Maailm

Endine eurogrupi juht: Euroopas püsib sõjaoht (13)

Aadu Hiietamm, 12. märts 2013, 07:01
Foto: AFP/Scanpix
Kuni jaanuarini eurogruppi juhtinud Luksemburgi peaminister Jean-Claude Juncker (58) hoiatas Saksa nädalaajakirjale Der Spiegel antud intervjuus, et konfliktid Euroopas võivad ohtlikult teravneda.

Üheksa aastat eurogrupi eesotsas olnud Junckeri sõnul näeb ta praegu hämmastavaid paralleele 1913. aastaga. Ka siis arvasid paljud, et sõda ei tule enam kunagi. Ometi pääses 1914. aastal valla Esimene maailmasõda. "Deemonid ei ole kusagile kadunud, nad ainult magavad," ütles suurte elukogemustega Luksemburgi valitsusjuht. Esimesi ohtlikke märke näeb ta Kreeka ja Itaalia valimiskampaanias.

Käesoleva sajandi keskel moodustab Euroopa osa maailma rahvastikust prognooside järgi vaid seitse protsenti. "Seetõttu on meie kontinendi ainus šanss maailmas pildil püsimiseks ühtne Euroopa. Minu põlvkonnale on ühisvaluuta alati olnud rahupoliitika," rõhutas Juncker.

Luksemburgi peaministri sõnul tuleb Euroopas reformipoliitikat kindlasti jätkata. Poliitikud ei tohi mingil juhul hakata ajama valet poliitikat kartuses, et neid ei valita tagasi.

Samas tekitab kokkuhoiupoliitika võlakoorma all ägavates riikides järjest suuremaid pingeid. Hispaanias näiteks tõusis töötuse määr veebruaris 26%ni, mis on viimase 40 aasta kõrgeim näitaja. Noorte (16–24aastaste) töötus tõusis koguni 55%ni.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee