Maailm

Süüria: juba üle miljoni põgeniku (2)

Õhtuleht, 9. märts 2013 07:59
Foto: AFP/Scanpix
ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti (UNHCR) Lähis-Ida piirkonnas asuvate esinduste andmetel ületas sel nädalal registreeritud või abi saanud Süüria põgenike arv miljoni piiri.

Miljoni naaberriikidesse põgenenuga, miljonite sisepõgenikega ja iga päev piiri ületavate tuhandete inimestega ähvardab Süüriat täielik katastroof, ütles ÜRO pagulaste ülemvolinik António Guterres.

Seis on selline, et üks miljon inimest on sõltuvuses majutavate naaberriikide heldusest, ÜRO humanitaaragentuuride tegevusest ning valitsuste ja tavainimeste rahalisest toetusest, lausus Guterres.

Samuti märkis ta, et saabuvate põgenike suur arv mõjutab olukorda ka naaberriikides. Liibanoni elanikkond on kasvanud ligi 10%. Türgi valitsus on üle 600 miljoni dollari kulutanud 17 pagulaslaagri asutamiseks ja veel rohkem on neid ehitusstaadiumis. Iraak, kus oma sisepõgenikke on üle miljoni, võttis vastu üle 100 000 põgeniku Süüriast.

Mullu detsembris eeldati ÜROs, et Süüria pagulaste arv naaberriikides võib käesoleva aasta juuni lõpuks kasvada 1,1 miljonile. Nüüd tuleb tõdeda, et põgenike arv suureneb prognoositust kiiremini.

Järgmisel nädalal saab Süüria konflikti algusest kaks aastat, ent lahendust veel näha pole. Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles intervjuus BBCle, et Moskva ei kavatse Süüria presidendilt Bashar al-Assadilt rahu saavutamise nimel tagasiastumist nõuda.

Süüria peamine opositsioonirühmitus on juba pikemat aega kuulutanud, et president al-Assad peab võimult lahkuma enne igasuguste läbirääkimiste alustamist.

Samal teemal

06.03.2013
Stseen maailmalõpust: pilte sõjast räsitud Süüria linnast