Maailm

Rootslane soovis karu kombel talveunne jääda (5)

Aadu Hiietamm, 23. veebruar 2013 08:23
KAKS KUUD AUTOS: Peter Skyllberg elas Rootsis Umea lähistel selles autos kaks kuud ning soovis jääda talveunne. Foto: Reuters/Scanpix
Maailmas pälvis mullu veebruaris ülisuurt tähelepanu rootslane Peter Skyllberg, kes veetis kaks kuud söömata lume alla mattunud autos. Nüüd, aasta hiljem, rääkis ta intervjuus ajalehele Aftonbladet, et ta soovis nagu karu talveunne jääda.

Peter Skyllberg leiti Umea lähistelt eelmise aasta 17. veebruaril. Kaks mootorkelgul sõitnud meest märkasid põlislaane rajalt mahajäetud autot ja uurisid seda lähemalt. Nad nägid autos tagaistmel magamiskotis lamamas kõhnunud meest, kes väitis, et oli seal olnud juba alates 19. detsembrist ning hoidis endal hinge sees lume söömisega. Mees küsis, kas tülitajatel on sigarette ja kohvi. Kui ei, siis pangu autouks uuesti kinni ja mingu minema.

Esmapilgul võimatuna näivas loos tekitas hämmastust nii mehe ellujäämine kui ka see, miks ta midagi ette ei võtnud. "Me ei tea, miks ta ei püüdnud sealt lahkuda," nentis Västerbotteni maakonna politsei pressiesindaja.

Kuni juunini oli Peter Skyllberg (45) arstide hoole all. Praegu elab ta üksi korteris ja otsib tööd. Samuti soovib Skyllberg, et inimesed ta rahule jätaksid. Örebrost pärit mees rääkis ajalehele Aftonbladet, et tema elu jooksis 2011. aasta lõpus ummikusse. Elukaaslane läks minema. Seejärel tekkisid raskused arvete maksmisega. Tal oli 1,6 miljoni Rootsi krooni suurune võlg. Skyllberg otsustas raskuste eest põgeneda ning sõitis autoga metsade vahele.

Esimestel päevadel käis Skyllberg veel lähedal asunud kioskis kohvi joomas ja sooje vorste söömas. Siis üllatas teda tugev lumesadu ning mees otsustas jääda autosse, et üle talve elada seal talveunes nagu karu.

"Toitu jäi järjest vähemaks, vaid alkoholi ja sigarette jätkus veel mõneks ajaks. Viimase viinatilga võtsin vana-aastaõhtul ja kuulasin samal ajal autoraadiost muusikat," meenutab Skyllberg.

Edasi kadus ajataju, tühjaks sai mobiiltelefoni aku ja ka autoraadio lõpetas töötamise. Ainus tegevus oli südamelöökide lugemine, 40 lööki minutis. Sellele vaatamata tundis ta end autos õnnelikuna ning ei soovinud, et keegi teda päästma tuleks. Surma Skyllberg ei kartnud, vaid unistas, et taevast langevad kohv ja sigaretid.

Arstide sõnul võib toiduta elada kuu aega, erandkorras pole võimatu nõnda vastu pidada ka kaks kuud ning seetõttu leiti mees nii-öelda viimasel minutil. Lumega kattunud auto käitus igluna ja hoidis temperatuuri eluks piisavalt soojana. Teisalt oli temperatuur sedavõrd madal, et Peter Skyllbergi ainevahetus aeglustus. Arstide hinnangul kaotas ta autos olles kehakaalust 15–20 kilogrammi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee