Eesti uudised

Vanglasse end tuulutama läinud Ivo Parbus peab kojupääsemist veel ootama (20)

Eiris Teeveere, 22. jaanuar 2013 06:58
PUHKAMISEST KÕRINI: Süüdimõistva kohtuotsuse järel naisele helistades kõikidest töödest tuulutama minna lubanud Ivo Parbus taotleb juba mitmendat korda ennetähtaegset vabanemist. Seni tulutult. Foto: Kaarel Tigas
Sellest ajast saati, kui Ivo Parbus eeskujulikult käitudes kohtumajast kiiruga vangimajja läks, on ta sealt sama kiiresti ka välja saada tahtnud. Ent eile jättis teise astme kohus rahuldamata juba teise tema kojusaamistaotluse.

Kui tuntud lastekirjanik ja Tallinna linnaametnik Parbus möödunud aasta märtsis Harju maakohtu süüdimõistva kohtuotsuse järel naisele helistas, võrdles ta kinniminekut kerge puhkusega. "Mina lähen ära natukeseks, natukene tuulutan. Kõikidest rabelemistest ja töödest," praalis mees. Nägu naerul, kaheks ja pooleks aastaks vanglalobile suundunud endine Kesklinnavalitsuse hääletoru tüdines tuulutamisest aga juba kahe kuu möödudes.

Samal teemal

Mais taotles ta koos pistisevõtmisele kihutamises ja sellele kaasaaitamises viieks kuuks vangi mõistetud Elmar Sepaga enda vahi alt vabastamist. Ringkonnakohus jättis taotluse rahuldamata.

Juulis sai tuulutamisest villand ka Merko Ehituse endisel juhil Tõnu Kortsul ja Kristiine linnaosavanema endisel asetäitjal Aleksander Raidel. Korts oli nõus vangist pääsemiseks maksma kautsjoniks lausa 80 000 eurot, rõhudes perekondlikele probleemidele. Siiski ei lasknud kohus ei teda ega enda sõnul tervisega hädas olevat Raidet vabadusse.

Seetõttu saigi kuni augustini nii raha kui ka kinkekaartide kujul enda ja sihtasutuse Jüri Vilmsi Sihtkapital kasuks 980 410 krooni (62 660 eurot) pistist võtnud Parbus Tallinna vangla tunkesid peale Sepa kanda veel ka koos Toivo Susi, Aleksander Raide ja Tõnu Kortsuga.

Kohtunik Merle Parts oli mehed mõistnud pistise võtmise eest vangi viieks kuuks. Sulisemudest kõige varem vabanes vanglast Raivo Unt, kellele Parts oli määranud kolmekuulise vanglakaristuse. Kõige kergemini pääses kinnisvaraärimees Peeter Palusaar, kes oli eeluurimise ajal juba talle määratud viie kuu ja 22 päevase vanglakaristuse ära istunud.

Kuigi suve lõpus jalutasid mehed ükshaaval, kilekotid näpus, vanglaustest välja, on kõigil turjal veel mitme aasta pikkune tingimisi vangistus. Peale selle määras kohus meestega seotud firmadele mitmesaja euro suurusi karistusi.

Kohtunik Parts põhjendas karme karistusi asjaoluga, et korruptiivne tegevus jätkus Tallinna linnavalitsuses ka Parbuse juhtumi menetlemise ajal.

Ilmselt polnud aga peale trellide taga istuva Parbuse oma süüdimõistetu eluoluga rahul ka ülejäänud mehed ning juba novembris pidi ringkonnakohus taas meeste ja nendega seotud firmade esitatud apellatsiooni arutama asuma. Arutelu tulemus eile süüdimõistetutele teatavaks tehtigi.

Negatiivsele otsusele lisaks mõistis kohus menetluskulude katteks välja Parbuselt 480, Palusaarelt 160, Raidelt 236,80 ja OÜlt Kaupmehe Arendus 160 eurot.

Seegi kohtuotsus ei pruugi lõplik olla, sest 30 päeva jooksul võivad asjaosalised esitada kassatsioonkaebuse riigikohtule.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee