Raha

Ansip riigi 1,6 miljardi suurusest võlakoormusest: selle üle tuleb uhke olla! (146)

Toimetas Karoliina Vasli, 16. jaanuar 2013, 13:41
"Ma tean kindlasti seda, et Eesti valitsussektori võlakoormus on pretsedenditult Euroopa Liidu kõige pisem. Oli kõige pisem siis, kui ma sain peaministriks, on kõige pisem ka praegu," teatas Andrus Ansip.Foto: Teet Malsroos
Sots Rannar Vassiljev uuris riigikogu infotunnis Eesti tunduvalt suurenenud võlakoormuse kohta, kuid peaminister Andrus Ansip siin probleemi ei näe. Ta hoopis kiidab, et see on kõige pisem Euroopa Liidus. "Euroopa Liidu kõige väiksema valitsussektori võlakoormuse üle lihtsalt tuleb uhke olla."

Vassiljev ütles, et 2005. aastal oli koguvõlg umbes 500 miljonit eurot, mullu III kvartalis oli see 1,6 miljardit eurot. "Kas te teate, millistes Euroopa Liidu liikmesriikides on kasv olnud samal perioodil sama tempokas," uuris Vassiljev.

Ansip kostis: "Ei tea, aga ma tean kindlasti seda, et Eesti valitsussektori võlakoormus on pretsedenditult Euroopa Liidu kõige pisem. Oli kõige pisem siis, kui ma sain peaministriks, on kõige pisem ka praegu." Ta ütles, et selle taga on EFSFi kaudu lisandunud võlakoormus ja Euroopa Investeerimispanga 550 miljoni euro suurune laen.

Ansip tõi ka välja, et protsendina sisemajanduse kogutoodangust on Eesti valitsussektori võlakoormus kõige pisem Euroopa Liidus. "Kui te ei oska ka selle saavutuse üle uhke olla, siis mul on raske teile midagi pakkuda, mille üle te suudaksite rõõmustada," ütles ta Vassiljevile.

Viimane küsis omakorda vastu: "Kas ma sain korrektselt nüüd sellest lõpust aru, et need, kes ei suuda uhked olla meie madala võlakoormuse üle, et neil ei olegi põhjust millegi muu üle uhke olla?"

Ansip ei jäänud vastust võlgu: "Küllap leiab iga inimene, mille üle uhke olla. Kuid kui jutt käib valitsussektori võlakoormusest, siis suure võlakoormuse üle ei ole mitte mingisugust põhjust uhke olla. Euroopa Liidu kõige väiksema valitsussektori võlakoormuse üle lihtsalt tuleb uhke olla." Statistika sõbrana tuntud Ansip tõi veel ühe võrdluse: "Euroopa Liidus keskmine kodanik maksab valitsussektori võlgade teenindamiseks intressidena ära keskmiselt 860 eurot aastas ja näiteks Kreeka kodanik maksab aastas laenuintressidena valitsussektori laenude eest ära 1331 eurot aastas, siis Eesti kodanik maksab keskmisena valitsussektori võlgade teenindamiseks 16 eurot aastas."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee