Lugejakiri

LUGEJAKIRI | Ohvrite mälestuspäevast (7)

Indrek Rebase, pensionär, 29. jaanuar 2013 06:58
27. jaanuaril peab Euroopa holokaustipäeva. Kannatuste esiletoomisel on jäänud tahaplaanile teiste rahvaste kantud ohvrid, kuid juudid olid määratud hävitamisele ainuüksi oma rahvuse tõttu.

Kui palju juute natsirežiim hukkas? Kirjutatakse kuuest miljonist. Kas see arv on usaldusväärne? Aga isegi kui juute hukati mitte kuus, vaid neli või viis miljonit, oli selline genotsiid oma mastaapidelt ikkagi ennenägematu.

XX sajandil oli palju diktaatoreid ning nende verist genotsiidi. Kui räägime miljonitest, siis tuleks nimetada veel ka esimees Maod ning Hiina kommunistlikku kodusõda ja diktatuuri. Väiksematest veresaunadest rääkimata. Nagu Kambodža, Türgi või Rwanda.

Kui võrrelda genotsiidide "produktiivsusest", siis siin trumpab Aafrika väikeriik Rwanda vist küll teised üle. Kambodža punakhmeerist diktaator Pol Poth võimutses vaid kolm aastat, kuid ajas oma kaheksamiljonilisest elanikkonnast selle ajaga hauda kuni kolm miljonit. Viimastel andmetel siiski märksa vähem – "ainult" 750 000 kuni 1,7 miljonit. Türgi 1915.–1917. aasta etnilise puhastuse lõppresultaat oli 0,6 kuni 1,5 miljonit armeenlast ja kreeklast. Rwanda oli oma kaheksa miljoni elanikuga üsna väike riik, kus 1994. aasta aprillis puhkenud tapatalgute käigus tapeti kolme kuuga üle 850 000 inimese.

Eesti vabariik nimetab 27. jaanuari holokausti ning teiste inimsusevastaste kuritegude ohvrite mälestuspäevaks. Mälestagem siis kõiki hukkunuid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee