval nädalas, sel aastal viiel. Samas ei ole loengute koguarv üleliia suur – tüüpiliselt on loenguid vaid 2–3 tundi hommikul, ülejäänud osa päevast jääb enda sisustada," kirjeldab ta oma elu Inglismaal. "Tööd on palju, aga samuti ka aega selle tegemiseks, ja see on iga tudengi enda otsustada, kuidas ja millega ta selle sisustab – kas õppimise, spordi, muusika, pidutsemise või lihtsalt kaasõpilastega koosolemisega."

Tudengid on Cambridge’is Kadi-Liisi sõnul väga motiveeritud õppima ja elamistingimused on suurepärased.

"Toad on kenad ja avarad, sageli kaminatega, kus küll praegu enam tuld teha ei saa. Need avanevad 500 aasta vanustesse õuedesse. Kirjeldamatult suureks plussiks on see, et tudengile on majutus garanteeritud kogu tema õppimise aja vältel, ise majutuse otsimise peale aega ega vaeva kulutama ei pea."

Kaalus ka sportlasekarjääri

Kuidas Kadi-Liis sellisesse ülikooli sattus?

"Olles tulemuste põhjal üks tugevamaid õpilasi Eesti koolis, mõtlesin, et võiks ju õppima minna mõnda kõrgetasemelisse maailma ülikooli. Cambridge oli minu jaoks sõna otseses mõttes armastus esimesest silmapilgust – sattusin sinna rahvusvahelise keemiaolümpiaadi raames kümneks päevaks ning teadsin esimesest päevast alates, et just see on koht, kuhu ma tulevikus õppima tahan asuda," räägib ta. "Kuivõrd ülikoolidesse kandideerimise aeg jõudis kätte oodatust varem – juba Eesti kooli 11. klassi alguses –, kandideerisingi tol ajal vaid ühte ülikooli ning õnneks läbisin sealse sisseastumisprotsessi edukalt."

Kadi-Liis kaalus ka parimatesse USA ülikoolidesse kandideerimist ja mõtetest käis läbi spordistipendiumiga õppima minek.

"Ma isegi kahetsesin oma esimesel ülikooliaastal, et spordistipendiumiga USAsse ei läinud. Tänaseks olen aga erinevatelt tuttavatelt kuuldu põhjal jõudnud kindla tõdemuseni, et just Cambridge ja Trinity College on minu jaoks õigeim ja enim uksi avav valik. Cambridge on koht, mis toob kaasa mitte ainult võimaluse õppida oma ala maailma tippekspertidelt, vaid annab ka võimaluse ennast maksimaalselt avastada – kes sa oled ja milleks oled suuteline."

Kadi-Liis on tulevikuks kaalunud mitut varianti.

"Hetkel mõtlen tõsiselt, et võiksin jätkata doktoriõppes, kuigi keemiainseneri ja biotehnoloogia eriala lõpetanutel on päris palju huvitavaid võimalusi ka ameti harjutamiseks tööstusettevõtetes," ütleb ta.

Kadi-Liis plaanib siiski kodumaale naasta.

"Mul on olnud ka kõigi Inglismaal oldud aastate vältel tihe side Eestiga ja võimalus alatasa kodus käia, olen pikkade vaheaegade ajal käinud praktikal näiteks Tallinna Tehnikaülikooli teaduslaborites ja Eesti Energias ning hoidnud kontakti ka siinsete sõpradega."

Tema kindel soov ja tahe on olla tulevikus Eestiga seotud.

"Mil määral ja millisel kujul täpselt, saab näidata vaid aeg," ütleb Kadi-Liis ütleb

Vahel tuleb ka koduigatsus

Kadi-Liis on oma noorest east hoolimata saavutanud rohkem, kui mõni inimene seda eluajal suudab, ometi ei vaata ta viltu neile noortele, kes esimestel ülikooliaastatel rohkem kui korra eriala vahetavad või hoopis maakera kuklapoolele tööd rügama põrutavad.

"Eriala valimine on tõsine otsus ja seda ei saa kiirustades teha. Ma ei välista, et mul endalgi tuleb lähiajal soov aeg maha võtta ja rahulikult järele mõelda, mida täpselt teha tahan. Valikuvõimaluste hulk tänapäeva noore ees võtab tõesti teinekord silme ees kirjuks," ütleb ta.

"Ma mõistan, et tänapäeva maailmas nähakse seda sageli kui valikut, kuid olen kindel, et toetava elukaaslasega on võimalik need mõlemad ühendada," arutleb ta. "Maailmas on palju naisi, kes on suutnud töö ja pere edukalt ühendada – loodan väga, et saan samuti sellega hakkama, kui aeg nii kaugele jõuab. Aga kindlasti ei peaks lapsed selle arvelt kannatama, kui mul on soov karjääri teha."

Olgugi, et õppeprogramm on tihe ja ülikoolis on kogu aeg midagi teha, pole koduigatsus Kadi-Liisile võõras.

"Vahel on ikka raskeid hetki, seda ei saa eitada. Aga õnneks on Cambridge’is päris palju eestlasi, nii tudengeid kui teadlasi ja muude elualade esindajaid. Meil on siin ka oma selts, Cambridge University Estonian Society, mis on siiani pakkunud eeskätt siinsetele eestlastele võimalust omavahel kohtuda ja ühiselt aega veeta. Käesoleval aastal soovime selle ühingu abil nõustada ka kooliõpilasi Eestis, kes soovivad tulevikus Cambridge’i ülikooli kandideerida."

Kadi-Liisil on Inglismaal ka oma poiss, kes alati nõu ja jõuga toeks.

"Ja lõpuks, alati on abiks nii Skype kodustega rääkimiseks kui ka Facebook Eesti sõpradega ühenduse hoidmiseks."

Osaleb mälumängus "Mis? Kus? Millal?"

Sel pühapäeval tuleb Kadi-Liis korraks kodumaale, et oma teadmised proovile panna Kanal 2 uues mälumängus "Mis? Kus? Millal?".

"Mind kutsuti ja otsustamiseks jäi päris vähe aega, tavaliselt olen oma samme tahtnud ikka pikemalt kaaluda. Aga olen alati olnud avatud uutele ja huvitavatele väljakutsetele, nii ka seekord," ütleb ta.

Koos Kadi-Liisiga hakkavad televaatajatega võistlema Hardi Volmer, Andrus Kivirähk, Andres Pulver, Rait Männik ja Jaan Allik – võistkonna kapten ja kuuekordne Eesti meister mälumängus.

"Sattusin väga heasse, laia eruditsiooniga inimeste võistkonda. Neilt kõigilt oleks mul palju õppida. Loodan, et saan huvitava kogemuse ja mõne faktiteadmise võrra rikkamaks," rõõmustab Kadi-Liis.

"TALENDIJAHI" VÕITJA: Aastal 2007 hämmastas Kadi-Liis televaatajaid oma fenomenaalse peastarvutamisoskusega ja võitis saate "Talendijaht", teenides 100 000 krooni. Selle raha kulutas ta õppimisele. "Lisaks olen võtnud ka Inglismaal Euroopa Liidu tudengitele pakutava õppelaenu, seega on veel väike varu rasketeks aegadeks kõrvale pandud."

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee