Maailm

Holokaust verisem kui arvati: natsidel oli üle Euroopa 42 500 sunnitöölaagrit (114)

Toimetas Marge Sillaots, 2. märts 2013 12:05
Foto: Reuters/Scanpix
USA Holokausti Memoriaalmuuseumi teadlased alustasid 13 aastat tagasi uurimustööga, et kaardistada kõik natside sunnitöö- ja koonduslaagrite, getode jms asukohad Euroopas. Avastus šokeeris isegi neid ajaloolasi, kes süvitsi holokaustiga tutvunud.

Kokku kaardistati vähemalt 42 500 laagrit üle Euroopa – Prantsusmaast Venemaani, ka Saksamaal, aastatel 1933 kuni 1945. Muu hulgas asus natside laager ka Eestis. Laagrite suur arv hämmastas holokausti-teadlaseid, kes pidid mitu korda veenduma, et kuuldud arv on ikka õige, kui see jaanuaris Washingtonis toimunud foorumil välja hõisati, kirjutab New York Times (lingi taga näed ka kaarti).

"Teadsime juba varem, kui õudne oli elu laagrites ja getodes, kuid [need] numbrid olid uskumatud," rääkis Saksa ajalooinstituudi juhataja Hartmut Berghoff.

Dokumenteeritud laagrite sekka kuuluvad nn tapakeskused kui ka tuhanded sunnitöölaagrid, kus vangid valmistasid sõjamoona; sõjavangide laagrid, paigad, mida nimetati "hooldekeskuseks", kus rasedaid naisi sunniti aborti tegema või nende laps tapeti pärast sündi; bordellid, kus naisi sunniti saksa sõduritega vahekorda astuma.

Natside tapatööde näiteks tuuakse enamasti Auschwitz ja veel käputäis teisi laagreid, ka getode sümbol on Varssavis asuv paik. Ent need on vaid vähesed näited tegelikkusest.

Projekti juhatajad Geoffrey Megargee ja Martin Dean hindavad, et kõigis neis paigus suri 15 kuni 20 miljonit inimest.

Samal teemal

On võimalik, et uurimustöö valguses saavad hoogu ka uued kohtuprotsessid, samuti võib see abiks olla ellujäänutele või hukkunute lähedastele. Floridas elava advokaadi Sam Dubbini sõnul on paljude avaldused kohtus seni tagasi lükatud, kuna pole leitud piisavalt tõendeid, et ohvri nimetatud laager ka reaalselt eksisteeris.

***

Uurimustöö näitab muu hulgas hästi, kuidas laagreid Saksamaa tollase juhi Adolf Hitleri käe all tekkima hakkas. Kolmanda Riigi alguses, 1933. aasta paiku asutati ligikaudu 110 laagrit, mis olid spetsiaalselt mõeldud poliitvangidele. Aastate jooksul, kui Hitler alustas Euroopa riikide vallutamist, kasutati laagreid ka juutide ning homoseksuaalide vangistamiseks ning tapmiseks. Laagreid oli erinevaid, vastavalt natside vajadustele või missiooni olemusele.

Megargee tõdeb, et projekti alguses lootsid nad leida heal juhul 7000 laagrit, kuid nende arv aina kasvas.

Natsidel oli ühtekokku 30 000 sunnitöölaagrit, 1150 juutide getot, 980 koonduslaagrit, 1000 sõjavangide laagrit, 500 bordelli ja tuhandeid teisi laagreid vanurite, rasedate jt tapmiseks. Ainuüksi Berliinis leiti 3000 paika, mida kutsuti ka juudimajadeks. Hamburgis leiti neid 1300.

"Sa ei saa Saksamaal sammugi astuda, ilma et jookseks otsa sunnitöölaagrile, orjalaagrile," rääkis uurimuse kaasautor Martin Dean.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee