«TERVIST, PROUA PRESIDENT!»: «Kui kellegi elust kirjutada raamatut, siis tuleb seda põhjalikult teha. See ei ole pinnapealne töö,» ütleb Katrin Lust-Buchanan, kelle raamat Evelin Ilvesest kannab pealkirja «Tervist, proua president!». Foto: Mati Hiis
Maarius Suviste 1. märts 2013 07:00
Presidendiprouast ilmub kaks raamatut: "Meie Evelin" ja "Tervist, proua president!"

Presidendiproua Evelin Ilvesest on ilmumas kaks raamatut. "Minu raamat on Enno Tammeri teosest kindlasti erinev. Minu raamatu pealkiri ei ole "Meie Evelin", millel on propaganda hõngu," leiab Katrin Lust-Buchanan, kelle raamat "Tervist, proua president!" ilmub kevadel.

"Raamat valmib. Mul on kirjutada veel kolm-neli peatükki," ütleb Lust-Buchanan, kes alustas Eesti esileedist raamatu kirjutamist mullu veebruaris. Raamatu tarvis on ta intervjueerinud sadu inimesi. "Kui kellegi elust kirjutada raamatut, siis tuleb seda kindlasti põhjalikult teha," rõhutab autor.

Tema kirjutatav raamat kannab pealkirja "Tervist, proua president!". "See on ühe allika tsitaat. See iseloomustab teda hästi," lausub autor.

Tolle raamatu annab välja kirjastus Kunst, mille juht Martin Helme ütleb, et raamatus on üpris palju originaalmaterjali, mis on saadud otseallikaid intervjueerides.

"Kõik on inimlikud lood, näost näkku ja personaalse kogemusega lood. Mõni neist värvikam, mõni üldkirjeldavam," lisab ta.

Elu meediapeeglis

Helme sõnul ilmub raamat presidendiprouast kevadel. "Ei taha üle jala rabistada. Oleme seda raamatut pikka aega plaaninud," ütleb ta.

Kuid see pole ainus raamat, mis Evelin Ilvesest ilmumas on. Kirjastusel Tammerraamat on koostamisel raamat "Meie Evelin".

"See ei ole klassikaline elulooraamat, vaid püüab kajastada proua Evelin Ilvese tegemisi täiesti ootamatust lähenemisnurgast ehk – kuidas tema elu peegeldub meedias," räägib juhatuse liige Enno Tammer. "Et kõik ei ole veel lõplikult valmis, pole me veel seda raamatut täpsustanud proua Evelin Ilvesega, kuid teeme seda kindlasti."

Selle peale, et ilmumas on teinegi raamat presidendiprouast, ütleb Helme, et see valdkond saab nüüd lausa topeltkajastatud. "Kirjastamisbisnis on Eestis kõrilõikajalikult tiheda konkurentsiga," lisab ta.

Helme otsis enda sõnul peaaegu aasta kedagi, kes oleks nõus kirjutama ja kirjutaks seda, mida kirjastaja tahab. Ta ei tahtnud, et raamat tuleb klants ja ametlik portreelugu ehk teisisõnu orkestreeritud kiidulaul. Samuti ei olnud ta huvitatud pikast naisteajakirja loost, vaid süvitsi minevast raamatust.

"See on kõige laiemas plaanis elulooraamat. Isikulugu: kust tulnud, mida teinud, kuhu jõudnud ja kes ta paraadpildi taga on," lausub Helme.

"See ei ole ärapanemise lugu," kinnitab autor Katrin Lust-Buchanan. "See on neutraalne lugu Evelinist ja tema elust. See on lugupidav raamat."

Evelin Ilves tolles raamatus sõna ei võta. "Ma olen mitmeid kordi võtnud ühendust presidendi kantseleiga ja palunud, kas Evelin on nõus minuga suhtlema. Siiamaani on kõik olnud eitav," ütleb Lust-Buchanan.

"Evelin Ilves esitas põhimõtteliselt tingimuse, et ta peab saama pärast teksti nii-öelda kontrollida – tema tahab toimetamise õigust," lisab kirjastaja Helme. "Ma ei saanud kirjastajana sellise asjaga nõus olla, et keegi paneb veto peale mõnele osale meie tekstist. Kui ta seda tingimust ei saanud, siis ta põhimõtteliselt loobus koostööst."

Mis šokeeris autorit?

Eelmise aasta juunis andis Evelin Ilves Facebookis teada, et "sügisest saadik, aga eriti viimasel paaril kuul on mitmed tuttavad ja sugulased minult uurinud, kas olen kellegi tööle võtnud, et endast raamat kirjutada. Neilt on nimelt küsitud minu kohta intervjuud. Et kõik oleks nüüd ja alati üheselt selge: ei mina ega president ega presidendi kantselei pole seotud ühegi Evelin Ilvese või TH Ilvese elulooraamatu koostamise või kirjastamisega".

Lust-Buchanan kinnitab, et koostööst loobusid ka paljud Evelin Ilvese head sõbrannad ja tuttavad. "Nad ütlesid viisakalt, et nad peavad Eveliniga nõu ja küsivad, kas on okei rääkida. Aga need allikad olid kinni pandud, selles mõttes, et minule ei lubatud ühtegi sõna öelda. Võib-olla tal on tõesti varjata midagi oma elus," arutleb autor, kelle sõnul leidis ta siiski üsna palju häid allikaid, kes olid nõus rääkima.

Tänavu veebruari keskel, kui Lust-Buchanan võttis intervjuu tegemise eesmärgil ühendust presidendiproua väga hea sõbrannaga, sai ta üllatuse osaliseks. "Sõbranna ütles mulle, et oi kui tore, et helistasite – kas see on see presidendi kantselei poolt tellitud raamat? Ütlesin, et ei, see on kirjastus Kunst," meenutab Lust-Buchanan.

Ta oli säärast küsimust kuuldes pehmelt öeldes hämmingus: "See on huvitav, kui tema väga hea sõbranna küsib minult, et kas see on see presidendi kantselei poolt tellitud töö. Minule kui vaba ajakirjandust viljeleva ajakirjaniku jaoks oli see suhteliselt šokeeriv uudis."

Kuuele esitatud küsimusele raamatu autor Ilvese sõbrannalt vastuseid ei saanud. Too presidendiproua väga hea sõbranna aga ütleb Õhtulehele, et kindlasti ei olnud tema vestlus raamatu kirjutajaga selline.

Presidendi kantselei avalike suhete osakonna juhataja Piret Pert kinnitab, et neil pole ühegi kirjastusega mingit kokkulepet. "Meil puudub vähimgi ülevaade Tammerraamatu nagu ka ükskõik millise teise kirjastuse loomingulistest plaanidest," ütleb Pert. "Evelin Ilvesel ei ole ühegi kirjastusega kokkulepet tema elulooraamatu väljaandmiseks."