Eesti uudised

Tee-ehitaja: kütusevargustega on nii hull, et oleme pättidele haaranguid teinud! (21)

Arvo Uustalu, 1. veebruar 2013 06:59
HÄDAS: Tartu ringtee ehitajad on kütusevarastele lausa varitsusi korraldanud. Foto: Aldo Luud
"Farmi kütuseruumi valvab suur tige ketikoer, aga vargaid see ei heidutanud. Jälgedest on näha, kuidas nad kolmekümneliitriseid kanistreid on auto poole lohistanud," räägib Lääne-Virumaal asuva suurfarmi juht.

Lääne-Virumaal asuva OÜ Rahkla Farm juhatuse liige Einar Jakobi tõdeb, et üleüldine majanduslangus tõi kaasa ka kütusevarguste lained. "Varastatakse nii masinate paakidest kui ka mahutitest. Kui uksest ei saa, tullakse aknast, kui aknast ei saa, lõhutakse sein maha," ütleb ta.

Profid teevad paagi tilgatumaks

Ööl vastu kolmapäeva tungiti Laekvere vallas Rahkla külas veisefarmi ja varastati ligikaudu 500 liitrit diislikütust. Samal ööl varastati Väike-Maarjas Renne teel sõidukist Mercedes Benz 60 liitrit diislikütust ja pendelsaag. Kahe paiga vahe on vaid paarkümmend kilomeetrit. Ööl vastu 28. jaanuari varastati 150 liitrit kütust Rahklast 35 kilomeetri kaugusel Jõgevamaal asuvas Sadala alevikus.

Need on vaid üksikud näited.

Paar päeva enne Rahkla farmis toimunut virutati kütust Tartumaal Vara vallas Kargaja külas, kus langetustraktori paagist võeti 150 liitrit ja samas olnud mahutist 800 liitrit diislikütust. 29. jaanuaril avastati, et Tartus Ringtee tänaval seisnud osaühingu masinatest on kütust varastatud. Alles ringteel teetöid tegevate firmade inimestega rääkides selgub, kui suur kütusevarguste probleem tegelikult on. "Varastatakse pidevalt. Oleme küll oma tehnika praegu ühte kohta kokku toonud, aga isegi sellest pole abi. Meie firma masinast on kõige enam kätte saadud 400 liitrit, aga tean, et pätid on kaasa viinud ka suuremaid koguseid. Ja tegemist ei ole mitte ühe vargabandega," räägib suurehitusel töötav Reimo. "On neid, kes murravad lihtsalt paagi lahti, on spetsialiste, kes peenelt muukraudu tarvitavad. Viiakse nii kanistrite kui ka vaatidega. Spetsid kütust paagist välja ei ime, ikka pumbad on kaasas. Paak tehakse tilgatumaks ja hommikul ei saa masinat isegi enam käivitada." Reimo sõnul pole praktiliselt koppa või traktorit, mida tühjaks pole tehtud. Olukord läks nõnda tõsiseks, et teetöid tegeva firma mehed seadsid peibutiseks masinad üles ja käisid lausa kolmekümnekesi varastele haarangut tegemas. "Ei tea, kas nad said haisu ninna, aga varitsusöödel vargad kohale ei tulnud. Vargad ei karda enam midagi, üle-eelmisel nädalavahetusel tehti tühjaks otse suure tee ääres seisnud masin. Kusjuures kütusepaagi ava oli tee poole," räägib Reimo, kelle sõnul on firma kaalunud hirmkallite kütusepaagile paigaldatavate signalisatsiooniseadmete ostmist.

"Küll nad ükskord kätte saadakse. Nad peaksid lootma aga sellele, et enne kohut neid omakohus ei taba. Mehed on ikka väga vihased," räägib Reimo.

Farmer: ärge ostke odavat bensiini

Ööl vastu pühapäeva murti Kambja vallas Mäekula karjääris sisse veoautosse ja varastati raadiosaatja President ja paagist 500 liitrist kütust. Ka varastati karjääris seisnud kahe buldooseri paagist kokku 250 liitrit diislikütust. Karjäärist Tartu ringteeni on vähem kui kakskümmend kilomeetrit. Karjääri haldava osaühingu Cambi juht Ago Kondike usub, et nõnda suurte koguste äraviimiseks pidi varastel olema kaasas mõni suurem vaat. "Kahekümneliitriste kanistritega selliseid koguseid ära ikka ei vii. Mis seal salata, iga päev mittetöötav karjäär ei suuda endale valvureid palgata," ütleb ta. Samast karjäärist varastati kütust ka eelmisel aastal, toona viidi mahutist ära 3000 liitrit.

Jakobi paneb kõigile eestimaalastele südamele, et kütust käest ei ostetaks.

"Kui varastatud kütust müüa ei saa, siis väheneks kindlasti ka varguste arv. Ka on oluline, et kõige väiksema äraviidud kütusekoguse kohta politseisse avaldus tehakse." Politseist tõdetakse, et kütust on alati varastatud, kuid kütusevargusi on viimasel ajal tõesti palju. Üldiselt varastatakse diislikütust, märgib politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Mari-Riina Rist. "Hea, et paljud ettevõtted on nüüd ise oma vara kaitsmiseks paljustki ette võtnud – odavam on palgata valvur, kui pidevalt kannatada kahju varguste läbi," sõnab ta.

Vargused kogu Eesti

Laupäeval pumpasid vargad umbes 70 liitrit diislikütust välja Avinurmes seisnud Scania bussist. Päev hiljem virutati 200 liitrit diislikütust Kohtla vallas Järve külas seisnud bussist. Kütust on viimastel päevadel varastatud ka Raplamaal Kaiu vallas ja Vändra vallas Metsavere ning Kõnnu külas. Nädalavahetusel varastati diislikütust Märjamaa vallas – 132 liitrit langetustraktori kütusepaagist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee