Eesti uudised

Tõlketalgud peaksid Vikipeedia paremaks tegema 

Eiris Teeveere, 27. veebruar 2013, 06:58
TÕLKIMA! Kuni 21. aprillini saab tõlketalgute raames tõlkida eestikeelse Vikipeedia tarbeks väärtartikleid. Parim tõlkija saab 1000eurose reisivautšeri.  Reuters/Scanpix
Vikipeedia Eesti meeskond haaras ohjad, et võrguentsüklopeedia sisu usaldusväärsemaks teha. Selleks korraldatakse tõlkimise talgupäevad ja kõige tublim tõlkija võidab kopsaka reisiraha.

Tõlketalgud korraldatakse juba juba kolmandat aastat järjest, teadus- ja keelehuvilised saavad tõlkida mõnest muust keelest pärit artikli eesti keelde ja soovi korral seda ka täiendada.

Kui varasematel aastatel koostati võistlejatele kvaliteetsetest Vikipeedia artiklitest näidisloend, kus sai artikli tõlkimiseks valida, siis tänavu sellist nimekirja pole. "Igaüks tõlgib seda, mis talle kõige rohkem huvi pakub, et oleks motivatsiooni," põhjendab üks talgute korraldajaid, Euroopa Komisjoni Eesti esinduse keelenõustaja ja tõlkija Rita Niineste.

Kuigi Niineste sõnul võib kahe kuu jooksul tõlkida nii palju artikleid, kui jaksu on, siis peaauhinnale pretendeerimiseks peavad tõlketööd siiski mõttekad olema.

"Talgute mõte on selles, et saaks Vikipeediasse rohkem üld- ja koolides kasutatavat materjali. Kui keegi tõlgib artikli videomängudest, siis võib see tore olla temale endale, aga peaauhinda ta kindlasti sellega ei võida. See peab olema ikkagi selline artikkel, mis on päris entsüklopeediamaterjal," selgitab Niineste.

Oluline on ka see, et tõlkimiseks valitud lähteartikkel on usaldusväärne. Peale tõlkimise võetakse auhindade jagamisel arvesse ka seda, kas talguline on aidanud teiste kirjutatud tekste toimetada. Niineste sõnul on toimetamata tekstid hetkel üks Vikipeedia suurimaid probleeme.

Taoliste aktsioonide tulemusena loodab Niineste, et võrguentsüklopeedia sisu muutub ajaga järjest kvaliteetsemaks. Näiteks ingliskeelne Vikipeedia on tema sõnul juba suhteliselt usaldusväärne ja tavalise entsüklopeedia sisu katvad artiklidki on juba täiesti kvaliteetsel tasemel.

Tõlketalgud kestavad 21. aprillini.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee