Eesti uudised

Pettasaanu: alles siis, kui olin talle raha ära maksnud, sain aru, et olen orki lennanud! (1)

Teet Teder, 6. märts 2013, 07:03
PARIM SÖÖK… Eestlasena võõras riigis, võõras keeleruumis, olgugi et naaberriigis, on lihtne sattuda ka korraliku kodanikuna jamasse. Tuleb välja, et selles jamas ei saa ka kaasmaalasi usaldada.Foto: Erakogu
Kas tõesti koorib eestlasest valejurist Soomes kaasmaalasi?

Soome-eestlased väidavad: endine bussijuht kuulutas end vandeadvokaadiks ja koorib hättasattunud kaasmaalastelt küsitavat õigusabi pakkudes sadu eurosid.

Kuna Kaljo käib juba kolmandat aastat kohut, teab ta, kuidas juristidega asjaajamine käib. Tehakse volitused, et spetsialist saaks klienti esindada ja tehakse leping. Vähemalt Eestis on see Kaljol seni nii käinud. Soomes töötav ja end vandeadvokaadina reklaamiv Andres Illak aga mingisugust lepingut ega volitust ei nõudnud.

"Tegelikult mina teda silmast silma ei näinudki, aga kuna ta tundus pädev olema, siis mulle paistis asi usutav. Aga kui ma hakkasin vahekokkuvõtteid nõudma ja küsima, miks ta ettemaksu tahab, siis asi muutus. Esialgu mängis minu kaastunde peale, et ta on tilgutite all haiglas ega saa minu asjaga tegeleda ja siis asus ta ründama, et mina laiman teda. Tegin politseile avalduse ja kirjutasin Soome advokatuuri teabenõude, kus öeldi, et ta ei olegi advokatuuri liige. Tegemist on suurema petturiga," räägib Kaljo peaaegu et ühe hingetõmbega oma loo.

Väidab, et tal on koostööpartnereid

Andres Illak peab Soomes Facebooki lehekülge "Eestlased Soomes õigusabi Illak". Mis, tõsi küll, pühapäeval oma nime muutis.

Ka enne seda tehti korrastust hoolega, kui rapiti vähemaks facebookisõpru, kes on teistes portaalides Illakut laimanud või pärinud juristilt ebameeldivaid küsimusi.

Näiteks reklaamib Illak end nii: "Arenenud on koostöö Eesti Suursaatkonnaga Helsingis; Soome- ja Eesti Notarite kojaga."

"Juhul kui Andres Illaku nimeline isik viitab koostöölepingule Notarite Kojaga, on tegemist valeinfoga," vastatakse Notarite Kojast Soomes elavale eestlasele Liivile, kes püüdis selgust saada, kellega Illakul on koostöö ja kellega mitte.

Ka suursaatkonnast ei teata Illaku kohta midagi. "Mina ei oska öelda, kas ta tohib ametlikult õigusabi anda või mitte," vastab konsul Peeter Püvi, kellega Illak nimeliselt end reklaamis. "See, et tema reklaamib, et tema teeb tugevat koostööd minuga, siis see ei ole päris see," ütleb Püvi.

"Kuidas ei ole?" küsib Illak seepeale ja lubab kogu oma Püviga peetud kirjavahetuse saata. "Kirja sisu oli selline, et kui tekib vajadus, siis saadab kliendi. Sest saatkonnal ei ole õigust teha koostöölepinguid firmadega," kinnitab Illak. Püvi möönab, et selline jutt võis olla, aga kedagi ta Illaku juurde saatnud ei ole. "Ta küsis minu käest, kas võib end reklaamida sellega, aga ma ütlesin, et saatkond ei saa reklaamida ühtki teenusepakkujat."

See oli keeld, millest Illak siiski üle astus.

Illak viitab, et on koostööd teistegi nimekatega teinud. Näiteks veel eile rippus tema suhtlusportaali lehel foto koostöötõendist Euroülikooliga, millele alla kirjutanud rektor Jüri Martin. Viimane on ainus reklaamitutest, kes kinnitab, et on Illakuga tõepoolest koos toimetanud, aga jurist too küll ei ole.

"Kunagi tegime koostööd seoses Tšernobõli veteranidega ja püüdsime leida vahendeid, kuidas neid toetada. See oli tükk aega tagasi. Tema on Tšernobõlis olnud ja organiseeris igasuguseid kokkutulekuid ja küsitlusi," kirjeldab Martin.

Toimetas Illak ka juristina? "Ei, jurist ta ei ole kuidagi pidi," ütleb Martin. "Ma palusin, et ta selle sealt ära võtaks. See ei ole niisuguseks reklaamiks ette nähtud. See dokument ei kinnita mitte midagi rohkem, kui et me tõepoolest koostööd tegime. Aga see ei kinnita, et ta jurist on. Ta käis ja palus, kas ma saan talle niisuguse paberi kirjutada, et me oleme koos midagi teinud. Nii see tekst on. See on õige."

Vandeadvokaat eitab koostööd

Pärnu vandeadvokaat Kaire Aus, kelle kontaktid Illak oma lehele pani ja teda seal lausa Illaku Eesti esinduseks võiks pidada, ütleb, et temagi kokkupuude Illakuga on väga väike. "Mina temaga koostööd ei tee ega ole ka kunagi teinud. Ta on mulle saatnud ühe kliendi, kellega advokaadibürool on kliendileping ja see on kõik," kinnitab Aus.

Siiski on Illak rohkemat püüdnud. "Ta on mulle paar korda helistanud ja tahtnud koostööd teha, aga advokaadibüroona ma ei saa selliste isikutega koostööd teha. Minul ei ole teada tema haridus. Ma ei tea temast ja tema töödest mitte midagi."

"Ei, Tartu ülikooliga ei ole tal küll mingit tegemist. Kuidas Tartu ülikool sinna sattunud on, ma ei saa aru? Siis on siin... peab need asjad üle vaatama, mis seal (Facebookis) kirjas on ja mis seal kirjas ei ole."

Kuigi Illak kinnitab, et käis Concordias juurat õppimas kaugõppes töö kõrvalt, siis oma diplomit ta nõus saatma ei ole. Päris kauge Illakul seos Concordiaga ei ole – 2001. aastal andis Illak Õhtulehele intervjuu kui bussijuht Norra firmas nimega Concordia.

Illak kinnitab, et teda laimatakse:. "Kui kellelgi on meie vastu probleeme, siis selleks on olemas politsei, selleks on olemas kohtu kantselei. Palun väga, pöördugu, mina ei ole kohustatud kellelegi mingit informatsiooni andma," ütleb Illak.

Kaljole, kes samuti küsimise peale Illaku tegevusluba näha ei saanud, on selline vastus tuttav. "Ta kasutabki niimoodi ära, et kui ei meeldi, kaeba kohtusse. Ma ei teinud sellest väljagi," ütleb mees, et andis asja politseisse.

Oma 470 eurot ta tagasi saanud ei ole. Kuid pärast Õhtulehega rääkimist lubab Illak: "Põhimõtteliselt enda närvi säästmiseks võin selle omast taskust kinni maksta."

"Isegi kui ma raha tagasi saan, siis ma ei kipu seda avaldust tagasi võtma," on Kaljo kindlameelne. "Ta mängib ju teiste abitu olemise peale. Mina läksin samamoodi orki. Kui raha oli makstud, siis hakkas mõistus tagantjärele töötama," kahetseb ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee