ELAV JÄRJEKORD: Number 463 Põhja-Tallinna regionaalhaigla registratuuris ei tähenda küll, et nii mitu päeva tuleks patsiendil järjekorras passida, kuid selle raviasutuse ooteajad on sellegipoolest ühed Eesti pikimad. (Liis Treimann (Postimees))

"Mina aga sain onkoloogiasse aja kahekuulise ooteajaga!" kurdab lootuse kaotanud vähihaige. "Ilmselt suren selleks ajaks juba maha või olen vähki nii täis kasvanud, et ravi osutub lootusetuks või igal juhul palju raskemaks ja kulukamaks." Patsiendid on märganud, et ravijärjekorrad on hakanud pikenema.

Haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross on ajakirjanduses väitnud, et ta on ravijärjekordi puudutavate probleemidega kursis. Järjekorrad olevat haigekassa prioriteet ning praegu viidavat läbi isegi vastavat uuringut, mille üheks eesmärgiks on muuta ka ravijärjekordade arvestuse põhimõtteid. Aprillis on haigekassa juht lubanud uuringu tulemusi ja kavandatavaid muutusi kommenteerida.

Ravijärjekord ei käi arstiga kaasas

Kalmeri (30) suunas perearst mullu allergoloogi vastuvõtule. Mees panigi end ühte Tallinna raviasutusse eriarsti vastuvõtule kirja. "Täpselt ei mäleta, aga järjekord oli vist kuskil kuu piires," meenutab Kalmer, keda pikk ootamine küll ei rõõmustanud, kuid mis parata. "Mul polnud muidugi mingit eluohtlikku seisundit, kuid perearsti soovitusest ei olnud ka põhjust keelduda. Vastuvõtu aeg hakkas juba kätte jõudma, kui mulle haiglast helistati. Selgus, et eriarst, kelle vastuvõttu ootasin, oli hoopis teise haiglasse ametisse läinud. Mulle öeldi, et võin teda nüüd uuest kohast otsima minna, kuid sealgi pean end ilmselt enne vastuvõtule registreerima."

Kalmerile pakuti ka võimalust teise arsti juurde aeg kirja panna, kuid ta lõi käega – tulnuks jälle kuu oodata. Praegu on mees elus ja terve ning talle tundub, et eriarsti poole pöörduma sundinud haigusnähud on jõudsasti taandumas.

Ellujäämisekunsti valdajailt: naabrimuti tuttav kliinikus

Sotsiaalmeedia ja interneti kommentaariumides kirjutatakse hädaliste nii kurbadest kui ka lausa kentsakavõitu lugudest, millega asjaosalised oma tervise eest võideldes kokku on puutunud. Elutarkusest ei näi julged väljaütlejad puudust tundvat ning nõuanded on tihti igati kaalumist väärt.

"Kõige koomilisem kogu selle jama juures on, et tegelikult mingeid järjekordi ei eksisteerigi," tunnistab vilunud arstilkäija. "Käin oma neuroloogi juures nii, et kui tekib vajadus, lähen istun lihtsalt ukse taha ja ootan pool tunnikest. Varem või hiljem jätab keegi vastuvõtule tulemata ja pääsen vahele."

Hiljuti soovis sama kodanik pääseda silmaarsti vastuvõtule. Järjekorra pikkus olevat olnud üle kolme kuu ja esimene võimalus avanenud alles mai lõpus. "Siis kuulsin, et ühe sugulase naabrimuti tuttav töötab silmakliinikus ja terve suguvõsa on tema kaudu pääsenud arsti juurde ilma järjekorrata," pajatab patsient. "Otsisin siis naabrimuti tuttava üles, too võttis mind käekõrvale ning viis kabineti ukse taha ootama. Kümne minuti pärast võeti mind jutule ja tehti kõikvõimalikud analüüsid ja testid, mida arst vähegi vajalikuks pidas. Kokku läks mul testide peale üle poolteise tunni."

Oma õnneliku lõpuga ravikogemust kirjeldab Lennart. "Perearst suunas mind mullu oktoobris keelekida lõikusele," räägib mees, kuidas ravivintsutuste ohvriks langes ja kuidas lõpuks kõik hästi lõppes.

"Tegu on lihtsa asjaga – tehakse aerosooliga tuimestus ja naks asi korras. Kuna elan Tallinnas, siis valisin ka Põhja-Eesti regionaalhaiglast aja. Suur oli üllatus, kui arst ütles, et neil on tõesti selline probleem, et enam kabinetis seda oppi ei tehta. Soovitati aeg kirja panna näo-ja lõualuukirurgia keskuses. Sealt öeldi veel samal päeval, et esimesed vabad ajad on augustis.

Asi tegi mehe nõutuks, kuid ta uuris järjekordade seisu ka Võrus. "Sealt öeldi mulle, et tulge kasvõi 3 päeva pärast ja asi tehakse kohe arsti kabinetis kohapeal ära. Läksin ja olen väga rahul. Kokku kestis protseduur vaid viis minutit," räägib õnnelik mees.

"Iseenesest ei olegi suur probleem kui pead ortopeedi või kõrvaarsti juurde kaks kuud ootama," arutleb pessimistlik naine, kes pikast ravijärjekorrast midagi head ei oota. "Mina aga sain onkoloogiasse aja kahekuulise ooteajaga! Ilmselt suren selleks ajaks juba maha või olen vähki nii täis kasvanud, et ravi osutub lootusetuks või igal juhul palju raskemaks ja kulukamaks. Onkoloogid ei ole muide ka need, kes raha eest vastu võtaksid."

Patsientide esindusühing: vaadake ravijärjekordi haigekassa kodulehelt

"Meilegi laekub aeg-ajalt pretensioone, et ravijärjekorrad on väga pikad," ütleb Eesti Patsientide Esindusühingu juhataja Pille Ilves. "Inimesed hakkavad otsima lahendusi ning jõuavad ka meie juurde. Haigekassa kodulehelt saab teavet ravijärjekordade pikkuse kohta, mida paljud inimesed kahjuks ei tea. Kui neid tabeleid vaadata, siis selgub, et ravijärjekorrad on erinevates piirkondades erinevad. Vahed on olnud isegi viiekümnekordsed. Kui inimesel on ikka suur häda käes, on sealt võimalik leida raviasutusi, kus on lühemad järjekorrad. Väga paljud inimesed leiavad tänu sellele lahenduse." Teise võimalusena soovitab Ilves patsiendil koos perearstiga olukorda hinnata, kas ei lähe teie juhtum mitte vältimatu alla, mis välistaks kuudepikkuse ooteaja.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis