Eesti uudised

Netipettuses kahtlustatav: see on laim! Ma lihtsalt nutan ja värisen! (2)

Eiris Teeveere, 11. veebruar 2013 07:05
OLEMATU KAUP: Ühe süüdistuse järgi müüs Merlin naistele internetis parfüüme, võttis neilt raha, kuid lõhnu ootavad naised senimaani. Foto: Fotolavastus
"Ma lihtsalt nutan ja värisen. See lugu on vale!" ütleb internetis olematut kaupa müünud ja politseiuurimise alla sattunud Tartus elav Merlin.

Näiteks olevat Merlin ehk Mel, nagu teavad teda paljud tema ohvrid, suhtlusportaalis Facebook müünud naistele kalleid luksusparfüüme. Olevat võtnud neilt tellimuse ja raha ning jätnud siis kümned heausksed naised kaupa ootama. "Tal oli palju lubadusi, et kannab raha tagasi ja tarneaeg läheb pikemaks," lausub üks ohvritest.

Kasutas sõbrannat arvuti soetamiseks

Õhtulehele saadeti vihje, kus Kai (nimi muudetud) räägib, kuidas ta tunamullu suvel Meliga Facebookis tutvus ja neist sõbrannad said. Siis rääkis Mel aga Kaile, et ta sülearvuti läks katki ja kodulaenu tõttu ei saavat ta ise uut osta. "Kuna mul oli temast tollal kahju, pakkusin välja, et võiksin talle sünnipäevakingituse varakult ära teha ning osta talle 50eurose arvuti, mis ta sõbranna olevat talle pakkunud. Tema aga ei olnud sellega nõus, kuna ei tahtnud, et ma tema peale kulutan ning tegi hoopis ettepaneku, et mina võtaksin tema jaoks oma nimele sülearvuti," meenutab Kai. Kuna Tartu Elisa esinduses sülearvuteid polnud, valiti hoopis tahvelarvuti. Juba järgmisel päeval selgus, et Mel ei saa tahvelarvutiga töötada ning Kai peab nüüd järelmaksuga ostma hoopis Klicki esindusest Delli sülearvuti. Tahvelarvuti olevat Meli ema Elisasse tagasi viinud.

Mõned kuud hiljem sai Kai Julianus Inkasso kirja, mis teatas kosmeetikafirma Avon 200 euro suurusest võlast. Sellest firmast polevat Kai ise kunagi midagi tellinud. Selgus, et Mel oli kasutanud Avonis Kai nime ja isikukoodi, kuid enda kontaktandmeid. Kui Kai asja uurima hakkas, teeskles Merlin esmalt, et ei saa millestki aru ega tunnistanud kelmust üles. Edasi jätkus sündmustejada, kus Merlin saatis inkassofirma võlanõudja nimel Kaile teateid, nagu oleksid võlad tasutud ja kõik kontrolli all. Kai uskus, et hot.ee aadressiga meil kuulub tõesti võlanõudjale. Juulis võttis aga temaga ühendust võlanõudja ja Merlini pettus tuli välja. "Hiljem ütles ta mulle, et helistas inkassosse, esitles end minuna ning lubas kogu ülejäänud summa lähiajal ära maksta. Täpset kuupäeva ta enda sõnul ei öelnud," räägib Kai.

Augusti alguses tuli inkassofirmast hoiatus, et Avoni 159eurone arve tuleb tasuda järgmiseks päevaks. "Selgus, et minuna esitledes oli Mel lubanud kogu asja ära maksta paari päeva jooksul – nõuti lubadusest kinnipidamist," sõnab Kai. Meliga rääkides olevat inkassofirmaga asunud suhtlema seekord hoopis Meli ema (keda ilmselt kehastas hoopis Mel – arvab Kai), kes kauples, et esialgu makstaks ainult 25 eurot ja siis augusti lõpuks kogu summa. Mel kandiski Kaile 25 eurot, ülejäänud raha pole Kai siiani saanud.

Neljakohaline võlasumma

Järgmise ebameeldiva üllatuse osaliseks sai Kai Elisasse endale mobiilset internetti küsima minnes. Klienditeenindaja teatas, et ta on tahvelarvuti järelmaksu makstama jätmise pärast neljakohalise summaga võlgnike nimekirjas.

"Kui pärisin, miks ma pole selle kohta ühtegi võlakirja saanud, sain vastuseks, et mu andmeid oli aprillis ilma minu teadmata muudetud. Meiliaadressiks oli pandud Meli ema nimega aadress," ütleb Kai. Veidi hiljem selgus, et 282 euro suurune võlg on tal ka kosmeetikafirma Oriflaime ees. Mel oli kasutanud ilutoodete ostmisel jälle Kai nime ja isikukoodi.

Edasi pöördus Kai politseisse, kus alustati kriminaalmenetlust. Ühtlasi kirjutas ta Buduaari foorumisse oma kogemusest Meliga, mispeale Merlin temaga ühendust võttis ja kokku sai. "Läbivettinud silmil nurus ta minult, et tuleb minuga politseisse, notari juurde – kuhu iganes, ainult et ma teda netis maha ei teeks. Ma polnud eluski näinud kellegi silmis ega kuulnud kellegi hääles sellist meeleheidet," meenutab Kai. Notari juures koostati leping, mille järgi peab Mel selle aasta juuniks tasuma Kaile võla või asjaga hakkab tegelema kohtutäitur. "Kahetsen, et olin niivõrd naiivne, et ei näinud ohumärke varem, mida tegelikult polnudki nii raske märgata," tõdeb Kai.

Lõuna prefektuuri pressiesindaja Agu Lalli sõnul tegeleb Merlini juhtumiga prokuratuur. Nende sõnul on kohtueelne menetlus lõppenud ja naisele on esitatud kahtlustus kelmuses. "Vajalike menetlustoimingute lõppedes saadetakse materjalid kohtusse," ütleb Lall. "Ühe juhtumi suhtes, kus ta küsis kauba eest ettemaksu, on alustatud väärteomenetlust ning hetkel veel otsust pole. Ka on selle teemaga tegelnud veebipolitseinikud."

Merlin: mis netis on, see on laim!

Foorumites osava manipuleerijana iseloomustatud Merlin räägib, et on normaalne kahe lapse ema. "See kõik pole tõsi. Andsin just asja politseisse, aga nemad ka ei tegele sellega. See, mis netis on, on laim ja ma olen tohutus šokis sellest. Mul on tervis jube – paanikahäired juba aastaid ja ma lihtsalt nutan ja värisen. See lugu on vale!" kinnitab ta.

Buduaar sulges konto

Buduaari tegevjuht Marge Rahu teab Merlinit kui Buduaari turu kauplejat, kellel on olnud probleeme müügitehingute lõpetamisega. "Olen eelmise aasta lõpus olnud Buduaari esindajana niinimetatud vahemeheks, kes aitas olukorda lahendada, sest see läks kontrolli alt välja, kuna inimesed postitasid foorumisse selle isiku kohta teemasid, mis olid vastuolus isikuandmete kaitse seadusega. Kuna teda süüdistati väga mitmes pettuses, siis aasta lõpus sai kasutaja Mel konto Buduaari turul kinni pandud," ütleb Rahu.

Uuri müüja tausta

Lõuna prefektuuri kõneisiku Agu Lalli sõnul kasutavad netipetturid raha väljapetmiseks erinevaid viise – näiteks tuttava või sugulase pangakontot. Lall soovitab uurida müüja tausta. Ettevaatusega tuleks suhtuda müügikuulutusse juhul, kui seal napib müüja kohta infot või on ta esindatud seal vaid hüüdnime all või kui müüja ja inimese nimi, kellele tuleb raha üle kanda, on erinevad. Samuti peaks olema ettevaatlik, kui kaup on liiga odav, kui müüja ei soovi seda enne ostmist näidata või leiab vabandusi selle mittetegemiseks. "Kui tehing toimub Eestis, siis on alati turvalisem viis see, kui ostja ja müüja saavad kokku. Kui müüja otsib erinevaid põhjendusi, miks selline kohtumine ei ole võimalik, võib asi kahtlane olla. Mitte kanda raha üle ettemaksena," õpetab Lall.