Eesti uudised

Homode jaoks tähtis kooseluseadus kogub riiulil tolmu? (28)

Karoliina Vasli, 7. märts 2013 11:20
Foto: AFP
Viimastel aastatel on palju räägitud kooseluseadusest, mis oleks eriti oluline just seksuaalvähemuste jaoks. Praegu on aga seis selline, et hetkel sellega poliitikute poolt aktiivselt ei tegeleta.

Eesti seksuaalvähemuste õiguslikku olukorda puudutavast aruandest rääkival pressikonverentsil toodi lihtne reaalne näide teistsugusest peremudelist. Tallinnas elavad Karin ja Mari, mõlemad umbes 30aastased. Nende peres kasvab kaks last - 5aastane tütar ja 2aastane poeg. Nende seis on aga väga ebakindel, sest riigi silmis on tegu üksikvanema perekonnaga. Üks naistest ei oma laste suhtes õigusi ega kohustusi. Neil esineb probleeme sotsiaaltoetuste osas. Vastutulelikkust tuleb loota ka näiteks lasteaias - kas "võõras naine" ikka tohib lastele vastu minna? Samuti haiglas - kas "pereliige" võib last vaatama minna?

Samal teemal

Just taoliste probleemide lahendamiseks on seksuaalvähemused aastaid seisnud selle eest, et loodaks kooseluseadus. 2011. aasta sügisel hakati selle aktiivselt tegelema ka justiitsministeeriumi poolt, kuid praegu asi seisab.

Marianne Meiorg Eesti inimõiguste keskusest ütles, et sellega tegeletakse kolmes jaos (kõiki perekondi puudutav, heteropaare puudutav ja viimasena seksuaalvähemuste kooselu puudutav). "Viimane etapp tuleb aasta või paari pärast."

Jääb veidi mulje, et see on lükatud ebameeldivate asjade kuhja? "Jah, põhimõtteliselt küll," tõdeb Meiorg. "Ehk 2014. aasta jooksul hakkab midagi liikuma, oma töö on ka meil, peame tagant lükkama seda."

Ta rõhutas: "Vähemalt on algus tehtud, ärme seda unusta. Silma peab peal hoidma, et see unarusse ei jääks."

Kooseluseadus on tekitanud avalikkuses vastakaid arvamusi. Kirikute nõukogu on teatanud, et homoseksuaalsus on patt. Reformierakond pidas seadust vajalikuks, aga koalitsioonipartner IRL arvas, et praegugi on kõik korras.

Samal teemal

16.03.2013
Seksuaalvähemused pöörduvad politseisse: allkirjakampaania õhutab vaenu
07.03.2013
Koolikiusamise näide: tüdrukud keelduvad klassiõega riietusruumi jagamast, ta on ju lesbi!
01.10.2012
Kirikute Nõukogu: homoseksuaalsus on patt!
24.10.2011
Geidel on põhjust rõõmustada: Michal hakkab kooseluseadust looma