Eesti uudised
Õhtulehe video!

Kuidas elavad Tartu noored majahõivajad? (51)

Sander Silm, 21. veebruar 2013 15:35
Tartu linnavõim on seisukohal, et endisele riigivanemale Jaan Tõnissonile kuulunud maja hõivanud noored peavad sealt hiljemalt 15. märtsiks lahkuma, kuna nad ohustavat viimased paarkümmend aastat tühjana seisnud maja. Kuid kas noored on ikka majale ohuks?

Kunagise riigivanem Jaan Tõnissoni pärijatele kuuluvad Tartus aadressil Anna Haava 7 ja Anna Haava 7A kaks maja, millest Anna Haava 7A on viimased paarkümmend aastat seisnud tühjana ja lagunenud. Nüüd otsustas Tartu linnavalitsus maja käekäiku jõuliselt sekkuda.

Samal teemal

Majaasukate eestkõneleja Olev Rootsi sõnul polnud linnavalitsusele saladus, et nad seal alates 2011. aasta kevadest tegutsevad, küll aga aktiviseerus linnavalitsus peale seda, kui naabruses elaval linnasekretäril oli konflikt ühe Anna Haava 7A seltsingu liikmega.

Kuigi majas tegutseb suviti Väga Vaba Vaba Pood, seal on läbiviidud nii kirjandusfestivali Prima Vista üritusi kui ka erinevaid õpi- ja töötubasid, on Tartu linnavalitsus nüüd seisukohal, et majaasukad peavad sealt lahkuma, kuna nad on ohuks nii hõivatud majale kui ka ümberkaudsetele naabritele. Tartu linnavalitsusele annab õiguse seda nõuda Jaan Tõnissoni pärijatelt saadud volitus maja vabastamiseks praegustest asukatest.

Tartu abilinnapea Raimond Tamm tunnistas, et linnavõim pole seni midagi suurt ette võtnud ajaloomälestiste registris arvel olevad Anna Haava 7 ja Anna Haava 7a säilitamiseks.

"Aga kui majad seisavad tühjalt, pole seal ka tuleohtu, paraku on päästjad mitmel korral saanud Anna Haava 7a väljakutseid. Neist viimane leidis aset jaanuaris, kui maja keldris oli tulekahju," selgitas Tamm linnavõimude kiirustamist.

Põleng, milles Raimond Tamm räägib, leidis aset 12. jaanuaril, mil maja keldris süttis elektrigeneraator, mille põleng saadi kiiresti kontrolli alla. Vahejuhtumis keegi viga ei saanud ning leekides sai kannatada ainult vaheuks.

Olev Roots lisas, et Päästeamet on saanud kahe aasta jooksul on ainult ühe väljakutse aadressile Anna Haava 7A ning tegemist oligi eelmainitud vahejuhtumiga.

Päästeamet kinnitab samuti, et maja hõivanud noored pole ohuks ei majale ega ka naabruskonnale. Lõuna päästekeskuse järelvalveteenistuste juht Viljar Schmidt kinnitas Tartu Postimehele, et päästeteenistusel pole mingit põhjust ei seda konkreetset maja ega selle praegusi elanikke riskirühma liigitada. "Mina ei näe seal suuremat ohtu, kui on tavaliselt igal pool," ütles ta.

Sealjuures leiab Päästeamet erinevalt Tartu linnavõimust, et elanikega maja on igal juhul tuleohutum kui hüljatuna seisev maja.

Maja praegustele asukad moodustavad aga sõbraliku kogukonna, mis pole oluline mitte niivõrd elukohana kuivõrd eneseteostusena. Maja ühe elaniku Kertu sõnul eelistab ta kogukondliku eluviisile seetõttu, et koos tehes õpib ja kogeb palju. "Kui ma elaksin erakas, ei saaks ma paljusid töid selgeks, kuid siin vajadusel keegi ikka oskab ning õpetab," tõi ta näite.

Kõige rohkem tegi aga Kertule haiget, et Tartu linnavõim ei hinda tööd, mida nad on majja panustanud ning suhtub neisse, kui lihtsalt omandi rikkujatesse.

Kui aga noored peaksid 15. märtsil majast lahkuma, siis jääb ajalooline maja jälle tühjalt edasi lagunema, kuna abilinnapea Raimond Tamme sõnul peab maja tuleviku üle otsustama omanik ning linn siinkohal teda survestada ei saa.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee