Maailm

TSUNAMI AASTAPÄEV: Fukushima tuumajaam on ohtlik veel nelikümmend aastat (3)

Toimetas Viljar Voog, 11. märts 2013 12:02
Fukushima tuumajaam kaks aastat pärast laastavat tsunamit. Taamal on näha sajad tuhandetonnised veemahutid, mida peab iga nädal mitu tükki juurde ehitama, et mitte saastada piirkonda radioaktiivse mereveega.Foto: Reuters/Scanpix
Fukushima tuumajaama kolmes reaktoris on radiatsioonitase jätkuvalt nii kõrge, et inimesi sinna ligi ei lubata ja kõik tööd tehakse ära robotkraanadega. Jaama juhi sõnul võib kuluda nelikümmend aastat, et jaam taas turvaliseks muuta. 

Täna kaks aastat tagasi teavitasid uudisteportaalid üle maailma Vaikses ookeanis toimunud 8,9 magnetuudisest maavärinast ja Jaapani rannikut tabanud tsunamist. Kuigi Jaapan on suures osas rannikualad taas üles ehitanud, leidub ikka veel paik, kus kõik on nii nagu 2011. aastal – 30-kilomeertine keeluala Fukushima tuumajama ümbruses.

Samal teemal

"Ma soovin südamest vabandada inimeste ees üle maailma, et meie Daiichi tuumajaam on nendele muret valmistanud," vahendab The Telegraph Fukushima jaamajuhi Takeshi Takahashi sõnu. BBC lisab kirjelduse, et mehe silmade ümber on sügavad varjud ja ta jätab kurnatud mulje.

Jaamajuhi väsimusest võib aru saada: kaks aastat kestnud koristusoperatsioon pole kaugeltki lõpusirgel. Kolm kuuest reaktorist on jätkuvalt nõnda radioaktiivsed, et inimesed ei sea seal viibida üle paari minuti ja kõik tööd peab ära tegema kaugjuhitavate kraanadega, mis on aga küllaltki kohmakad.

"Me peame eemaldama katkised ja kannatada saanud kütusevardad ning need turvaliselt isoleerima. Sellele tööle kulub 30 või 40 aastat," selgitab Takeshi kui raske töö neid ees ootab.

Ent Fukushima probleemid ei peitu ainult radioaktiivsetele kütustevarrastele ligi pääsemises ja nende turvalises eemaldamises. Maavärina tulemusena tekkisid tuumajaama vundamenti suured praod, mida mööda on reaktoritele ligipääsu leidnud põhja- ja merevesi. Reostatud vesi on aga nõnda radioaktiivne, et seda ei saa tagasi merre pumbata ning seetõttu kerkib jaama ümbrusesse iga nädal kaks või kolm uut tuhandetonnist veemahutit. "Kahe aasta jooksul saab neil ruum otsa," hindab olukorda BBC Jaapani korrespondent Rupert Hayes.

Lisaks panevad praod vundamendis insenerid muretsema tulevaste maavärinate pärast. Kuigi jaamatöötajad kinnitavad, et reaktor number neli on tänu tehtud tugevdustele järgmiseks maavärinaks valmis, väidavad osad hoone olukorda hinnanud, et see on endiselt äärmiselt habras. Järgmisi toetavad teraskonstruktsioone hakatakse ehitama alles aasta pärast. Olukord esimeses kolmes reaktoris, nagu enne mainitud, on paljudele jätkuvalt mõistatuseks.

Kõik Fukushimast tulevad uudised pole aga sugugi halvad. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) avaldas eelmise kuu lõpus raporti, millest järeldub, et suurim tuumakatastroof pärast Tšernobõli ei too endaga kaasa suuri tervisekahjustusi. WHO hinnangul tõusis vähirisk vaid väga vähestel kohalikel elanikel ning kuigi jaama päästetöödel osalenud meestel on suurem oht haigestuda kilpnäärmevähki, on tegu küllaltki vähikindla organiga, vahendab CNN.

Samal teemal

15.03.2016
FOTOD | Jaapanis oli tugev maavärin, ohvrite arv kasvab
11.07.2015
Jaapanis algas taas tuumaajastu
22.03.2015
Jaapani peaministri residentsi katusele maandus tundmatut ainet transportiv droon
15.03.2015
PIILU FUKUSHIMA TUUMAJAAMA: väike robot filmis katastroofipaika