Eesti uudised

Suhtlusportaal aitab kiiremini meestekliinikusse vastuvõtule saada (16)

Silja Paavle, 30. jaanuar 2013, 06:59
MARGUS PUNAB: Tänu suhtlusportaalile on eriarstide vastuvõtuajad nüüd viimseni kasutusel. Foto: Aldo Luud
"Eriarsti juurde pääsemine lihtsustuks igal pool, kui meditsiiniasutused võtaksid kasutusse moodsamad tehnilised vahendeid," usub meestearst Margus Punab. Ülikooli meestekliinik seadis aasta alguses suhtlusportaalis Facebook sisse konto, mille vahendusel saab vabanenud arstiaja endale iga päev kolm-neli patsienti.

Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku juhi Margus Punabi sõnul on kliiniku Facebooki mineku eesmärk kiirendada infovahetust patsientidega, sest on kerge uut infot üles panna või teavet vahetada. Tühjaks jäänud vastuvõtuajad tegid kliinikule muret. Nagu kogu tervishoiusüsteemile: statistika järgi jätab eriarsti vastuvõtule minemata umbkaudu kümnendik endale aja tellinud inimestest. Samas on järjekorrad paar kuud pikad.

Kolm-neli vaba aega iga päev

"Enamasti antakse oma mittetulemisest teada paar tundi ette ning konservatiivsete vahenditega ehk telefoniga, nagu on seda tehtud viimased 40 aastat, nii ruttu vabanenud ajale uut patsienti ei leia. "Facebooki konto kaudu saab nüüd iga päev endale meestekliinikus vabanenud aja kolm-neli hädalist," ütleb Punab. Lisaks saab kliiniku Facebooki lehelt lugeda meeste tervist puudutavaid uudiseid.

Kuidas suhtlusportaali kaudu arstile pääseda?

Sekretär annab Facebooki seinal vabanenud ajast teada. Postituses on alati täpselt kirjas, millise arsti juurde ja mis kell on aeg vabanenud ning kas see on haigekassa aeg, mis maksab 5, või tasulise visiidi aeg, mis maksab 35 eurot.

Et vaba aega endale saada, tuleb Facebooki keskkonnas saata meestekliinikule sõnum. Neil sõnumitel hoiab meestekliiniku sekretär silma peal ja vastab kohe. Kui aeg saab broneeritud, ilmub selle kohta teade meestekliiniku ajajoonele.

Margus Punab lausub rahulolevalt, et näiteks Tartus ei olnud möödunud nädalal enam ühtegi tühja aega.

Tallinnas on lood patsientide aktiivsuse osas veel veidi kehvemad.

40 aastat vana süsteem

Silma torkab, et enam kui pooled vabanenud aegadest on siiski tasulised – see tähendab, et lisaks 35eurosele visiiditasule tuleb patsiendil maksta ka põhiuuringute eest. Margus Punab kinnitab, et korrektsemalt teatavadki mittetulemisest need mehed, kes on end kirja pannud tasulisse vastuvõttu. Samas on neid meestekliiniku patsientide hulgas vaid viiendik.

Margus Punab julgustab meditsiiniasutusi uuendusmeelsemalt patsientide registreerimisse suhtuma, et Eesti saaks kanda uhkusega infotehnoloogilise superriigi tiitlit. "Praegu istub meie meditsiini registreerimissüsteem sama mätta otsas nagu 40 aastat tagasi," ütleb ta.

Uuenduslike vahendite kasutamine aitab järjekordi tema hinnangul lühendada aga täpselt samavõrra, kui patsiendid ise kohusetundlikult aegsasti oma arstile mitteilmumisest teataksid. Sellekski on meestekliiniku uuel kodulehel olemas mugavalt täidetav ajast loobumise vorm.

Millal minna meestekliinikusse?

"Eesti mees kipub jaanalindu mängima, sest suhtumine on selline, et tõelisel mehel ju terviseprobleeme olla ei saa. Mina armastan öelda, et tugev mees lahendab oma probleemid, nõrk jääb koju kotile," kostab meestearst Margus Punab.

Ta julgustab meestekliinikusse vastuvõtule pöörduma kõigi meestele eriomaste muredega – valudega alakehas, viljatusega, kiilaspäisuse, seksuaalelu- ja eesnäärmeprobleemidega, kui muret teevad muutused munandites või peenisel ning ka vananemisega kaasnevate hormonaalsete häirete korral. "Samuti teostame suguhaiguste uuringuid ja ravi. Seda pakume aga haigekassa lepingumahu piiratuse tõttu tasuta teenusena vaid kuni 22aastastele noortele, ülejäänud peavad oma uuringute eest ise tasuma," kõneleb Punab.

Meestekliinikusse pöördumisel saatekirja vaja pole. Kliinik tegutseb Tartus ja Tallinnas. Veebruaris avatakse filiaal Pärnus, veel sel aastal loodetavasti ka Narvas.

Ülikooli meestekliiniku noorim patsient on Margus Punabi sõnul olnud seni alla aasta vanune beebi ja vanim saja-aastane härrasmees. Mullu käis meestekliinikus 32 573 patsienti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee