Eesti uudised

Mõisaküla elanik sõdib vabadusvõitleja Jüri Kuke mälestuse eest (32)

Juhan Haravee, 12. märts 2013, 07:01
EI SOBI: Mõisaküla vanas koolihoones vedeles veel hiljuti, kummuli rämpsus, spordipoiste rõõm «kits». Andor-Olari Ilison on kindel, et sellest on ja Jüri Kukk üle hüpanud. Kits õnnetus tal päästa, vabadusvõitleja mälestusega töö veel käib.Foto: Arhiiv
"Mõisaküla linnapea, isamaaliitlane Ervin Tamberg jumaldab linnaga seotud padubolševikku Jaan Sihverit ja hävitab Jüri Kuke mälestust," pahandab vabadusvõitleja koolivend, MTÜ Loomingulise keskuse Kungla eestvedaja Andor-Olari Ilison.

1995. aastal Mõisaküla vana koolihoone suleti ning aastaid seisis väidetavalt kõlbmatu maja Posti tänaval kasutuseta, kuni lõpuks jõuti selle lammutamiseni.

Andor-Olari Ilison sarjab Mõisaküla juhtivat koalitsiooni eesotsas IRLiga, kes on koolihoone lammutamist ja vabadusvõitleja klassi rüvetamist küüniliselt kõrvalt vaadanud. "Mõisaküla linnapea, isamaaliitlane Ervin Tamberg jumaldab linnaga seotud padubolševikku Jaan Sihverit ja hävitab Jüri Kuke mälestust," räägib vabadusvõitleja koolivend Ilison. "Mõisaküla kooli arhiiv veeti põllule ja pandi põlema. Võimalik, et seal oli veel ka Jüri-aegseid materjale."

Ervin Tamberg muigab, kui kuuleb, milles teda kaaslinlane süüdistab. "Vana koolihoone tunnistati juba ammuilma varisemisohtlikuks ja linnavalitsus ei suutnud seda enam valvata. Valitses oht, et maja pannakse lõpuks põlema. Panime isegi plekke akende ette, aga kasu ei midagi. Lõpuks võttis linnavalitsus ja volikogu koos vastu otsuse, et hoone tuleb lihtsalt maha lammutada. Meie sellele majale enam mingit otstarvet ei näinud."

Kõik väärtuslik on linnapea sõnul vanast koolihoonest enne lammutamist ära toodud. "Seal käisid muuseumi inimesed materjale ja kirjandust revideerimas, käisid inimesed Mõisaküla koolist ja raamatukogust, nii et midagi väärtuslikku pole sinna maha jäetud," selgitab Tamberg.

Tambergi sõnul oleks tema ja Andor-Olari Ilisoni vahelt nagu must kass läbi jooksund. Mõisakülas koolis käinud Jüri Kuke mälestuse jäädvustamist Tambergi väitel linnal plaanis ei ole. Linnapea sõnul on kohalikud võimud ka Ilisonile pakkunud tasuta võimalust hoone kasutusele võtta, kuid mees polevat seda soovinud.

Andor-Olari Ilisonil aga ei jäägi muud üle, kui kutsuda viimases hädas endise koolimaja territooriumile memoriaali avamist toetama Edgar Savisaart ja pealinna võime. Aastaid koolimaja lammutamise vastu sõdinud mees on pöördunud ka presidendi ja muinsuskaitsjate poole, kuid abi pole saanud sealtki.

Ilison pole sugugi nõus linnapea väitega, nagu oleks koolimaja lammutamise eelse revideerimisega suudetud päästa kõik väärtuslik. Ta on saatnud ahervarest näppu jäänud materjale põllumajandusminister Helir-Valdor Seederi muuseumile. Koolimaja hästi säilinud palkmaterjal läinud aga tema sõnul hästi kaubaks kohalikule ehitusmehele.

Abi saab ettevõtlik mees raja tagant. "Läinud pühapäeval sain Ruijena (Läti – toim) kunstikooli direktorilt kätte koolihoone alale Jüri Kukele ja Afganistanis hukkunud mõisakülalasele Kalle Tornile pühendatud Mõisaküla Kooli Memoriaali rajamise ideekavandi," räägib Ilison. "Lähipäevil esitan üleskutse Eestimaa avalikkusele projekti toetamiseks. Jüri Kuke mälestus säilib!"

Jüri Kukk (1940–1981)

Eesti keemik, Tartu Riikliku Ülikooli õppejõud ja vabadusvõitleja.

Osales nõukogudevastases vastupanuliikumises.

1979. aastal avaldas Jüri Kukk soovi loobuda NSV Liidu kodakondsusest ja lahkuda riigist koos perega.

Suri 27. märtsil 1981 Vologda vanglas, kuhu oli mõistetud kandma 2aastast vangistust poliitilise laimu levitamise eest.

Jaan Sihver (1879–1918)

Eestimaa Kubermangu Ajutise Maanõukogu liige ja bolševike fraktsiooni esimees (1917).

Eesti Punaarmee ja 2. Viljandi kommunistliku polgu organisaator.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee